Podczas majowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki w Filii nr 6 omawianym tematem będzie postać matki w literaturze.

Rodzicielka jako jedna z najważniejszych osób w życiu człowieka, odgrywa też ważną rolę w literaturze. Jej obraz przedstawiany jest bardzo różnie. Raz korzystnie, kiedy to matka jest osobą zdolną do wielkich poświeceń, dającą otuchę, wsparcie i radość, a także człowiekiem, który zawsze służy dobrą radą i pomocą. Innym razem autorzy przedstawiają matkę, jako postać negatywną, manipulacyjną, wpływającą destrukcyjnie na swoje dziecko, niedającą wsparcia i niekochającą. W jeszcze innych dziełach przedstawia się ją jako osobę nieobecną w życiu człowieka, co również ma na niego ogromny wpływ.
Podczas dyskusji porozmawiamy nie tylko o książkach, w których to matki występują jako główne bohaterki, ale także o książkach, które pisane są z perspektywy dorosłych, którzy opisują relacje z osobą, która wydała ich na świat.

Literatura, którą proponujemy, to m.in.:

• „Żeby umarło przede mną. Opowieści matek niepełnosprawnych dzieci” Jacek Hołub;
  • „Lato, kiedy mama miała zielony oczy” TatianaTibuleac;
  • „Nigdy w życiu” Katarzyna Grochola;
  • „Cieszę się, że moja mama umarła” – Jennette McCurdy;
  • „Wesele Anny” Nathacha Appanah;
  • „Dziennik utraconej miłości” Eric-Emmanuel Schmitt.

Data wydarzenia: 23.05.2024

Godzina: 17:00