banerek na stronę 548 na 131

If you want to become a volunteer at the Wrocław Public Library all you need to really do is fill out the application form and wait for a reply. Quite easy, isn’t it? No previous experience at a similar position is needed. We’ll be delighted to work with you regardless ofyour age, educational background and interests. We are interested in short as well as long term cooperation.

We’ll be more than happy to share our knowledge and experience with you and keep you up to date with all the main cultural events in Wrocław. Our employees will prepare a customized offer for each volunteer in order to comply with his/her expectations, interests and time schedule.

You can help us:

• plan and handle the events organized by the Wrocław Public Library (such as lectures, debates, concerts, movie screenings, performances and outdoor events)
  • prepare promotional materials for the library (artwork, text and videos posted on our website)
  • deliver library materials to those who are unable to visit the Library due to health or mobility challenges
  • prepare and host exhibitions and cultural events that promote books
  • carry out educational projects such as Language Café (language exchange classes)
  • distribute promotional materials to cultural institutions that collaborate with the Wrocław Public Library

We can offer you:

• a volunteer agreement
  • a letter of recommendation (for the most involved volunteers)
  • free training sessions and workshops
  • a chance to gain experience of working in a cultural institution

Make sure to read the terms and conditions of the voluntary service for the Wrocław Public Library.

You can fill in the application on our website www.biblioteka.wroc.pl . You’ll find it under the ‘Volunteer’ tab. The volunteer coordinator will get in touch with you within one week:

Martyna Gontarz

T: (+48) 71 347 12 68

Załączniki:
Pobierz plik (Volunteer-agreement.doc)Volunteer-agreement.doc26 kB

Newsletter MBP

Regulamin
Bądź na bieżąco: nowości na półkach MBP, organizowane imprezy, spotkania autorskie, warsztaty i konkursy.

Regulamin MBP we Wrocławiu

WOLONTARIAT w MBP

Jak możesz pomóc?

Wolontariusze mogą uczestniczyć w różnych działaniach i projektach Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu, np.:

• pomagać dzieciom w odrabianiu lekcji,

• organizować zajęcia w bibliotece,

• przygotowywać wystawy oraz materiały do pracy z dziećmi,

• prowadzić kursy komputerowe dla seniorów,

• dostarczać książki do domu osobom chorym i niepełnosprawnym,

• pomagać w pracach bibliotecznych.

Kto może zostać wolontariuszem?

Wszyscy zainteresowani, którzy ukończyli 13 rok życia i zgłosili  w wybranej bibliotece chęć współpracy.

Co należy zrobić, by zostać wolontariuszem w MBP?

Swoje działania rozpocznij od wypełnienia ankiety, która pomoże nam w przygotowaniu dla Ciebie optymalnej propozycji – co, gdzie, jak i kiedy możemy razem zrealizować. W ciągu tygodnia skontaktuje się z Tobą koordynator wolontariatu. Kolejny krok to ustalenie zadań i podpisanie „Porozumienia o wykonywaniu świadczeń wolontarystycznych”. Osoby niepełnoletnie dodatkowo zobowiązane są do przedłożenia pisemnej zgody rodziców lub opiekunów prawnych.

Koordynator wolontariatu:

Beata Żuchowska-Guszkowska