Tadeusz Różewicz w październiku obchodziłby swoje 101 urodziny, my natomiast świętujemy drugi rok z poetą w roli naszego patrona. Z tej okazji zapraszamy Was 7 października do Biblioteki Grafit na spotkanie autorskie z Andrzejem Sapiją i Julią Różewicz oraz warsztaty dla dzieci zorganizowane we współpracy z Muzeum Pana Tadeusza. 

7 października, 16:30-17:30 – Wyklejanka do Ciebie, Tadeuszu – warsztaty kolażu

Warsztaty kolażu nawiązujące do korespondencji Tadeusza Różewicza z Wisławą Szymborską. Artystka pisywała do poety na własnoręcznie wykonanych w technice kolażu pocztówkach. Unikała tego określenia, nazywając je wyklejankami. Niektóre z nich można zobaczyć na wystawie Pan Tadeusz Różewicz w Muzeum Pana Tadeusza Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu, które jest współorganizatorem warsztatów. 

Warsztaty dla dzieci w wieku 5–12 lat. 

Wstęp bezpłatny
Zapisy przez formularz zgłoszeniowy

Prowadzenie: Martyna Leszczyńska, Dział Edukacji Muzeum Pana Tadeusza

Martyna Leszczyńska – bałkanistka, muzykolożka, w latach 2019–2021 związana z Muzeum Etnograficznym w Zielonej Górze-Ochli jako asystentka w Dziale Oświatowym, edukatorka oraz przewodniczka muzealna. W Muzeum Pana Tadeusza odpowiada za lekcje muzealne związane z epoką romantyzmu oraz lekturą „Pana Tadeusza” dedykowane grupom przedszkolnym i uczniom klas I–III. Zajmuje się również działaniami na rzecz dostępności w muzeum.

7 października, 18.00 spotkanie autorskie z Andrzejem Sapiją

Spotkanie z autorem książki Co Pan widzi? Różewicz filmowy, twórcą filmów dokumentalnych poświęconych pisarzowi; spotkanie poprowadzi Julia Różewicz, wnuczka Tadeusza Różewicza, tłumaczka i założycielka wydawnictwa Afera. Rozmowę poprzedzi krótki pokaz filmowy będący kompilacją fragmentów filmów dokumentalnych o Tadeuszu Różewiczu autorstwa Andrzeja Sapiji.

Wstęp wolny

O książce

Co Pan widzi? Różewicz filmowy to niezwykły portret podwójny. Punktem wyjścia dla tej książki stały się materiały do filmów o poecie, kręconych przez jej autora, znanego dokumentalistę – Andrzeja Sapiję – na przestrzeni ponad 10 lat.  Rozmowy z Różewiczem i rozmowy o Różewiczu przeplatane są tu notatkami samego reżysera. Przyglądamy się więc zarówno poecie, jak i procesowi tworzenia filmów o nim. Co więcej, książka pozwala zobaczyć twórczość Różewicza w kontekście wielu dziedzin i w spojrzeniach wielu osób. Wypowiadają się tu min.: wybitny tłumacz Karl Dedecius, historyk sztuki Mieczysław Porębski, krytyk i historyk literatury Ryszard Przybylski, aktor Wojciech Siemion, poeta Czesław Miłosz, reżyser Kazimierz Kutz. Także członkowie rodziny: żona, syn, brat. Budowana rozmowami biografia pisarza jest więc zarazem wielowątkowa, obszerna, a przy tym rzetelna i niezwykle żywa. Relacje artystyczne nieodmiennie łączą się w niej z budowaniem międzyludzkich więzi. Mamy tu także do czynienia z fascynującym obrazem pewnego etapu rozwoju polskiej kultury. Tego, na którym uważnie ważone słowa zataczały szerokie kręgi. 

Materiały wydawcy

Wydawcy: Ośrodek Kultury i Sztuki We Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego, Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi

Książka dostępna do kupienia na stronie okis.pl


O gościach

Andrzej Sapija – artysta plastyk, reżyser filmowy i telewizyjny, pedagog, profesor Szkoły Filmowej (PWSFTViT) w Łodzi. Zrealizował ponad 60 filmów dokumentalnych. Znaczna ich część poświęcona jest kulturze, sztuce i wybitnym artystom (m.in.. Tadeusz Kantor, Magdalena Abakanowicz, Tadeusz Różewicz, Roman Opałka, Wojciech Fangor). 

Film “Opałka – jedno życie, jedno dzieło”  zdobył nagrodę Grand Prix na 30. International Festival of Films on Art in Montreal (2012r.). Autor 8 spektakli dla Teatru Telewizji.

Julia Różewicz –  absolwentka bohemistyki we Wrocławiu i Pradze, tłumaczka książek współczesnych autorów czeskich. Od 2010 r. prowadzi wydawnictwo Afera specjalizujące się w najnowszej literaturze czeskiej, w ramach którego wprowadziła na rynek polski wielu autorów dotąd u nas niepublikowanych. Tłumaczy beletrystykę, literaturę dziecięcą, literaturę faktu, ekonomiczną oraz scenariusze filmowe. Laureatka nagrody Literatury na Świecie 2014 za przekład książki Petry Hůlovej „Plastikowe M3, czyli czeska pornografia”, jurorka czeskiej Nagrody Państwowej w dziedzinie literatury, Nagrody im. Boya Żeleńskiego i wielu konkursów przekładowych.

Data wydarzenia: 07.10.2022

Godzina: 16:30 i 18:00

Adres:
Filia nr 5 BIBLIOTEKA GRAFIT
ul. Namysłowska 8
50-304 Wrocław
tel.: 71 780 68 64