napisy Temat rzeka przeplatające się ze sobą jak wstążki na czarnym tle

Zapraszamy do udziału w 11 odsłonie Europejskiej Nocy Literatury we Wrocławiu, która odbędzie się już 20 sierpnia. Jej kuratorem jest Michał Rusinek, a wybrane przez niego teksty połączy hasło „TEMAT RZEKA”. Fragmenty książek usłyszycie w różnych lokalizacjach Przedmieścia Świdnickiego. Miejska Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Różewicza jest partnerem promocyjnym wydarzenia.

Czym jest Europejska Noc Literatury?

Formuła wydarzenia od pierwszej edycji pozostaje niezmienna: fragmenty dziesięciu książek czytane są przez dziesięć postaci polskiej kultury w dziesięciu lokalizacjach wybranego osiedla Wrocławia. Już po raz piąty za koncepcję programową wydarzenia odpowiedzialny jest zaproszony kurator bądź kuratorka: w poprzednich latach byli to Michał Nogaś, Justyna Sobolewska, Max Cegielski oraz Anna Dziewit-Meller. Program 11. edycji literackiego święta przygotował Michał Rusinek – pisarz, felietonista, tłumacz i literaturoznawca, a dawniej także sekretarz Wisławy Szymborskiej, której fundację dziś prowadzi.

Zaproponowanym przez kuratora hasłem, które połączy 10 tekstów nadchodzącej odsłony ENL-u, jest „TEMAT RZEKA”.  – Rzeki wprowadzają ruch wśród tego, co stałe. Dają nam się nieść z ich prądem, stawiają opór, gdy płyniemy pod prąd – opowiada o motywie przewodnim edycji Rusinek. – W literaturze bywają symbolami, toposami, niebywale pojemnymi metaforami, także dla filozofów wierzących w ruch i zmienność.

Przez ostatnie lata ENL gościł już na Starym Mieście, Szczytnikach, Nadodrzu, Przedmieściu Oławskim, Placu Grunwaldzkim, osiedlu Powstańców Śląskich i Karłowicach. W tym roku wybór padł na Przedmieście Świdnickie – jedno z centralnych osiedli miasta, na północy ograniczone fosą miejską, na południu sięgające do nasypu kolejowego.

11. edycja Europejskiej Nocy Literatury odbędzie się 20 sierpnia 2022. Kolejne czytania rozpoczynać się będą co 30 minut między godziną 18:00 a 22:30. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Organizatorem Europejskiej Nocy Literatury jest Wrocławski Instytut Kultury.

Po więcej informacji zapraszamy na stronę internetową wydarzenia oraz na Facebooka Europejskiej Nocy Literatury.

Zajrzyj do biblioteki

Książki, których fragmenty usłyszycie podczas Europejskiej Nocy Literatury, możecie znaleźć na naszych bibliotecznych półkach. Będą one dla Was specjalnie oznaczone.

Lista tytułów książek-bohaterek 11. edycji wydarzenia:

Knut Hamsun, Błogosławieństwo ziemi

Dezső Kosztolányi, Dom kłamczuchów

Radka Denemarková, Kobold

Kornel Filipowicz, Formikarium, czyli w moim świecie mrówek

Zadie Smith, Grand Union

Edgar Allan Poe, Opowiadania prawie wszystkie

  • Sprawdź dostępność w katalogu bibliotecznym
  • Dostępna niemal we wszystkich bibliotekach

Andrzej Stasiuk, Kroniki beskidzkie i światowe

Nicolas Dickner, Nikolski

Robert MacFarlane, Podziemia. W głąb czasu

Colin Thubron, Amur. Między Rosją a Chinami

  • Sprawdź dostępność w katalogu bibliotecznym
  • Książka miała swoją premiera 27 lipca 2022 – prosimy o cierpliwość, niebawem pojawi się na naszych półkach!