Mam na imię Kasia, z zawodu jestem inżynierem budownictwa jednak moją wielką pasją są podróże. Powoli przemierzam świat w poszukiwaniu nowych przygód, by poznać inność. Odmienne od mojej kultury, światopoglądy oraz ludzi, którzy jednak wszędzie chcą być tak samo szczęśliwi. Dotychczas mieszkałam w Australii i Portugalii, dwa wymienione kraje bardzo mnie zauroczyły. Jednak uparcie uważam, że to Europa jest moim domem i tu lubię najbardziej żyć. Na początku ulubionym kierunkiem moich podróży był południowy wschód. Jednak gdy odkryłam piękno Ameryk coraz chętniej eksploruję tamte strony.

""

Meksyk: Día De Los Muertos i więcej

Zapraszam w podróż do kolorowego Meksyku, który wciąż definiowany jest jako kraj niebezpieczny, zwłaszcza dla samotnie podróżujących kobiet. Chcę odczarować takie myślenie. Przestrzegając podstawowych zasad i kierując się rozsądkiem można doświadczyć odmiennej, cudownej kultury, która jest tak odmienna od naszej. Zależy mi by przedstawić inność obchodzonego w Meksyku Święta Zmarłych.

Meksykańska radość, zabawa oraz beztroska, barwy, stroje, kwiaty, ołtarze oraz parady, które towarzyszą obchodom Święta Zmarłych, zestawione z polską powagą, zadumą i refleksyjnością, mogą szokować i wywoływać kontrowersje. Przedstawię najważniejsze, meksykańskie symbole tego święta, wskazując że, w katolickim Meksyku tradycja miesza się z prekolumbijskimi wierzeniami i obyczajami. Uważam, że w Polsce wciąż mało wiadomo na temat Día de los Muertos. Urlopowicze coraz częściej jako kierunek swoich wakacji wybierają Meksyk, niestety wciąż większość przebywa tylko na Riwierze Maya. Chcę zachęcić i pokazać, że bardzo dobrym wyborem Meksyku jest okres październikowo-listopadowy, a leniwy odpoczynek można połączyć z wzięciem udziału w kolorowych obchodach Święta Zmarłych i dowiedzieć się więcej o kulturze tego kraju. Podpatrzeć mieszkańców tego kraju i choć na chwilę wykonując tradycyjny makijaż i biorąc udział w paradzie „wtopić się” w lokalny tłum, otoczony płatkami i bukietami aksamitek.

Każdemu Świętu towarzyszą symbole, pokażę przygotowywane w Meksyku ołtarze na cześć Zmarłych, zwane ofrendas. Opowiem o meksykańskich wszędzie obecnych czaszkach calaveras oraz o La Catrinie, wskażę różnice w obchodach tego dnia w różnych regionach/miastach Meksyku. Pokażę meksykański cmentarz „przyozdobiony” właśnie w tym okresie oraz to w jaki sposób żyje miasto. Na każdym kroku widzimy makijażystów świadczących usługi, chętnie wymalują każdą twarz za ok. 100 pesos lub budki obwieszone opaskami z kwiatów i innymi gadżetami, które wykorzystywane są podczas obchodów Święta. Jak każde święto, również to meksykańskie ma typowe dla siebie potrawy, np.: tamales czy pan de muerto, które również chcę omówić. Jeśli mowa o jedzeniu, muszę wspomnieć również o słynnym trunku, czyli o tequili, która jest obecna w okresie obchodów święta. Mieszkańcy spożywają ją na cmentarzach i w popularnych kantynach cantinas.

Obchody Święta Zmarłych w Meksyku trafiły na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO.
Dodatkowo opowiem o tym jak wypożyczonym samochodem objechałam miejsca we wschodnich stanach w Quintana Roo i Yucatanie. Następnie lotem wewnątrzkrajowym z Cancun przedostałam się do miasta Meksyk, ponownie wynajmując samochód i jadąc do Grutas Tolantongo.

Szczegóły spotkania

  • sobota 15 kwietnia; godzina 14:00
  • Biblioteka Turystyczna, ul. Szewska 78

Kuba: Światy równoległe

Podczas prezentacji przedstawię różnorodność i rozwarstwienie zaobserwowane podczas pobytu na tej wyspie. Prezentacja nosi tytuł światy równoległe celowo. Ponieważ w tym samym czasie na Kubie jej mieszkańcy wiodą zupełnie inne życia. W turystycznym Varadero życie kształtuje się inaczej niż na kubańskiej wsi. Na jednym stole obok peso którym płaci turysta leży peso którym płaci miejscowy. W tym samym czasie gdy w Polsce ludzie korzystają swobodnie z internetu, na Kubie jest on wciąż ograniczony. Przeniosę Państwa w Świat gdzie czas się zatrzymał, a rzeczywistość kształtuje się inaczej niż wyobrażają ją sobie ci, którzy na Kubie nie byli.

Szczegóły spotkania

  • sobota 15 kwietnia; godzina 17:00
  • Mediateka, pl.Teatralny 5

Program całego festiwalu znajdziesz w zakładce Program festiwalu.