Konkurs HAIKU x3

Co trzeba zrobić? Napisać trzy własne haiku.

Co dalej? Wysłać je na adres: mbp12@biblioteka.wroc.pl lub złożyć osobiście w filii nr 12 MBP (Dworzec Główny PKP) wraz z dokumentem zgłoszeniowym (patrz regulamin).

Do kiedy? Do 13 maja 2024 roku (włącznie)

Wiek uczestnika? Grupa I młodzieżowa 14 – 18 lat; grupa II dorosła 19 lat i w górę!

Nagrody? Tomiki haiku, kody do Legimi, biblioteczne gadżety i publikacja na stronie i w mediach MBP.

Napis haiku na tle czarnej kropki, obok czerwona fala
konkurs Haiku x3

Co to jest haiku?

Japońska forma poetycka z XVII w., rozwinięta przez Matsuo Bashō, uprawiana także współcześnie, skondensowana i minimalistyczna.

„Haiku nie jest wierszem, nie jest literaturą, jest to skinięcie, półotwarcie drzwi, wytarcie lustra do czysta”
R.H. Blythe (tłum. Czesław Miłosz)

Czesław Miłosz i haiku

A czy wiecie, że Czesław Miłosz był wielbicielem haiku, sam je pisał i tłumaczył?

„Haiku jest formą wiersza, która powstała w Japonii i z wielu względów znalazła uznanie w krajach Zachodu, gdzie poeci nie tylko tłumaczą haiku, ale często piszą je sami. (…) Forma ta zdaje się szczególnie odpowiadać dzisiejszej wrażliwości. Maksymalna zwięzłość a zarazem filozoficzność sprawiają, że małe haiku działa silnie na czytającego i stopniowo zajmuje dużo miejsca w jego wyobraźni – wszystkim jest tu obraz namalowany słowami.”
Czesław Miłosz, „Haiku”, Wydawnictwo M, Kraków, 1992

Przekłady Czesława Miłosza:

Kwitnące irysy
U moich stóp –
Sandały sznurowane na niebiesko.
Basho

Nietoperz
Mieszka schowany
Pod złamanym parasolem.
Buson

Ciemnieją fale –
Krzyk dzikich kaczek
Białawy.
Basho

Większa
Niż mysikrólik
Radość mysikrólika.
John Wills

Przeżywszy
Ich wszystkich, wszystkich.
Jak zimno.
Issa

logo festiwalu sakura

Konkurs realizowany jest w ramach Festiwalu Sakura.

Rok 2024 jest Rokiem Czesława Miłosza.

Data wydarzenia: 22.04-17.05.2024

Adres: