Cześć, nazywam się Adam Bielecki. Od dziecka chciałem zostać alpinistą i tak w wieku 13 lat zacząłem wspinać się w skałkach, w wieku 15 lat zaliczyłem pierwszy samodzielny sezon tatrzański a już rok później pojechałem pierwszy raz w Alpy, gdzie zdobyłem trzy czterotysięczniki: Dufourspitze, Matterhorn i Mont Blanc. W wieku 17 lat dokonałem najmłodszego na świecie wejścia (solo i stylu alpejskim) na siedmiotysięcznik Khan Tengri. Pierwszy ośmiotysięcznik, który zdobyłem to Makalu, szczyt znajdujący się w Himalajach, z kolei najwyższą górą, na którą wszedłem jest K2 8611 m n.p.m.

Najbardziej cenię sobie dokonanie pierwszych zimowych wejść na Broad Peak i Gasherbrum I, oraz wytyczenie nowego wariantu na Zachodniej Ścianie Gasherbruma II. Choć niewątpliwie moją specjalnością jest himalaizm to moją pasją jest wspinaczka w niemalże wszystkich jej formach. Wspinam się w skale, lodzie i mikście i na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat dokonałem ponad 100 przejść technicznych w różnych górach świata na 5 kontynentach. We wspinaniu cenię aspekt eksploracyjny, preferuję małe wyprawy w lekkim stylu. Uważam, że szybkość w górach jest jednym z najważniejszych czynników bezpieczeństwa. Nigdy nie używałem butli z tlenem, bo uważam, że jest to forma dopingu.

Kocham adrenalinę i pewnie dlatego tak lubię wszelkie sporty ekstremalne: latam na paralotni, skaczę ze spadochronem, jeżdżę na splitboardzie, nurkuję z butlą, żegluję i surfuję. Startowałem w kilku imprezach wytrzymałościowych: ultramaratonach biegowych i rowerowych.

""

Szczegóły spotkania

  • 11 kwietnia, godzina 18:00
  • Mediateka, pl. Teatralny 5

Program całego festiwalu znajdziesz w zakładce Program festiwalu.