Książka Kornela Filipowicza Formikarium leżąca pod drzewem

Nasz bibliotekarz poleca książkę „Formikarium, czyli w moim świecie mrówek. Opowiadania” Kornela Filipowicza

W najbliższą sobotę będziecie mogli popłynąć z literackim prądem i posłuchać fragmentów książek, dla których tematem wspólnym będzie rzeka. A to wszystko w ramach Europejskiej Nocy Literatury, która rozleje się w tym roku na całe Przedmieście Świdnickie.  

Nasz rodzimy mistrz krótkiej prozy, porównywany do Oty Pavla, którego śmierć zainspirowała Szymborską do napisania jednego z najbardziej przejmujących wierszy w dwudziestowiecznej polskiej poezji. W tomie opowiadań „Formikarium” powraca do czasów dzieciństwa, okresu dojrzewania, do przeszłości, o której nie chce się zapominać. Opowiadania te mogą być bliskie w szczególności tym, którzy wychowywali się jeszcze bez smartfonów i przenośnych konsoli. Tym którym czas wolny wypełniały im niekończące się godziny słońca, zieleni, kiedy to otwarte umysły chłonęły zachłannie otaczający nas świat. Wiele tu pozytywnych emocji, zachwytów, ciekawości, trochę strachu, gdy pierwszy raz idziemy samodzielnie do lasu albo gdy zmierzch napływa falami, a także pierwszych odkryć, gdy mrówki hodowane w słoiku umierają. Dla pisarza, który był więźniem obozów koncentracyjnych, wspomnienia to jednak nie tylko miłe, ciepłe chwile, ale także te okrutne, straszne, ostateczne. I takich opowiadań również nie brakuje w Formikarium.  Nie powinno to jednak zniechęcać do lektury tego tomu. Jest on jak życie, w którym dobre rzeczy sąsiadują z tymi nijakimi i okropnymi, ale tylko dzięki tym ostatnim potrafimy docenić piękno. 

Jakub Sobieralski, filia nr 1, ulica Sztabowa 98

Zarówno ten tytuł, jak i pozostałe książki czytane podczas Europejskiej Nocy Literatury znajdziesz na półkach w naszych bibliotekach.

Pełna lista dostępna na naszej stronie internetowej.

Adres:
Filia nr 1
ul. Sztabowa 98
53-310 Wrocław
tel.: 71 347 12 70, 71 382 86 49