Już 9 października 2021 obchodzimy setną rocznicę urodzin naszego Patrona – Tadeusza Różewicza. Z tej okazji przygotowaliśmy dla Państwa szereg wydarzeń, które przybliżą twórczość tego niezwykłego poety.

Działania

Akcja: Zabierz sobie wiersz

Zabierz sobie wiersz Różewicza! W ramach Roku Tadeusza Różewicza przygotowaliśmy dla Państwa specjalną kolekcję 24 zakładek do książek z 24 wierszami Tadeusza Różewicza i 24 grafikami Beaty Walkowiak. Zakładki zostały umieszczone w 18 wybranych filiach. Znajdą je Państwo wśród książek – umieszczone według pewnego klucza.

Wystawa: Tadeusz Różewicz – poeta obecny– zdjęcia ze świata

Wystawa online przeniesie nas do przeróżnych miast z całego świata, w których znajduje się poezja Różewicza przetłumaczona na języki obce bądź w oryginale. W bibliotece Grafit przy ul. Namysłowskiej 8, oprócz naszej kolekcji obcojęzycznych wydań utworów Tadeusza Różewicza, znajduje się specjalna grafika zapraszająca na wystawę online.

Premiera: cykl 4 etiud filmowych Gesty Poety

Cykl upamiętnia przyjaźń łączącą wrocławskich twórców: Tadeusza Różewicza, poetę, dramaturga, scenarzystę i Henryka Tomaszewskiego, aktora, reżysera i twórcę Wrocławskiego Teatru Pantomimy.

Warsztaty graficzne: „Tech–noc w Centrum Innowacji Przejście”

Podczas zajęć młodzi adepci Nocy Innowacji będą mieli okazję stworzyć w programie Canva własną ilustrację do książki. Uczestnicy warsztatów zmierzą się między innymi z fragmentem opowiadania Tadeusza Różewicza Mucha ze zbioru Uśmiechy.

Wystawa fotografii: Różewicz w obiektywie Adama Hawałeja

Autorem fotografii jest Adam Hawałej, jeden z najbardziej znanych wrocławskich fotoreporterów, który fotografował Tadeusza Różewicza przez ponad dwadzieścia lat. Wystawa jest mobilna, w październiku obejrzą ją Państwo w Bibliotece na Dworcu Głównym (Filia nr 12).

Więcej o Roku Różewicza