Filia nr 58, MEDIATEKA, Plac Teatralny 5

Uwaga!

Oferta edukacyjna dla szkół

Zespół Mediateki zaprasza grupy zorganizowane na zajęcia stacjonarne do Mediateki.
Cennik zajęć wraz z listą warsztatów bezpłatnych znajduje się w zakładce Regulamin i płatności.

Zapisy pod nr tel.: 71 347 12 68 lub 71 347 12 82.  Podczas zapisu prosimy o podanie następujących informacji:

• nazwa szkoły,
  • klasa i liczba uczestników,
  • nazwisko nauczyciela/ opiekuna grupy,
  • nr telefonu nauczyciela/ opiekuna grupy.

Zajęcia będą odbywały się w środy w godz. 8:30 – 11:30. Zależnie od tematu zajęcia trwają 1-2 godziny.

Po lewej dziewczynka ze skrzyżowanymi nogami i zamkniętymi oczami, po prawej piktogramy: VR, kamera, smartfon, i napis oferta edukacyjna

Proponowane tematy dla klas I-III SP:

Barwy jesieni/ zimy/ wiosny/ lata

• tematyka zajęć zależy od panującej pory roku
  • czytanie wierszy o jesieni oraz rozwiązywanie zagadek i quizów o tej tematyce
  • tworzenie kompozycji plastycznych związanych z daną porą roku.

Zrób sobie zakładkę

• wyjaśnienie pojęcia zakładka
  • omówienie typów zakładek i materiałów z jakich może być wykonana
  • tworzenie zakładek różnymi technikami przez dzieci

Animacja poklatkowa w programie Paint 3D

Paint 3D zawiera wiele ciekawych funkcji. Jedną z nich zajmiemy się na zajęciach. Dzięki warsztatom dowiesz się, co to jest Paint 3D, jak w prosty sposób i krok po kroku stworzyć animację poklatkową. Na koniec powstaną krótkie filmiki z wcześniej przygotowanych projektów.

Zajęcia płatne: 10 zł od osoby.

Podstawy programowania ze Scottie Go!

Pomóż sympatycznemu kosmicie Scottiemu w naprawie jego pojazdu kosmicznego, który uległ awarii. Zajęcia edukacyjne przeznaczone dla klas 2 i 3 SP, w trakcie których dzieci zapoznają się z podstawami programowania i tworzenia algorytmów. W trakcie zajęć wykorzystywana będzie interaktywna gra edukacyjna oraz tablety ze specjalną aplikacją.

Zajęcia płatne: 10 zł od osoby. Zapraszamy grupy do 15 osób. Po pierwszych zajęciach istnieje możliwość zapisania grupy na kontynuację.

Proponowane tematy dla klas IV-VIII SP:

(Nie) oceniaj książki po okładce

Na zajęciach zastanowimy się nad tym, jak to jest z ocenianiem książek po okładce. Na co zwracamy uwagę jako potencjalni czytelnicy i co przekonuje nas do sięgnięcia po książkę. Porozmawiamy o tym, jakie elementy znajdują się na okładkach i jakie jest ich znaczenie. W drugiej części zajęć uczniowie zaprojektują okładki w programie graficznym Canva.

Komiksowe spojrzenie na lektury

Podczas pierwszej części zajęć osoby uczestniczące poznają historię komiksu. Zapoznają się także z różnymi ciekawymi komiksami, które w swoich zasobach posiada Mediateka (tematy komiksów zostaną dobrane do grupy wiekowej). W drugiej części będą mieli szansę stworzyć (w programie Canva lub ToonyTool) własne scenki komiksowe, opowiadające historie z omawianych w szkole lektur.

Warsztaty kreatywnego pisania z Dixitem

Zajęcia dla wszystkich, którzy mają ochotę obudzić w sobie kreatywność i wczuć się w rolę pisarza lub pisarki. Zagramy razem w popularną grę karciana Dixit, a następnie stworzymy niepowtarzalne opowiadania. Żaden dobry tekst nie może powstać bez solidnej dawki inspiracji. Na szczęście karty Dixit są wieloznaczne i z pewnością pobudzą nasze umysły do twórczej zabawy!

Proponowane tematy dla klas szkół ponadpodstawowych:

Flirt w katalogu

Istnieje wiele źródeł informacji. Jednym z nich jest niezastąpiona od lat Wikipedia. Jednak czy jest ona jedynym źródłem oraz czy można znaleźć w niej odpowiedź na każde pytanie? Czy jest ona wiarygodna? Czy istnieją inne, warte uwagi źródła wiedzy? Na zajęciach zaprezentowane zostaną alternatywy dla Wikipedii, ogólnodostępne zasoby i bazy danych oraz sposoby docierania do informacji w gąszczu współczesnej sieci.

Warsztat podcastowy

Nagraj się kulturalnie! Po krótkim wstępie teoretycznym uczniowie podzieleni na grupy stworzą audycję – w profesjonalnym studiu nagraniowym – na temat wybranej książki, płyty muzycznej lub filmu. W tym celu będą korzystać ze zbiorów Mediateki. Gotowe nagrania zostaną później udostępnione w formie podcastu w mediach społecznościowych oraz na stronie Mediateki.
Czas trwania: ok. 2 godz. Liczba uczestników: maks. 12 osób.