Polska Sekcja IBBY (Stowarzyszenie Przyjaciół Książki dla Młodych) opublikowała materiały pokonkursowe po wynikach konkursu Książka Roku 2020. Twórcy zostali nagrodzeni w kategoriach:

  • „Nagroda graficzna” dla ilustratora za ilustrację i koncepcję graficzną,
  • „Nagroda literacka” dla pisarza za książkę dla dzieci/młodzieży.
  • „Nagroda za upowszechnianie czytelnictwa” i promocję książki dla młodego czytelnika.

Jury ocenia oryginalność fabuły, jej atrakcyjność dla młodego czytelnika, zdolność widzenia świata z dziecięcego punktu widzenia, umiejętność rozbudzania ciekawości dziecka, walory estetyczne tekstu. Docenia ilustratorów, którzy współtworzą książkę, ich koncepcję, ale też wykonanie, warsztat artystyczny. Nagradzane ilustracje mają wzmacniać walory literackie książki, ułatwiać jej zrozumienie, prowokować do wielu interpretacji, stymulować wyobraźnię. Nagradza się autorów książki obrazkowej oraz ilustracji i koncepcji graficznej. Zwraca też uwagę na debiuty, chcąc docenić wydawnictwa, które odważnie sięgają po różne środki wyrazu. (źródło: Strona Polskiej Sekcji IBBY).

Cztery okładki książek nagrodzonych w ramach konkursu Książka Roku 2020 Polskiej Sekcji IBBY.

Nagroda graficzna – ilustracje

Maria Strzelecka (tekst, ilustracje i oprac. graf.) „Beskid bez kitu”, Wydawnictwo Libra PL

Książka Marii Strzeleckiej to pełna, autorska realizacja. Artystka napisała tekst, stworzyła oprawę graficzną i całość osadziła w obrazach. To przenikanie się obszarów odzwierciedla (…) przesłanie o równości i braku granic między sferami ludzkimi i nie-ludzkimi.
Małgorzata Gurowska

Sprawdź dostępność książki w naszych filiach

Anna Kaźmierak „Turonie, żandary, herody. Wiejska maskarada”, Wydawnictwo Dwie Siostry

Kreatywność ilustratorki z każdej rozkładówki uczyniła niespodziankę i wydarzenie. Monochromatyczne zdjęcia etnograficznych artefaktów autorka cudownie rozmnożyła, zinterpretowała, po czym harmonijnie skleiła w efektowną, niesłychanie pomysłową całość.
Joanna Olech

Sprawdź dostępność książki w naszych filiach

Nagroda literacka

Justyna Bednarek „Zielone piórko Zbigniewa. Skarpetki kontratakują!”, il. Daniel de Latour, Wydawnictwo Poradnia K

„Zielone piórko Zbigniewa. Skarpetki kontratakują!” to znakomita, napisana ze swadą książka, w której czytelnicy odnajdą elementy charakterystyczne dla literatury kryminalnej, pirackiej, przygodowej, awanturniczej, a nawet horroru. Co więcej, elementy te autorka wykorzystuje w niezwykle oryginalny oraz świadomy sposób, dostarczając odbiorcom dynamicznie opowiedzianą szkatułkową historię, która nie tylko wywołuje dreszczyk emocji i budzi salwy śmiechu, lecz także zachęca do namysłu nad tym, co dzieci, „skarpetki, psy, ptaki i inne stworzenia” doskonale pojmują, a z czym dorośli często mają problem: nad wzajemnym zrozumieniem.
Kamila Kowalczyk

Sprawdź dostępność książki w naszych filiach

Ewa Nowak „Orkan. Depresja”, Wydawnictwo HarperCollins Polska (dawniej Egmont Polska)

Ewa Nowak (…) podnosi temat tabuizowany, ignorowany, spychany na margines społecznych dyskusji. Nie stygmatyzuje jednak, nie dydaktyzuje, nie prowadzi też suchego psychologicznego wykładu, nie każe swoim bohaterom „brać się w garść”, nie proponuje sielankowych zakończeń. Powieść Ewy Nowak to literatura obyczajowa najwyższej próby, a przy tym trudna, emocjonalna oraz wymagająca lektura – ale bez wątpienia lektura potrzebna.
Kamila Kowalczyk

Sprawdź dostępność książki w naszych filiach

Nagroda za upowszechnianie czytelnictwa

Anna Sadowska i Grażyna Sobieska-Szostakiewicz

Za prowadzenie autorskich działań przybliżających wartościową literaturę wychowankom Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego. Blioterapeutki, animatorki działań wspierających czytelnictwo dzieci i młodzieży. Wychowawczynie Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego nr 2 w Warszawie, gdzie od 1991 roku prowadzą autorski program zajęć przybliżających wartościową literaturę wychowankom ośrodka – dziewczętom w wieku 14–19 lat. Co roku organizują w swojej placówce Ogólnopolskie Spotkania Małych Form Teatralnych, w których książka
i tekst literacki odgrywają kluczową rolę. Prowadzą szkolenia i konferencje metodyczne, podczas których dzielą się swoim doświadczeniem z wykorzystywania książki w pracy z młodymi osobami.