Cykl szkoleń dla pracowników Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Tadeusza Różewicza we Wrocławiu

Cel projektu

Celem jest uwrażliwienie pracowników na potrzeby osób z ze szczególnymi potrzebami oraz rozszerzenie kompetencji w taki sposób, aby bibliotekarki i bibliotekarze potrafili współtworzyć instytucję dostępną.

Oferta szkoleń uwzględnia zarówno doświadczenia fundacji o zasięgu ogólnopolskim, by czerpać najlepsze wzorce, jak również lokalnych organizacji i ekspertów, którzy pracują ze środowiskiem osób niepełnosprawnych na tym samym terenie, co sieć bibliotek wrocławskich.

Najlepszą praktyką na zrozumienie potrzeb i oczekiwań odbiorców jest osobisty kontakt z zainteresowanymi, dlatego w ramach projektu przewidziane są spotkania i szkolenia z udziałem osób ze szczególnymi potrzebami.

Warsztaty

  1. Jak dostosować instytucję kultury dla osób z niepełnosprawnością? Tworzenie dostępnych usług i dostępnej przestrzeni. Dwudniowe szkolenie składające się z kilku modułów: Różni ludzie – różne potrzeby, standardy dostępności, projektowanie dostępnych wydarzeń kulturalnych w teorii i w praktyce
  2. Savoir-vivre wobec osób niepełnosprawnych
  3. Język inkluzywny
  4. Techniki efektywnej komunikacji i tworzenia przystępnych tekstów
  5. Standardy obsługi Czytelników z różnymi potrzebami
  6. Jak komunikować się i tworzyć ofertę dla osób z niepełnosprawnością intelektualną?
  7. Spektrum autyzmu i neuroróżnorodność. Dostosowanie oferty i przestrzeni bibliotecznej dla osób w spektrum autyzmu

Spotkania

  1. Gdy nie widać tekstu – spotkanie na temat czytelnictwa osób niewidomych.
  2. Kultura i język Głuchych – spotkanie z osobą Głuchą w towarzystwie tłumaczki języka migowego.

Rezultaty jakościowe, które chcemy osiągnąć:

  • podniesienie świadomości i wrażliwości społecznej pracowników w stosunku do odbiorców;
  • wzmacnianie umiejętności myślenia o innych grupach społecznych w kontekście projektowania przestrzeni, komunikacji i budowania oferty;
  • niwelowanie barier w dostępie do kultury w wymiarze społeczno-mentalnym i kompetencyjnym;
  • wypracowanie standardów obsługi i dobrych praktyk, które zapewnią dostęp do oferty w takim samym stopniu i na takich samych zasadach dla wszystkich.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Logotyp Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, napis Ministerstw Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, po lewej stronie polski orzeł.