Wirtualne Muzea Wrocławia – wirtualne wycieczki po wrocławskich muzeach.

Centrum Innowacji PrzejścieFundacja Collect zapraszają grupy zorganizowane na interaktywne warsztaty online, które będą realizowane w ramach projektu Wirtualne Muzea Wrocławia.

Wirtualne wycieczki pozwolą odkryć wymarłe zwierzęta, ginące gatunki, pochodzenie trucizn i ich wykorzystanie w lecznictwie oraz wiele innych tajemnic.

Podczas warsztatów uczestnicy poznają sekrety muzealnych eksponatów z czterech wrocławskich muzeów, będą tropić ślady ukrytej w nich historii, rozwiązywać zagadki i pogłębiać wiedzę z zakresów: fizyki, biologii, geografii, chemii oraz matematyki.

Proponowane w ramach projektu Wirtualne Muzea Wrocławia warsztaty to doskonała alternatywa dla wyjazdów integracyjnych organizowanych zwykle w szkołach we wrześniu i październiku, które obecnie nie mogą być organizowane z powodu ryzyka zachorowania na COVID-19. To sposób na integrację zespołu, naukę dobrej komunikacji i rozwijanie empatii.

Odbiorcy projektu:

Tematyczne ścieżki edukacyjne, skierowane są do trzech grup wiekowych:

• szkoły podstawowe: klasy 4-6 i klasy 7-8
  • szkoły ponadpodstawowe

Zapisy:

W zgłoszeniu prosimy o podanie ścieżki tematycznej oraz terminu, którymi grupa jest zainteresowana, a także ilości osób, chcących wziąć udział w zajęciach.

Ścieżki tematyczne:

ZEGARY SŁONECZNE, LUNETY I GLOBUSY

W oparciu o eksponaty Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Muzeum Politechniki Wrocławskiej zapraszamy na warsztaty w ramach, których opowiemy o:

• zegarach słonecznych, ich rodzajach, historii i zastosowaniu.
  • układach optycznych (m.in. lunety czy teleskopy).
  • obserwacjach astronomicznych i ich historii.
  • fizyce światła i podstawach optyki.

Warsztaty nawiązują do materiału zajęć z fizyki, geografii i matematyki i będą odpowiednie dla grup wiekowych 10+.

ZWIERZĘTA ZAGROŻONE I WYMARŁE

W oparciu o eksponaty Muzeum Przyrodniczego Uniwersytetu Wrocławskiego zapraszamy na warsztaty w ramach, których opowiemy:

• o zagrożonych gatunkach.
  • jak klasyfikujemy gatunki pod kątem zagrożenia.
  • jakie są główne przyczyny wymierania konkretnych gatunków.
  • jakie są podejmowane próby uchronienia zagrożonych gatunków.
  • ciekawe historie związane z gatunkami różnych zwierząt.

Warsztaty nawiązują do materiału zajęć z geografii, biologii i będą odpowiednie dla grup wiekowych 10+.

LEKI I TRUCIZNY

W oparciu o eksponaty Muzeum Farmacji Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu zapraszamy na warsztaty w ramach, których opowiemy:

• kiedy klasyfikujemy substancję jako truciznę, a kiedy jako lek.
  • czym są alkaloidy i gdzie występują?
  • o wydarzeniach historycznych, którym przypisywano mistyczne znaczenie, a obecnie można je wytłumaczyć korzystając z wiedzy o truciznach.
  • o popularnych w historii truciznach.

Warsztaty nawiązują do materiału zajęć z chemii, historii i biologii i będą odpowiednie dla grup wiekowych 15+.

NARZĘDZIA W FARMACJI

• o narzędziach używanych dawniej w farmacji.
  • ich historii i zastosowaniu.
  • o tym kiedy i gdzie były produkowane.

Warsztaty nawiązują do materiału zajęć z chemii, historii i biologii i będą odpowiednie dla grup wiekowych 12+.

Terminy warsztatów:

17.09.2020 (czwartek)

21.09.2020 (poniedziałek)

• 10:15 – 11:15

24.09.2020 (czwartek)

01.10.2020 (czwartek)

08.10.2020 (czwartek)

Niezbędny sprzęt, kody:

Do uczestnictwa w warsztacie potrzebny jest smartfon/tablet. Przed zajęciami opiekun grupy otrzyma mailem:

• link, który należy przekazać uczestnikom warsztatów.

• 5 znakowy kod , który należy wpisać na stronie Cosphere.io

________________________________________

Projekt realizowany w partnerstwie z Fundacją Interaktywne Centrum Poznawcze Collect oraz CoSphere w ramach programu dotacyjnego „Kultura w sieci” Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Organizator:

Filia nr 13, Centrum Innowacji PRZEJŚCIE

ul. Świdnicka 19

tel.: 71 798 64 99

Miło nam poinformować, że partnerski projekt „Wirtualne Muzea Wrocławia” Fundacji Interaktywne Centrum Poznawcze Collect oraz Centrum Innowacji Przejście – 13 filii Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu został objęty Patronatem Honorowym Marszałka Województwa Dolnośląskiego – Cezarego Przybylskiego.

ogotyp z czarnym orłem na żółtym tle i napis Dolny Śląsk Patronat Honorowy Marszałka Województwa Dolnośląskiego