banerek na stronę 548 na 131

„W Portugalii mówimy, że co prawda wolontariusze nie dostają pieniędzy za swoją pracę, ale otrzymują wynagrodzenie emocjonalne” - to słowa Dulce Ferreiry (Eugênio de Almeida Foundation), które padły w czasie wideokonferencji z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariatu.

Uczestnicy konferencji rozmawiali o różnych typach wolontariatu i różnorodności wolontariackich zadań. Przedstawiciele organizacji mówili o ogromnym wysiłku, jaki w swoją pracę wkładają wolontariusze na całym świecie. Opowiedzieli o szczegółach realizowanych projektów, między innymi o zajęciach dla osadzonych w więzieniu w Évorze (specjalne więzienie dla byłych policjantów) oraz o budowaniu domów dla mieszkańców faweli w Rio de Janeiro. Martyna Gontarz opowiedziała o Language Café we Wrocławiu. Nasz projekt wzbudził duże zainteresowanie i pojawiło się kilka pytań. Dulce Ferreira z Évory dociekała, w jaki sposób znajdujemy wolontariuszy do tego projektu. Koordynatorka Language Cafe opowiedziała o stronie internetowej, za pośrednictwem której zgłaszają się do nas kandydaci, oraz o bardziej bezpośredniej metodzie - czyli o zachęcaniu obcokrajowców odwiedzających biblioteki do wzięcia udziału w projekcie.

Przedstawiciele Área Social - Fundação Eugénio de Almeida, Évora (Portugalia)

Wolontariusze dzielili się swoimi punktami widzenia, motywacjami i doświadczeniami. Johanna Cruz, wrocławska studentka z Ekwadoru, opowiadała o nawiązanych w Language Café przyjaźniach. Zajęcia organizowane w ramach tego projektu są dla niej okazją do kontaktu z Polakami i poznawania polskiej kultury. Wielkie brawa zebrała Anya Pisco, wolontariuszka z Évory, która swoim wolnym czasem dzieli się już od dziesięciu lat.

W czasie konferencji padło też pytanie o to, czy wolontariat jest dla każdego i czy można wskazać umiejętności niezbędne do zostania wolontariuszem. Zgodziliśmy się co do tego, że w obliczu różnorodności projektów wolontariackich o zostaniu wolontariuszem decyduje głównie motywacja, a nie posiadanie określonych umiejętności.

We wtorek 4.12. koordynatorzy wolontariatu i wolontariusze z Wrocławia, Évory, Lizbony i Rio de Janeiro wspólnie debatowali o roli wolontariatu w społeczeństwie. Uczestnicy zebrali się w punktach Dialogue Cafe w Polsce, Portugalii i Brazylii. Dzięki punktom Dialogue Cafe połączonym w jeden system możliwe jest organizowanie takich międzynarodowych wideokonferencji jednocześnie w kilku krajach. W spotkaniu wzięło udział 11 wolontariuszy i 8 przedstawicieli organizacji: Dialogue Cafe, Bué Fixe, Cruz Vermelha Portuguesa, Eugenio de Almeida Foundation, Escoteiros Brasil, INCAvoluntário, Teto Brasil, Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu. Spotkanie trwało ponad dwie godziny i odbyło się w języku angielskim.

Przedstawiciele Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu (Tomasz Grabiński i Martyna Gontarz) oczami Lizbony

Newsletter MBP

Regulamin
Bądź na bieżąco: nowości na półkach MBP, organizowane imprezy, spotkania autorskie, warsztaty i konkursy.

Regulamin MBP we Wrocławiu

WOLONTARIAT w MBP

Jak możesz pomóc?

Wolontariusze mogą uczestniczyć w różnych działaniach i projektach Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu, np.:

• pomagać dzieciom w odrabianiu lekcji,

• organizować zajęcia w bibliotece,

• przygotowywać wystawy oraz materiały do pracy z dziećmi,

• prowadzić kursy komputerowe dla seniorów,

• dostarczać książki do domu osobom chorym i niepełnosprawnym,

• pomagać w pracach bibliotecznych.

Kto może zostać wolontariuszem?

Wszyscy zainteresowani, którzy ukończyli 13 rok życia i zgłosili  w wybranej bibliotece chęć współpracy.

Co należy zrobić, by zostać wolontariuszem w MBP?

Swoje działania rozpocznij od wypełnienia ankiety, która pomoże nam w przygotowaniu dla Ciebie optymalnej propozycji – co, gdzie, jak i kiedy możemy razem zrealizować. W ciągu tygodnia skontaktuje się z Tobą koordynator wolontariatu. Kolejny krok to ustalenie zadań i podpisanie „Porozumienia o wykonywaniu świadczeń wolontarystycznych”. Osoby niepełnoletnie dodatkowo zobowiązane są do przedłożenia pisemnej zgody rodziców lub opiekunów prawnych.

Koordynator wolontariatu:

Beata Żuchowska-Guszkowska