Znamy siedem książek, które trafiły w tym roku do ścisłego finału Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Decyzją jury wśród nich znalazły się po dwie pozycje polskie i ukraińskie, po jednej słowackiej i niemieckiej, a także powieść autorstwa niemieckojęzycznego pisarza pochodzącego z Bośni i Hercegowiny. Zwycięzcę bądź zwyciężczynię poznamy 14 października.

Na laureatkę bądź laureata Angelusa 2023 czeka nagroda w wysokości 150 tys. zł. Jest to najwyższa finansowa nagroda literacka w Polsce. Ponadto autorki i autorzy książek znajdujących się w finałowej siódemce mogą liczyć na wyróżnienia finansowe w wysokości 5 tys. zł, z kolei nagroda w wysokości 40 tys. zł trafi w ręce autorki bądź autora najlepszego przekładu.

A oto tegoroczna finałowa siódemka:

  1. Stanisław Asiejew, „Świetlana Droga. Obóz koncentracyjny w Doniecku”, tłum. Marcin Gaczkowski, Wydawnictwo Kolegium Europy Wschodniej | Ukraina
  2. Tamara Duda, „Córeczka”, tłum. Marcin Gaczkowski, Wydawnictwo Kolegium Europy Wschodniej | Ukraina
  3. Katarína Kucbelová, „Czepiec”, tłum. Katarzyna Dudzic-Grabińska, Wydawnictwo Ha!art | Słowacja
  4. Zyta Rudzka, „Ten się śmieje, kto ma zęby”, Wydawnictwo W.A.B Foksal | Polska
  5. Judith Schalansky, „Spis paru strat”, tłum. Kamil Idzikowski, Wydawnictwo Ha!art | Niemcy
  6. Piotr Siemion, „Bella, ciao”, Wydawnictwo Filtry | Polska
  7. Saša Stanišić, „Skąd”, tłum. Małgorzata Gralińska, Książkowe Klimaty | Bośnia i Hercegowina / Niemcy

O nominacjach do Angelusa 2023 zadecydowało jury, któremu od ubiegłego roku przewodniczy Martin Pollack, austriacki pisarz i tłumacz literatury polskiej, laureat Angelusa z 2007 roku. Wraz z nim w gremium jurorskim zasiadają: Wojciech Browarny (literaturoznawca, profesor Uniwersytetu Wrocławskiego), Kinga Dunin (socjolożka, publicystka, krytyczka literacka), Michał Nogaś (dziennikarz radiowy i prasowy specjalizujący się w literaturze), Mykoła Riabczuk (ukraiński krytyk literacki i eseista), Justyna Sobolewska (krytyczka literacka, dziennikarka tygodnika „Polityka”) oraz Andrzej Zawada (krytyk i historyk literatury, professor emeritus Uniwersytetu Wrocławskiego). To od ich decyzji zależeć będzie, kto w październiku odbierze nagrodę w wysokości 150 tys. zł.

Nagroda Publiczności

Angelus to nie tylko wyróżnienia czysto finansowe – stawkę uzupełnia Nagroda im. Natalii Gorbaniewskiej – upamiętniająca pierwszą przewodniczącą jury Angelusa. O tym, w czyje ręce trafia, decyduje publiczność w internetowym głosowaniu (oddając głosy na książki z finałowej siódemki). Laureat lub laureatka plebiscytu otrzymuje zaproszenie na trzymiesięczną rezydencję literacką we Wrocławiu. W tym roku głosowanie – które odbywać się będzie na stronie Angelusa – wystartuje 18 września i potrwa do 13 października.

W bibliotece

Od 18 września w 7 filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu w specjalnie wyznaczonych miejscach będzie można znaleźć nominowane do Nagrody książki. Zapraszamy do wypożyczania!

Lista filii:

Operator nagrody: Wrocławski Dom Literatury
Fundator: miasto Wrocław