Akademia składała się z dwóch oddzielnych serii zajęć.


Pierwsza seria zajęć

Pierwsza seria zajęć  odbyła się po zakończeniu roku szkolnego 2015/16. ODA Firlej, wspólnie z Miejską Biblioteką Publiczną we Wrocławiu oraz MultiCentrum, zaprosił uczniów klas IV-VI do wzięcia udziału w nowatorskim projekcie edukacyjnym pt. „Ukryte dźwięki”.„Ukryte Dźwięki” to muzyczne warsztaty w MultiCentrum składające się z dwóch turnusów zwieńczonych – każdy z osobna – eksperymentalnym koncertem w Klubie Firlej. Pod fachową opieką Mateusza Ryczka –kompozytora młodego pokolenia, uczestnicy dowiedzieli się m.in. co to jest partytura graficzna, jak przetwarzany jest dźwięk, co to jest muzyczna improwizacja, jak słuchać się wzajemnie podczas wspólnego grania, jak działają programy muzyczne, co to jest sampler. Kameralne grupy złożone z 15 uczestników przez 5 dni za pomocą różnych przedmiotów poszukiwały nietypowych brzmień, zapoznały się z dyscypliną formalną i regułami kompozycji. Zwieńczeniem kilkudniowej pracy był występ na profesjonalnej scenie Ośrodka Działań Artystycznych Firlej, która na co dzień gości zawodowych muzyków. Finałowy koncert pierwszej grupy można zobaczyć na filmie oraz obejrzeć w galerii zdjęć:
 
Druga seria zajęć

Druga seria zajęć Akademii miała miejsce we wrześniu- listopadzie 2016 roku. Uczestniczące klasy z wrocławskich szkół były zaproszone na zajęcia muzyczne do Ośrodka Działań Artystycznych Firlej oraz do MultiCentrum Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu. Blok zajęć składał się z dwóch części: pierwsza odbywała się w Ośrodku Działań Artystycznych, druga w MultiCentrum.

Dzięki współpracy z Wrocławskim Oddziałem Związku Kompozytorów Polskich wykłady w ODA Firlej zostały poprowadzone przez artystów kompozytorów, specjalistów w danej tematyce.

Odbiór muzyki wymaga określonej wrażliwości, wiedzy i umiejętności. Szkoła jest ważnym ogniwem w procesie kształtowania tych cech za pomocą edukacji muzycznej. Podejmowane w ramach szkolnych programów działania nie będą dostatecznie skuteczne bez zaangażowania i wsparcia ze strony podmiotów z sektora kultury i sztuki. Wychodząc naprzeciw tym potrzebom, został przygotowany cykl niezwykłych zajęć muzycznych, które pozwoliły przenieść się w świat dźwięków i nie tylko poznać jego historię, ale też podjąć próbę własnej twórczości. Jesteśmy przekonani, że realizacja projektu dostarczyła młodym Wrocławianom wiele satysfakcji i radości z obcowania ze sztuką. Uczniowie zostali wyposażeni w podstawową wiedzę i umiejętności muzyczne, zostali przygotowywani do uczestnictwa w kulturze i stymulowani do rozwijania ciekawości świata, w tym świata sztuki. Była to nowa szansa świadomego i aktywnego uczestniczenia w kulturze.
    
 
Projekt Muzyczna Akademia Firleja dofinansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

Tłumacz zawartość witryny

 

Aktualnie gościmy

Odwiedza nas 160 gości oraz 0 użytkowników.

Katalog komputerowy

Katalog komputerowy (Aleph) MBP jest dostępny codziennie od godziny 4.00 do 24.00. W godzinach 0.00-4.00 katalog jest nieczynny z powodu archiwizacji.
Początek strony