Zapraszamy młodzież w wieku od 12 do 16 lat do Centrum Innowacji Przejście na cykl warsztatów, dających możliwość stworzenia kreatywno-technicznego projektu podzielonego na pięć etapów. Wyspecjalizowani edukatorzy z poszczególnych dziedzin (m.in. robotyki, teatru i filmu) przeprowadzą dzieci przez proces programowania robotów, pisania scenariusza, tworzenia scenografii oraz inscenizowania scen, na koniec zaś pomogą zrealizować film, oparty na podstawie pomysłów samych uczestników.

Program:

Mały filmowiec

Film to dzieło sztuki, które nie ma jednego autora. Jest efektem dobrze zorganizowanej, wieloetapowej pracy zespołowej. Cudowny świat ruchomych obrazów tworzą dla nas niezwykli twórcy. Każdy z nich wnosi swój indywidualny wkład w kreowanie fascynujących opowieści filmowych. Uczestnicy zajęć poznają proces powstawania filmu i zakres pojęć: scenariusz, scenarzysta, reżyser, scenograf, obsada, operator itp. Wysłuchają „Bajki o maszynie cyfrowej co ze smokiem walczyła”. Podczas warsztatów opartych na pracy w grupach i metodzie design thinking zastanowią się nad fabułą opowieści i jej bohaterami, opracują plan scenariusza (storyboard, scenopis obrazkowy). Dokonają podziału zadań: ustalą, kto jest odpowiedzialny za koncepcję scenografii, poruszanie postaciami, światło, warstwę dźwiękową.
Prowadzenie: DANIEL FERNANDES DA FONSECA

Mały technik

Zajęcia z wykorzystaniem klocków Lego® Education-Lego® Mindstorms EV3, rozwijające kreatywność i umiejętności projektowania. Podczas zajęć, dzieci będą tworzyć – pod okiem instruktorów – „aktorów” swoich opowieści – indywidualne konstrukcje i roboty, inspirowane opowiadaniem „Bajka o maszynie cyfrowej co ze smokiem walczyła” z książki „Bajki robotów” Stanisława Lema. Stworzone projekty robotów staną się bohaterami filmów.Prowadzenie: ROBOKLOCKI

Mały programista

Zajęcia z zakresu programowania, podczas których uczestnicy będą ożywiać stworzone indywidualne projekty robotów wykorzystując do tego celu elementy programowania.
Prowadzenie: ROBOKLOCKI

Mały scenograf

Uczestnicy zajęć będą odkrywać niepowtarzalną atmosferę spektaklu teatralnego, którą zapewnia na scenie scenografia. Pomaga ona aktorom i widzom przenieść się w miejsce, w którym rozgrywa się sztuka. Jakie są tajniki jej tworzenia? Uczestnicy zajęć obejrzą zdjęcia scenografii spektaklu teatralnego oraz dowiedzą się, czym jest metafora i jakie jest jej znaczenie przy budowaniu scenografii. Będą przy tym rozwijać wyobraźnię i twórcze myślenie. Następnie stworzą w grupach scenografię swoich indywidualnych opowieści o maszynie cyfrowej.
Prowadzenie: DAMIAN STYRNA

Kamera-akcja

Podczas zajęć uczestnicy nagrają przy użyciu smartfonów materiał filmowy – opowieść zrodzoną w wyobraźni, inspirowaną „Bajką o maszynie cyfrowej co ze smokiem walczyła”. Bohaterami filmów staną się zaprojektowane roboty a tłem opowieści – przygotowana scenografia. Zajmą się również przygotowaniem ścieżki dźwiękowej i montażem materiału. Efektem finalnym będą krótkie, ok. 10 minutowe filmy, które zostaną zaprezentowane podczas finału projektu.
Prowadzenie: DANIEL FERNANDES DA FONSECA

Finał

Spotkanie wieńczące warsztaty z udziałem uczestników zajęć i osób przez nie zaproszonych, podczas którego odbędzie się projekcja filmów i zaprezentujemy materiał dokumentujący twórcze działania uczestników warsztatów. Filmy zostaną dostosowane do odbioru przez osoby niepełnosprawne – zgodnie z wytycznymi WCAG – i udostępnione na stronie projektu: https://biblioteka.wroc.pl/
Prowadzenie: ANETA SIWKA