Książki o wojnie ułożone na bibliotecznych schodach okładkami do przodu. Po kolei widoczne tytuły: Wróg, Zaklęcie na "w", Pan Apoteker, Wilczek, Hebanowe serce, Która to Malala?, Jadzia, Asiunia, Moje cudowne dzieciństwo w Aleppo, Syberyjskie przygody chmurki, Czy wojna jest dla dziewczyn, Listy w butelce, Wyspa na ulicy Ptasiej, Galop 44, Wojna, która ocaliła mi życie, Żywicielka.

Książki o wojnie

Na wszystkie słowa podziwu za to, czego dokonała w czasie wojny, odpowiadała zawsze z przepraszającym uśmiechem:- Ja tylko próbowałam żyć po ludzku… To przecież nic takiego. Każdy by tak zrobił. Trzeba podać rękę tonącemu. Nawet, jeśli nie umie się pływać, zawsze jakoś można pomóc.

Anna Czerwińska-Rydel „Listy w butelce”

24 lutego 2022 roku przejdzie do historii jako dzień ataku Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Pojawiły się trudne emocje, strach, lęk, współczucie. Pojawiają się też niezrozumiałe dla dzieci słowa, słowa, których żadne dziecko nie powinno doswiadczyć na własnej skórze. Warto porozmawiać więc z dziećmi o trudnym temacie, jakim jest wojna. Do tego może posłużyć specjalna bibliografia, w której znajdziecie różnego rodzaju książki przybliżające najmłodszemu czytelnikowi doświadczenia konfliktu zbrojnego. W artykule proponujemy kilka książek pokazujących problem widziany także oczami dzieci – na przykład „Czy wojna jest dla dziewczyn?” i poruszający tematykę wojenną w różnych częściach świata – „Moje cudowne dzieciństwo w Aleppo”.

Bibliografia o wojnie

1. Beręsewicz Paweł, Czy wojna jest dla dziewczyn? Łódź: Literatura, 2019.
  2. Brubaker Bradley Kimberly, Wojna, która ocaliła mi życie. Warszawa: Entliczek, 2017.
  3. Cali Davide, Wróg. Poznań: Zakamarki, 2014.
  4. Combrzyńska-Nogala Dorota, Bezsenność Jutki. Łódź: Literatura, 2018.
  5. Combrzyńska-Nogala Dorota, Syberyjskie przygody Chmurki. Łódź: Literatura, 2018.
  6. Combrzyńska-Nogala Dorota, Wysiedleni. Łódź: Literatura, 2018.
  7. Czerwińska-Rydel Anna, Listy w butelceopowieść o Irenie Sendlerowej. Łódź: Literatura, 2018.
  8. Ellis Deborah, Żywicielka. Warszawa: Mamania, 2021.
  9. Gortat Grzegorz, Moje cudowne dzieciństwo w Aleppo. Warszawa: Bajka, 2017.
  10. Grabowski Andrzej Marek, Wojna na pięknym brzegu. Łódź: Literatura, 2016.
  11. Klebańska Izabella, Jadzia. Łódź: Literatura, 2019.
  12. Kowaleczko-Szumowska Monika, Galop 44. Warszawa: Egmont, 2016.
  13. Orlev Uri, Wyspa na ulicy Ptasiej. Poznań: Media Rodzina, 2011.
  14. Ostrowicka Beata, Jest taka historia: opowieść o Januszu Korczaku. Łódź: Wydawnictwo Literatura, 2020.
  15. Papuzińska Joanna, Asiunia. Łódź: Literatura, 2021.
  16. Perepeczko Andrzej, Jędruś, chłopak ze Lwowa, Łódź : Wydawnictwo Literatura, 2019.
  17. Piątkowska Renata, Dzieci, których nie ma. Łódź: Literatura, 2020.
  18. Piątkowska Renata, Hebanowe serce. Łódź: Literatura, 2021.
  19. Piątkowska Renata, Która to Malala? Łódź: Literatura, 2021.
  20. Rusinek Michał, Zaklęcie na „w”. Łódź: Literatura, 2019.
  21. Ryrych Katarzyna, Pan Apoteker. Łódź: Literatura, 2018.
  22. Ryrych Katarzyna, Wilczek. Łódź: Literatura, 2018.
  23. Tuszyńska Agata, Mama zawsze wraca. Warszawa: Dwie Siostry, 2020.
  24. [Książka mówiona] 12 ważnych opowieści: polscy autorzy o wartościach dla dzieci, red. Agata Mikołajczak-Bąk. Poznań: 2018 – opowiadanie Szacunek, czyli Udko z kurczaka

Bibliografię opracowała Anna Iwanczewska z Filii nr 23 oraz bibliotekarki z Filii nr 14.

Sprawdź obecność pozycji w Katalogu!

Trudne emocje

Lęk, strach, współczucie i inne trudne emocje mogą nam towarzyszyć w takich chwilach. Jak sobie z nimi radzić? Z pomocą przychodzi nasz Biblioteczny Wachlarz Emocji Książkowych oraz Wybornik emocji, dzięki któremu znajdziemy literaturę w oparciu o różnorodne emocje i dostosujemy wybór do wieku Czytelnika. Polecamy!