ZAJĘCIA ZAWIESZONE DO ODWOŁANIA
Zapisy pod nr tel.: 71 347 12 68 lub 71 347 12 82 (listopad 2019 r. – maj 2020 r.)
Podczas zapisu prosimy o podanie następujących informacji:
- nazwa szkoły,
- klasa i liczba uczestników,
- nazwisko nauczyciela/ opiekuna grupy,
- nr telefonu nauczyciela/ opiekuna grupy.
Zajęcia będą odbywały się w środy w godz. 8:30 – 10:00.
Niektóre terminy mogą być wcześniej zarezerwowane na imprezy związane z działalnością Miejskiej Biblioteki we Wrocławiu.
Cykl lekcji bibliotecznych dla klas I-III
1. Moja Pierwsza wizyta w bibliotece.
- oprowadzanie dzieci po bibliotece
- omówienie zbiorów, które gromadzimy
- zapoznanie z podstawowymi zasadami korzystania z zasobów biblioteki
- samodzielna praca dzieci: tworzenie własnych kart czytelniczych oraz kolorowych zakładek
- wyszukiwanie za pomocą dostępnych źródeł informacji i pojęć takich jak: biblioteka, czytelnia, lektura
2. Barwy jesieni.
- oprowadzanie dzieci po bibliotece
- tworzenie jesiennych kompozycji
- czytanie wierszy o jesieni oraz rozwiązywanie zagadek i quizów o tej tematyce
3. Wielka Księga Bajek.
- oprowadzenie dzieci po bibliotece
- rozwiązywanie bajkowych zagadek
- zapoznanie i objaśnienie budowy książki
- tworzenie wspólnej „Wielkiej Księgi Bajek”
Cykl lekcji bibliotecznych w Mediatece dla klas IV-VIII
1. Dociekliwi detektywi. Moja pierwsza wizyta w bibliotece publicznej.
Uczniowie pierwszy raz odwiedzają Miejską Bibliotekę Publiczną we Wrocławiu. Odkrywają niezwykłe zbiory nowoczesnej biblioteki, jaką jest Mediateka. Poznają zasady panujące w bibliotece i różne typy bibliotek. Dowiadują się, w jaki sposób można zostać czytelnikiem biblioteki publicznej. Jako dociekliwi detektywi uzupełniają karty pracy związane z tematem lekcji.
UWAGA: wymagany jest smartfon (jeden na grupę trzyosobową) z dostępem do internetu i zainstalowaną darmową aplikacją Kahoot (dostępną w Sklep Play i AppStore).
2. Czym jest fake news i jak go rozpoznać? Uczymy się krytycznego myślenia.
Uczniowie poznają definicje fake newsów, uczą się je rozpoznawać i rozróżniać, poznają mechanizmy wpływające na to, że wierzymy w nieprawdziwe informacje. Przeprowadzenie z uczniami dyskusji, burzy mózgów na temat tego, jak ustrzec się przed fake newsami oraz tego, co to jest krytyczne myślenie i jak je stosować.
3. Rodzaje i gatunki literackie.
Uczniowie przypominają sobie rodzaje i gatunki literackie, uczą się, jak je rozpoznawać i rozróżniać. Po krótkiej części teoretycznej następuje część warsztatowa, podczas której uczniowie dzielą się na małe grupy i próbują swoich sił w tworzeniu określonych gatunków literackich.
4. Wyszukiwanie informacji z Supergeekiem.
Jak wyszukać informacje? Gdzie sprawdzić definicję słowa, którego nie rozumiemy? Czy warto jeszcze korzystać ze słowników, chociaż wszystko jest w internecie? Po wprowadzeniu teoretycznym uczniowie wejdą w świat gry mobilnej, aby walczyć z błędami językowymi jako Supergeek – bohater, którego bronią są książki.
UWAGA: wymagany jest smartfon (jeden na grupę trzyosobową) z dostępem do internetu i zainstalowaną darmową aplikacją ActionTrack (dostępną w Sklep Play i AppStore).
Cykl lekcji bibliotecznych dla klas I-IV LO
1. ABC teatru dla początkujących i średniozaawansowanych.
Na czym polega teatr i dlaczego warto się nim interesować? Jaka jest różnica między dramaturgiem a dramatopisarzem? Czym się różni pacynka od kukiełki? Przegląd najważniejszych zjawisk we współczesnym teatrze polskim.
2. Europa Środkowa w pigułce.
Prezentacja najciekawszych książek z krajów położonych na południe od Polski. Wybitnej literatury, którą warto znać, a o której istnieniu raczej nie można dowiedzieć się w szkole. Czesi, Słowacy, Węgrzy i inni – od tej pory wycieczka do Pragi czy Budapesztu nie będzie już taka sama…
3. Nie wierz we wszystko, co usłyszysz.
Dziś wprowadzanie informacji w obieg jest o wiele łatwiejsze niż jeszcze kilkanaście lat temu. Jak poruszać się w świecie mediów pełnym fałszywych wiadomości, dezinformacji i propagandy? Jak odróżnić fakty od zmyśleń?
4. Tłumacz się tłumaczy.
Kilka słów o zawodzie tłumacza – komu i do czego jest on potrzebny, jakie są kulisy jego pracy i jakich predyspozycji ona wymaga. Czym różni się tłumaczenie symultaniczne od konsekutywnego? Kiedy tłumaczy zastąpią komputery? Dla tych, którzy myślą o studiach filologicznych, ale nie tylko.
5. Ja wśród innych.
Każdy i każda z nas żyje wśród innych ludzi, komunikując się z nimi, współpracując, starając się ich poznać i zrozumieć. Staje się to łatwiejsze, kiedy przyswoimy sobie terminy takie jak tożsamość grupowa, grupa swoja i obca, mowa nienawiści, stereotypy, uprzedzenia, dyskryminacja i tolerancja. Zajęcia warsztatowe.
6. Wyszukiwanie informacji z Supergeekiem.
Jak wyszukać informacje? Gdzie sprawdzić definicję słowa, którego nie rozumiemy? Czy warto jeszcze korzystać ze słowników, chociaż wszystko jest w internecie? Po wprowadzeniu teoretycznym uczniowie wejdą w świat gry mobilnej, aby walczyć z błędami językowymi jako Supergeek – bohater, którego bronią są książki.
UWAGA: wymagany jest smartfon (jeden na grupę trzyosobową) z dostępem do internetu i zainstalowaną darmową aplikacją ActionTrack (dostępną w Sklep Play i AppStore).
Escape room w bibliotece dla klas IV-VIII SP oraz I-IV LO.
Cieszymy się, że przyszliście do biblioteki, ale czy uda Wam się z niej wyjść? Odnajdźcie ukryte podpowiedzi, otwórzcie wszystkie schowki i rozwiążcie zagadki w dwóch miejscach – do wyboru macie escape room fantastyczny lub biblioteczny.
UWAGA: Część grupy będzie rozwiązywała zagadki na terenie biblioteki, druga będzie grała w zamkniętym pomieszczeniu, w towarzystwie pracownika biblioteki.