Doktor nauk humanistycznych, absolwentka polonistyki i historii Uniwersytetu Wrocławskiego. Mieszkanka Gminy Czernica. Zawodowo zajmuje się wydawaniem książek naukowych na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Mama dwóch nastoletnich córek. Pierwsza Polka i druga kobieta na świecie, która przeszła samotnie Łuk Karpat,
co zostało nagrodzone wyróżnieniem Kolosy 2021 w kategorii Wyczyn. Autorka książki „Łuk Karpat – 84 dni
samotnej wędrówki” – nagrodzonej Kolosem za najlepszy debiut podróżniczy roku 2022 oraz wyróżnieniem
Magellana za najlepszą książkę podróżniczą roku 2022.

""

Pod niebem obcych bogów. Przejście Gór Skandynawskich

Latem 2023 roku przeszłam drugi najdłuższy łańcuch Europy – Góry Skandynawskie. Wyprawę rozpoczęłam 2 czerwca na Nordkappie, czyli Przylądku Północnym i dotarłam 17 września, czyli po 105 dniach, aż do najdalej na południe wysuniętego skrawka Półwyspu, czyli do Lindesnes. W czasie wyprawy nie ominęłam najwyższych szczytów Finlandii, Szwecji i Norwegii. Opowieść o tym przejściu będzie opowieścią o Laponii, Saamach, wypasach reniferów, białych nocach, bagnach, Norwegach, hyttach, ogromnych górskich pustkowiach. Było to 105 dni życia w tajdze, tundrze, bagnistych terenach lub mimo lata pokrytych śniegiem lub wieczną zmarzliną. 

Szczegóły spotkania

  • 11 kwietnia, godzina 20:30
  • Biblioteka Turystyczna, ul. Szewska 78
""

Sycylia – spacer z Palermo do Katanii

Śpimy na sycylijskiej wsi, w miejscu, którego właściciel kocha indiańską kulturę i ujeżdża dzikie konie. Jest też bardzo przystojny – tak wynika ze zdjęć. Jednak wieczorem nie widzimy go na żywo, to jego rodzina nas tu przyprowadziła. Jak do tego doszło? Wymyśliłam „spacer” – nielichy, z Palermo do Katanii, czyli około 370 km podczas dwóch tygodni urlopu. Wyznaczyłyśmy trasę i mamy plan. On ulegnie wielu zmianom w trakcie podróży, ale nie ma to znaczenia. Tę największą na Morzu Śródziemnym wyspę przeważnie pokrywają góry. To dlatego tu jesteśmy. Na spacerze: z Palermo do Katanii – z plecakiem, w moim ulubionym stylu. Wisienką na torcie i nagrodą za tę długą trasę po sycylijskich bezdrożach jest Etna – Mamma Etna – tak mówią Sycylijczycy o swoim wulkanie. To najwyższy i największy w Europie – ok. 3357 m n.p.m. To również jeden z najbardziej aktywnych na świecie. Zdobyłyśmy.

Szczegóły spotkania

  • 12 kwietnia, godzina 19:00
  • Mediateka, pl. Teatralny 5

Program całego festiwalu znajdziesz w zakładce Program festiwalu.