Wrocław literaturą stoi; nie od dziś zajmuje wysoką pozycję na liście polskich miast dbających o popularyzację czytelnictwa. Niemałą rolę w tym ważnym zadaniu, jakim jest upowszechnianie książek i ułatwianie dostępu do nich, odgrywa Miejska Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Różewicza. W połowie stycznia instytucja uruchomiła nowy projekt, skierowany do wszystkich, którzy korzystają z jej zbiorów.

Szukaj po emocjach

Biblioteczny Wachlarz Emocji Książkowych – tak brzmi pełna nazwa propozycji, będącej w istocie nową metodą wyszukiwania książek w katalogu. A nowa metoda to nowe możliwości. Jak wiemy, do tej pory można było szukać interesujących nas egzemplarzy według kluczy takich jak np. tytuł, autor, hasło przedmiotowe. Teraz do tej listy dodano nowy, ważny deskryptor (czyli klucz wyszukiwawczy): emocje.

Projekt ułatwi korzystanie z katalogu zarówno bibliotekarzom, jak i czytelnikom. Tym pierwszym da większe pole manewru w bieżącej obsłudze petentów, proszących o pomoc w doborze literatury, czasem również szukających okazji do zwierzeń przy bibliotecznej ladzie. Tym drugim umożliwi między innymi swobodne korzystanie z katalogu w smartfonach dzięki aplikacji ActionTrack. Zeskanowany kod QR (dostępny na plakatach w każdej filii i na stronie projektu) wprowadzi czytelnika do tak zwanego Wybornika. Tam – dzięki właściwie skonfigurowanym kryteriom – przez podobny do rozgałęzionego drzewa katalog ogólny powędrujecie zwężającą się stopniowo ścieżką do książki, która najbardziej was interesuje, czyli od ogółu do szczegółu.

Jak to – zapytacie – mam wyszukiwać książki według uczuć?

Emocje wokół nas

Jak najbardziej! Emocje i uczucia odgrywają w naszym życiu pierwszorzędną rolę, a literatura jest z nimi ściśle związana. W jaki sposób? Choćby poprzez pobudzanie wewnętrznych przeżyć czytelnika (literatura piękna, romanse, horrory i tak dalej) oraz pogłębianie wiedzy i rozwijanie kompetencji miękkich (psychologia, pedagogika, duchowość). Nawet uczeń, który czyta lekturę uznawaną przezeń za bezsensowną i nic nie wnoszącą, doświadcza uczucia – tym razem nazwiemy je nudą. Podręcznik akademicki z równaniami różniczkowymi cząstkowymi: jedni otworzą go z pasją, inni z niechęcią, jeszcze inni – z obojętnością. A może ostatnio byliście uczestnikami lub słuchaczami gorącej dyskusji o którejś z najnowszych publikacji politycznych? Nie ma takiej książki na świecie, która nie byłaby powiązana z ludzkimi emocjami! Tym tropem poszli wrocławscy Bibliotekarze, dzięki czemu czytelnicy mają od połowy stycznia 2022 jeszcze więcej możliwości w zakresie dobierania odpowiedniej dla siebie literatury.

Maria Bodys, Filia nr 6 Miejska Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Różewicza we Wrocławiu