W ramach programu Amazon STEM Kindloteka w naszym MultiCentrum pojawiła się Kindloteka! To specjalnie zaaranżowana przestrzeń, stworzona do czytania, zajęć programistyczno-robotycznych, majsterkowania, muzykowania, odkrywania i doświadczania.

Wyposażenie

Kindloteka wyposażona jest w tablety iPad, czytniki e-booków Kindle, robota Dash, gry edukacyjne Scottie Go!, matę do kodowania oraz księgozbiór dla dzieci z dziedziny nowych technologii. Dzięki nim dzieci i dorośli w nowoczesny sposób będą mogli programować, czytać, bawić się i rozwijać swoje zainteresowania.

Początki Kindloteki 

W 2020 roku MultiCentrum zostało zgłoszone do programu Amazon STEM Kindloteka, realizowanego przez Amazon i Stowarzyszenie Cyfrowy Dialog. Zgłoszenia przebiegały kilkuetapowo. Pierwszy etap to zgłaszanie placówek przez pracowników Amazona. Drugi etap to weryfikacja zgłoszonych placówek i trzeci etap – głosowanie pracowników i ostateczny wybór placówek. Przeszliśmy pozytywnie wszystkie etapy i można było przystąpić do realizacji.

Program STEM

Celem programu jest popularyzacja edukacji według nowoczesnego modelu STEM oraz stwarzanie możliwości do zdobywania wiedzy i kompetencji przyszłości. Model edukacji STEM to idea holistycznego podejścia do procesu nauczania i uczenia się, integrowania różnych dziedzin wiedzy i rozwijania m.in. takich umiejętności jak logiczne myślenie, rozwiązywanie problemów, kreatywność i współpraca.

Skrót STEM pochodzi od pierwszych liter angielskich wyrazów:

 • S – Science (nauka)
 • T – Technology (technologia)
 • E – Engineering (inżynieria)
 • M – Math (matematyka)

i to właśnie te obszary rozwijane są podczas zajęć w ramach programu STEM Kindloteka.

Wszystkie zajęcia w ramach Kindloteki są bezpłatne.

Widok na korytarz. Na białej ścianie zawieszone są pomarańczowe chmurki, na których umocowane są tablety i czytniki książek. Z przodu widać regał na książki w kształcie litery A. Przy ścianie stoi mały stolik i dwie granatowe pufy.
Widok na białą ścianę. Na ścianie pomarańczowe i granatowe chmurki, na których umieszczone są tablety. Stoi także duzy drewniany stół i 4 krzesła.
Przy żółtej ścianie przypominającej klocek lego stoi mały stolik. Na stoliku jest niebieski robot do programowania i dwie gry planszowe.

Regulamin korzystania z Amazon STEM Kindloteki w Multicentrum

 1. Regulamin korzystania z Amazon STEM Kindloteki w Multicentrum zwany dalej Regulaminem określa prawa i obowiązki uczestników warsztatów organizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Tadeusza Różewicza we Wrocławiu, Multicentum, ul. Powstańców Śl. 210
 2. Kindloteka  – pracownia edukacyjna oferująca bezpłatne warsztaty z zakresu STEM, technologii, robotyki, kodowania i popularyzacji czytelnictwa w MultiCentrum – Interaktywnym Centrum Edukacji jest otwarta w godzinach pracy MultiCentrum.
 3. Z Kindloteki mogą korzystać dzieci, młodzież, dorośli, a także społeczność lokalna zainteresowana rozwijaniem swoich kompetencji. Na korzystanie z zasobów Kindloteki obowiązują zapisy.
 4. Kindloteka jest dostępna dla osób indywidualnych poza godzinami zajęć zorganizowanych. Harmonogram zajęć jest dostępny w MultiCentrum.
 5. Przestrzeń Kindloteki wyposażona jest w odpowiedni sprzęt i materiały niezbędne do prowadzenia zajęć.
 6. Materiały, narzędzia, sprzęt i inne elementy wyposażenia przestrzeni warsztatowej nie mogą być wynoszone poza Multicentrum. Uczestnicy mogą korzystać z w/w zasobów wyłącznie na terenie Multicentrum.
 7. Uczestnika warsztatów obowiązuje dbałość o wykorzystywane materiały, narzędzia i urządzenia, a także porządek na stanowisku pracy.
 8. Kindloteka umożliwia wypożyczanie czytników e-booków, zasady wypożyczania reguluje odrębny Regulamin wypożyczania czytników.
 9. Uczestnik warsztatów jest zobowiązany do stosowania obowiązujących w Multicentrum regulaminu BHP i instrukcji przeciw pożarowej.

Podstawa uchwalenia Regulaminu: przystąpienie Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Tadeusza Różewicza do projektu „Amazon STEM Kindloteka” i umowa podpisana pomiędzy placówką i Amazon Fulfillment Polska.

Adres:
MultiCentrum
ul. Powstańców Śląskich 210
53-314 Wrocław
tel.: 71 364 69 66