Symboliczny wachlarz wyglądający jak otwarta książka, dookoła białe kropki. Tło kolorowe

Spis treści

  1. Emocje w Katalogu
  2. Wybornik emocji w aplikacji ActionTrack
  3. Listy polecanych książek

Emocje jako punkt odniesienia

Świat emocji jest światem ogromnym. Emocje towarzyszą nam każdego dnia w każdej chwili. Przychodzą i odchodzą. Jest czas szczęścia i radości, jest czas strachu i smutku.

Wszystkie uczucia są ważne, do wszystkich mamy prawo, wszystkie na nas wpływają na nasze myśli i działania. Warto się na nie otworzyć, nauczyć się je rozpoznawać, przeżywać, a czasami nad nimi pracować. Pomóc w tym mogą książki. W naszym projekcie podpowiadamy, jak je odnaleźć w bibliotece.

Koncentrujemy się na książkach, które mówią o każdych emocjach: pozytywnych i negatywnych. W jednym miejscu będzie można znaleźć nie tylko literaturę popularnonaukową, ale także literaturę piękną. Nie oznacza to jednak, że w innych książkach tych emocji nie znajdziemy. Ale tutaj wydaje się być dobry punkt startu.
Projekt kierujemy do wszystkich zainteresowanych poznawaniem emocji, poradzeniu sobie z emocjami czy przeżyciem emocji.

Emocje/uczucia w Katalogu

Deskryptory to biblioteczne filtry. Dzięki deskryptorom książki popularnonaukowe, ale i te z literatury pięknej zyskały w opisie określenie odnoszące się do ich tematu, odbiorcy, formy, gatunku literackiego. Dzięki nim możemy skutecznie wyszukiwać interesujące nas tematy i zagadnienia w multiwyszukiwarce PRIMO.

Katalog to świetne narzędzie do wyszukiwania książek na określony temat. Po wpisaniu w katalogu hasła emocje/uczucia, znajdujemy ponad 1000 tytułów. To oznacza, że w bibliotece jest tak dużo książek, których głównym tematem są emocje.  W jednym miejscu można znaleźć powieści, opowiadania, poradniki, reportaże, książki obrazkowe dla dzieci, młodzieży i dorosłych – wszystkie o emocjach.

Którą książkę wybrać? – Warto zastosować filtry

Można je znaleźć w Katalogu po lewej stronie na ekranie monitora lub kliknąć znak lejka na ekranie komórki. Za ich pomocą można  dostosować wyniki do swoich potrzeb i wybrać między innymi temat, gatunek, odbiorcę.

Na przykład:

Temat – lęk,
Gatunek – poradnik
Odbiorca – 9-13 lat 
Wynik: tytuły sześciu książek


Wybornik emocji – twój doradca w poszukiwaniu emocji w książkach

W darmowej aplikacji ActionTrack powstało narzędzie do rozpoczęcia przygody z wybieraniem książek poprzez emocje. Wystarczy zeskanować kod QR w aplikacji i korzystać z przygotowanych propozycji.

Kod QR prowadzący po zeskanowaniu do Wybornika Emocji w aplikacji ActionTrack.
Pobierz Wybornik, skanując kod QR lub klikając na telefonie lub tablecie z zainstalowaną aplikacją ActionTrack w link Wybornik emocji.

Książki zostały podzielone na kategorie wiekowe (0-5, 6-8, 9-13, 14-17 lat) oraz tematy/emocje/uczucia. Więcej przykładów będzie można uzyskać poprzez filtrowanie w naszym katalogu zasobów bibliotecznych bezpośrednio na stronie biblioteki. Książki zostały dobrane do narzędzia i projektu przez pracowników Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Tadeusza Różewicza we Wrocławiu.


Listy polecanych książek dla dorosłych

Dla dorosłych proponujemy listy polecanych książek na naszej stronie i mediach społecznościowych oraz u naszych bibliotekarzy. Ponieważ książki dla dorosłych nie zawsze mogą mieć deskryptory dotyczące uczuć i emocji, stworzyliśmy dla wszystkich zainteresowanych polecane listy książek. Wszystkie linki odsyłają do wyszukiwarki PRIMO. Listę wciąż rozwijamy, więc zapraszamy do regularnego zaglądania!