Grafika promocyjna z napisem Skarpetki Tyrmanda i postacią pisarza w dwóch różnych kolorowych skarpetkach. W tle budynek starej, zniszczonej kamienicy.

„Skarpetki Tyrmanda” to cykl wydarzeń dotyczących Leopolda Tyrmanda, patrona 2020 roku. W skład projektu wchodzą spotkania autorskie online ze znanymi autorami, czytanie opowiadania Tyrmanda oraz mobilna gra miejska.

Leopold Tyrmand był warszawskim bikiniarzem, słynącym między innymi ze swoich charakterystycznych, kolorowych skarpetek. Stąd tytuł projektu: „Skarpetki Tyrmanda”. Skarpetki to element stroju z pozoru błahy, a jednak pozwalający zarówno w czasach autora, jak i dziś wyrażać swoje „ja”.

Tematy poruszane podczas spotkań w ramach projektu mogą być aktualne zarówno dla pokolenia Tyrmanda, jak i dla współczesnej młodzieży. Tym, co łączy te generacje, jest chęć bronienia swojej niezależności intelektualnej.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami, będącymi pokłosiem projektu oraz do zagrania w grę mobilną:

Magdalena Piekarska w Mediatece, na pierwszym planie ekran komputera ze spotkaniem online z Marcelem Woźniakiem

Oryginalne wydarzenia na Facebooka Mediateki:

06 listopada, Paweł Małaszyński czyta opowiadanie Leopolda Tyrmanda „Rower, czyli zemsta moralności”.

06-20 listopada, gra mobilna „Skarpetki Tyrmanda”.

07 listopada, spotkanie autorskie z Marcelem Woźniakiem, autorem „Biografii Leopolda Tyrmanda. Moja śmierć będzie taka, jak moje życie”.
Prowadzenie: Magdalena Piekarska.

09 listopada, „Literatura żydowska – fakty i mity”, spotkanie z Urszulą Rybicką, założycielką „Żydoteki”.

10 listopada, spotkanie autorskie z Mikołajem Łozińskim, autorem „Stramera”, „Prawdziwej bajki”.
Prowadzenie: Jakub Sobieralski.

13 listopada, spotkanie autorskie z Marcinem Kydryńskim.
Prowadzenie: Tomasz Grabiński.

Odbiorcy: wszyscy zainteresowani