Filia nr 58, MEDIATEKA, Plac Teatralny 5

Oferta edukacyjna dla szkół

Zespół Mediateki zaprasza grupy zorganizowane na zajęcia stacjonarne do Mediateki.
Cennik zajęć wraz z listą warsztatów bezpłatnych znajduje się w zakładce Regulamin i płatności.

Zapisy pod nr tel.: 71 347 12 68 lub 71 347 12 82.  Podczas zapisu prosimy o podanie następujących informacji:

• nazwa szkoły,
  • klasa i liczba uczestników,
  • nazwisko nauczyciela/ opiekuna grupy,
  • nr telefonu nauczyciela/ opiekuna grupy.

Zajęcia będą odbywały się w środy w godz. 8:30 – 11:30. Zależnie od tematu zajęcia trwają 1-2 godziny.

Po lewej dziewczynka ze skrzyżowanymi nogami i zamkniętymi oczami, po prawej piktogramy: VR, kamera, smartfon, i napis oferta edukacyjna

Proponowane tematy dla klas I-III SP:

Barwy jesieni/ zimy/ wiosny/ lata

• tematyka zajęć zależy od panującej pory roku
  • czytanie wierszy o jesieni oraz rozwiązywanie zagadek i quizów o tej tematyce
  • tworzenie kompozycji plastycznych związanych z daną porą roku.

Zrób sobie zakładkę

• wyjaśnienie pojęcia zakładka
  • omówienie typów zakładek i materiałów z jakich może być wykonana
  • tworzenie zakładek różnymi technikami przez dzieci

Ekologiczny twister

Segregacja śmieci może czasami namieszać w głowie. Dlatego zapraszamy na zajęcia „Ekologiczny Twister”! Rozprawimy się z oznaczeniami kontenerów i typami śmieci, jakie powinno się do nich wrzucać. Sprawdzimy również, czy życie odpadków kończy się wraz z wrzuceniem do kosza. Wszystko umili nam zabawa na kolorowej macie. Zajęcia zawierają elementy warsztatowe polegające na tworzeniu zabawek/ozdób z udostępnionych materiałów.
Zapraszamy grupy do 15 osób.

Podstawy programowania ze Scottie Go!

Pomóż sympatycznemu kosmicie Scottiemu w naprawie jego pojazdu kosmicznego, który uległ awarii. Zajęcia edukacyjne przeznaczone dla klas 2 i 3 SP, w trakcie których dzieci zapoznają się z podstawami programowania i tworzenia algorytmów. W trakcie zajęć wykorzystywana będzie interaktywna gra edukacyjna oraz tablety ze specjalną aplikacją.
Zajęcia płatne: 10 zł od osoby. Zapraszamy grupy do 15 osób. Po pierwszych zajęciach istnieje możliwość zapisania grupy na kontynuację.

Proponowane tematy dla klas IV-VIII SP:

Kreatywne pisanie z Dixitem. Zagraj i napisz

Zajęcia przeznaczone dla klas VI-VIII. Spotkanie zaczynamy od gry w Dixit. Uczniowie dopasowują do swoich skojarzeń barwne, poruszające wyobraźnię ilustracje na kartach. W części warsztatowej uczniowie tworzą własne, krótkie teksty na wylosowane tematy (możliwe do uzgodnienia z nauczycielem/nauczycielką), inspirując się kartami zebranymi w trakcie gry.

(Nie) oceniaj książki po okładce

Na zajęciach zastanowimy się nad tym, jak to jest z ocenianiem książek po okładce. Na co zwracamy uwagę jako potencjalni czytelnicy i co przekonuje nas do sięgnięcia po książkę. Porozmawiamy o tym, jakie elementy znajdują się na okładkach i jakie jest ich znaczenie. W drugiej części zajęć uczniowie zaprojektują okładki w programie graficznym Canva.

Abakanowicz 2.0 – warsztat edukacyjny

W czasie zajęć dzieci poznają życiorys autorki oraz jej najważniejsze dzieła. Będą mogły obejrzeć rzeźby w wirtualnym muzeum, a także rozmieścić je w przestrzeni biblioteki dzięki tabletom i rozszerzonej rzeczywistości. Dzieci poznają nowe pojęcia związane z rzeźbą oraz specyfikę unikalnych dzieł Abakanowicz.

Proponowane tematy dla klas szkół ponadpodstawowych:

Flirt w katalogu

Istnieje wiele źródeł informacji. Jednym z nich jest niezastąpiona od lat Wikipedia. Jednak czy jest ona jedynym źródłem oraz czy można znaleźć w niej odpowiedź na każde pytanie? Czy jest ona wiarygodna? Czy istnieją inne, warte uwagi źródła wiedzy? Na zajęciach zaprezentowane zostaną alternatywy dla Wikipedii, ogólnodostępne zasoby i bazy danych oraz sposoby docierania do informacji w gąszczu współczesnej sieci.

Kultura się kręci. Warsztat tworzenia video-recenzji

Dłuższe i krótsze. Z filtrem i bez. Wszyscy teraz nagrywamy filmy… A przecież warto coś nagrać kulturalnie. Po krótkim wstępie teoretycznym uczniowie (za pomocą własnych telefonów oraz sprzętu dostępnego w Mediatece) stworzą video-opinie na temat wybranej książki, płyty muzycznej lub filmu.

Oblicza reportażu. Zajęcia teoretyczno-praktyczne

Reportaż występuje zarówno w prasie, jak i w literaturze. Z roku na rok zyskuje na znaczeniu, również na bibliotecznych półkach. Uczniowie poznają jego definicję oraz specyfikę, omówimy także najsłynniejszych autorów oraz najbardziej znane dzieła tego gatunku. W części warsztatowej uczniowie pracują w małych grupach: szukają w swoim otoczeniu tematu na reportaż literacki i tworzą jego szkic.