Anita Olszak – absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego, ukończyła kierunki takie jak międzynarodowe studia kulturowe oraz stosunki międzynarodowe. Z zamiłowania podróżniczka od zawsze, w praktyce od 15 roku życia. Zainspirowana zarówno dalekim jak i lokalnym światem. Uczestniczyła w programach międzynarodowych, takich jak na przykład Comenius, Erasmus+ czy Camp America, na który to aktualnie rekrutuje. To pozwoliło jej na życie wśród kultury włoskiej, hiszpańskiej i amerykańskiej. Na swoim koncie doświadczeń ma między innymi odwiedzenie około 80 miast w Italii, przejście szlaku pielgrzymkowego Camino de Santiago, pracę na amerykańskim obozie wakacyjnym, przejechanie ponad pięciu tysięcy kilometrów w Stanach Zjednoczonych, wolontariaty międzynarodowe oraz wycieczki do różnych krajów Europy, Azji, czy Afryki. Bardziej lokalnie wykonywała także zlecenia dla Polskiej Organizacji Turystycznej pokonując przy tym tysiące kilometrów na Warmii, Mazurach, Opolszczyźnie oraz Pomorzu Zachodnim. Chętnie bierze udział w kulturowym życiu lokalnej ludności i akcjach pro społecznych. Swoimi doświadczeniami i wnioskami z podróży uwielbia dzielić się z innymi, co ma miejsce podczas prowadzonych prelekcji w pubach, domach kultury czy szkołach w kraju i za granicą, a także w social mediach. Podróżniczy profil, który prowadzi na Facebooku oraz Instagramie – ZAINSPIROWANitA to dziecko zrodzone z różnorodnych inspiracji przywożonych ze świata.

""

Malta i Gozo – podróż na rajskie wyspy pełne słońca

Zapraszam na podróż na rajskie wyspy pełne słońca! Podczas prelekcji opowiem dlaczego Malta nazywana jest śródziemnomorskim Hollywood i z jakiego powodu mówi się tam o legendarnej Atlantydzie. Pokażę miejsca gdzie można przenieść się nie tylko w przestrzeni, ale też w czasie; do średniowiecza, a nawet dalej – do czasów kiedy nie było nawet jeszcze egipskich piramid. Zobaczycie, że na Malcie i Gozo warto zakochać się w żywiołach i poczuć wicher we włosach, zgubić się na bezdrożach, docenić ruiny, zaznać szczypty luksusu, posmakować klimatu rybackiej wioski,
monumentalności natury czy sztuki pełnej detali. Podsunę pomysł gdzie można spróbować sportów ekstremalnych, do których poniekąd można zaliczyć nawet jazdę autobusami.

Powiem o świecie, w którym słońce świeci prawie cały rok, błękit wód szokuje, a ludzie są mili. Pomocni bywają kierowcy, kapitanowie, sprzedawcy, nawet koty zdają się być bardziej uczuciowe. Zobaczycie rzeczywistość gdzie plaże mają unikatowy kolor, ponoć magiczne są kamienie, a szczęście samo potrafi wejść w drogę człowiekowi. Pokażę wam kawałek świata, do którego lecieliśmy w dość interesujących, bo covidowych, podróżniczych okolicznościach. Tam czekało wytchnienie, ciepło, zdrowe powietrze i zaskakująco niskie ceny, a kto nie ryzykuje, nie pije szampana pod maltańskim niebem.

Szczegóły spotkania

  • 13 kwietnia, godzina 17:00
  • Mediateka, pl. Teatralny 5

Program całego festiwalu znajdziesz w zakładce Program festiwalu.