Wycieczki do świata nowych technologii

1 października rozpoczyna się Digital Festiwal – największa inicjatywa edukacyjno-technologiczna w Polsce, która w tym roku wykracza zasięgiem poza granice Polski. Pokazuje, jak najlepiej czerpać z możliwości oferowanych przez nowe technologie i jest szansą na zdobycie cyfrowych umiejętności.
Kulminacyjnym wydarzeniem Festiwalu jest „Noc Innowacji”, która w tym roku odbędzie się 9 października. To czas, kiedy każdy może wejść do cyfrowego świata, poznać z bliska najbardziej innowacyjne miejsca w kraju i zobaczyć, gdzie rodzą się najnowocześniejsze technologie.

Podczas Nocy Innowacji zapraszamy na wycieczkę do świata nowych technologii, podczas której:

  • zanurzysz się w wirtualny świat technologii VR i AR
  • dowiesz się, jak druk 3D rewolucjonizuje nasze codzienne życie
  • poznasz tajniki projektowania graficznego
  • zobaczysz innowacyjne rozwiązania edukacyjne, nad którymi pracujemy w Centrum Innowacji Przejście

Wstęp na wszystkie wydarzenia organizowane w ramach Nocy Innowacji jest bezpłatny, jednak na warsztaty, ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, wymagana jest wcześniejsza rezerwacja.


Program Nocy innowacji w Centrum Innowacji Przejście we Wrocławiu

Program wydarzenia na stronie organizatora.

11:00-13:00 PROJEKTOWANIE GRAFICZNE / WARSZTATY

To, jak ważna jest praca grafika, nie musimy nikogo przekonywać. Rozwój technologii sprawił, że zawody takie, jak designer, ilustrator, plastyk stały się bardzo cenione. Podczas zajęć młodzi adepci będą mieli okazję stworzyć w programie CANVA własną ilustrację do książki. Ponadto dowiedzą się o teorii barw, wpływie kolorów na psychikę odbiorcy, zasadach kompozycji obrazu ze szczególnym uwzględnieniem zasady złotego podziału.
Uczestnicy staną się również wydawcami. Stworzone podczas warsztatów projekty zostaną zebrane i przekształcone w e-publikcję z animowanym efektem przewracania stron.
Odbiorcy: 9-16 lat
Obowiązują zapisy

13:00-14:00 DRUK 3D. TECHNOLOGIA PRZYSZŁOŚCI / PREZENTACJA

W dzisiejszych czasach technologia druku 3D rozwija się w niewyobrażalnym tempie. Druk 3D jest spotykany niemal w każdej dziedzinie naszego życia. Podobnie jak komputery zrewolucjonizowały świat, tak teraz drukowanie 3D zmienia obszary nauki, kultury, sztuki i naszego codziennego życia. Nowa technologia budzi wiele pytań. Jak to działa? Do czego służy? Jak powstają projekty? Podczas zajęć odkryjemy tajemnice druku 3D, odpowiemy na te i wiele innych pytań.
Odbiorcy: 9-16 lat
Obowiązują zapisy

15:00-16:00 AR I VR. DOZNANIE NA ŻĄDANIE / PREZENTACJA

Technologie i kolejne fale rozwoju sztucznej inteligencji zacierają granice między światem rzeczywistym i cyfrowym. Rozszerzona rzeczywistość łączy obraz świata rzeczywistego z wirtualnymi elementami stworzonymi cyfrowo, ale fenomenem ostatnich lat jest wirtualna rzeczywistość, czyli technologia, która zastępuje rzeczywisty świat – bodźce wzrokowe i słuchowe – elementami zaprojektowanymi komputerowo. Podczas spotkania pokażemy, jak działają rozszerzona i wirtualna rzeczywistość, przedstawimy możliwości zastosowania technologii AR i VR w różnych dziedzinach życia i obszarach działalności oraz aspekty oddziaływania rzeczywistości wirtualnej na umysł człowieka.
Uczestnicy spotkania będą mogli doświadczyć w praktyce obecności w wirtualnym i rozszerzonym świecie.
Odbiorcy: 9-16 lat
Obowiązują zapisy


DOTKNIJ ROZSZERZONEJ I WIRTUALNEJ RZECZYWISTOŚCI

16:00-21:00 Leonardo da Vinci – wirtualna wystawa w rozszerzonej rzeczywistości

Leonardo da Vinci to jeden z największych geniuszy w dziejach świata. Na kartach historii zapisał się jako malarz, architekt, filozof, botanik, matematyk, anatom, geograf, geolog, teoretyk wojskowości, fizyk, poeta, muzyk, choreograf, projektant ubiorów, humorysta, kucharz. Był również konstruktorem i innowatorem – jako inżynier tworzył projekty wyprzedzające jego czas. To właśnie dzięki takim wizjonerom możemy dziś korzystać z zaawansowanych technologii.

Zapraszamy na wirtualną wystawę wynalazków Leonarda Da Vinci. W technologii rozszerzonej rzeczywistości zobaczysz dwanaście animowanych obiektów przedstawiających urządzenia projektu wielkiego wynalazcy epoki renesansu. Zaawansowana technologia wprawi w ruch obiekty, które dotąd mogłeś oglądać tylko na rysunkach.
Odbiorcy: 9-16 lat
Wstęp wolny

16:00-21:00 Mona Lisa w wirtualnej rzeczywistości

„Mona Lisa: Beyond The Glass” to unikatowe doświadczenie VR przygotowane przez muzeum Luwr w partnerstwie z HTC Vive Arts, upamiętniające 500 rocznicę śmierci wynalazcy. Pozwala spojrzeć na najbardziej celebrowane dzieło Leonardo da Vinci z innej perspektywy. W Centrum Innowacji, dzięki urządzeniom HTC Vive zapewniającym głęboką immersję, przeniesiesz się do Salle des États – jednej z sal paryskiego Luwru będącej miejscem stałej eskpozycji obrazu. Zniknie ochronne szkło, wszystkie bariery i zabezpieczenia. Zostaniesz sam na sam z arcydziełem, aby zgłębiać jego detale i tajemnice.
Odbiorcy: 14+
Wstęp wolny
Uwaga: Narracja w języku angielskim

Wydarzenia są częścią Festiwalu Cyfryzacji.