Proponujemy wybór tematów związanych z nietypowymi świętami:


4 października - Międzynarodowy Dzień Zwierząt

 

CO W TRAWIE BRZĘCZY (KLASY I-II)

Zajęcia pokazujące bogactwo świata owadów. Ile owadów żyje na Ziemi? Które z nich są groźne dla człowieka, a które pożyteczne? Zajęcia polegające na rozwiązywaniu zadań multimedialnych na stronach WWW oraz budowaniu modeli owadów z klocków K'nex.

 

MOTYLE, czyli łuskoskrzydłe (KLASY II-II)

Najbarwniejsze owady naszej planety. Jak zaplanować wizytę we wrocławskiej Motylarni? Co mają wspólnego gąsienice z motylami i czym różni się ćma od motyla dziennego? A może zaplanujemy hodowlę Bielinka? Zapraszamy na zajęcia, w których nauka i sztuka przeplatają się wzajemnie.

PSZCZOŁY (KLASY II-III)

„Pszczoły” w  ilustracji Piotra Sochy i tekstach Wojciecha Grajkowskiego – to spotkanie z artystyczną ilustracją, rzetelną wiedzą przyrodniczą i refleksją: Co się stanie ze światem, gdy zabraknie w nim pszczół? Zajęcia literacko-konstruktorskie – w opracowaniu /marzec 2017/

W CZASACH, GDY ŻYŁY DINOZAURY (KLASA III)

Zajęcia poświęcone prehistorycznym gadom, żyjącym dawniej na Ziemi. Spróbujemy odpowiedzieć na pytania, dlaczego paleontolog jest jak detektyw i jak wydobywa się szkielety dinozaurów. Poznamy kilka najważniejszych gatunków. Rozwiązywanie zagadek i zadań na stronach WWW oraz budowanie modeli – na bazie wybranych instrukcji - z klocków K’nex.

ZOO 3D – zajęcia konstruktorskie (KLASY I-II)

Układanie bardziej złożonych form zwierzęcych na podstawie instrukcji z klocków Kne'x oraz form przestrzennych, którym dzieci nadały nazwę „3D”. W czasie zajęć uczestnicy uczą się „czytać” instrukcję ze zrozumieniem.


9 października - Światowy Dzień Poczty i Znaczka Pocztowego
9-15 października - Tydzień Pisania Listów

HISTORIA W KLASERZE ZAMKNIĘTA – ZNACZKI POCZTOWE (KLASY III-VI)

Kto wymyślił pierwszy znaczek pocztowy? Jak zmieniały się znaczki na przestrzeni dziejów? Czy skrzynki na listy zawsze wyglądały tak jak dziś? Projektowanie znaczka pocztowego w programie graficznym, z klocków K’nex budowanie m.in. skrzynek na listy.

KORESPONDENCYJA KWIATOWA (KLASY III – VI)

Zajęcia nawiązujące do obchodzonego 14 lutego – dnia św. Walentego – Święta Zakochanych. Działanie inspirowane publikacją „Posłaniec uczuć. Prywatna historia pocztówki” Małgorzaty Baranowskiej. Połączenie wiedzy przyrodniczej z pracą graficzną, której celem jest poznanie historii sztuki i kultury „okazywania sympatii”.10 listopada – Dzień Jeża

JEŻE – KOLCZASTE SSAKI (KLASY I-II)

Czy to prawda, że jeże noszą na swych grzbietach jabłka? Co jedzą te kolczaste ssaki? I co łączy jeża z niedźwiedziem? Zadania plastyczne związane z jeżem, budowanie modeli z klocków K’nex.


25 listopada - Dzień Tramwajarza, Dzień Kolejarza


WSIĄŚĆ DO POCIĄGU… NIE BYLE JAKIEGO! (KLASA IV-VI)

Zajęcia konstruktorskie, podczas których uczestnicy poznają historię kolei żelaznej i zbudują własne modele pociągów w oparciu o własne pomysły. 

 

 

6 grudnia - Dzień Anioła, Mikołajki

MIKOŁAJ I JEGO CUDOWNY WYNALAZEK (KLASY I-II)

Dlaczego p r a w dz i w e g o Mikołaja tak trudno spotkać? Czy jesteś Mikołaju w Internecie? – na te i inne ważne pytania dzieci poszukamy wspólnie odpowiedzi. Następnie zaprojektujemy i zbudujemy z klocków Kne'x sanie i saneczki.


25 styczna – urodziny Witolda Lutosławskiego

ŚPIEWOBAJKI LUTOSŁAWSKIEGO (KLASA IV - GIMNAZJUM)

„Śpiewobajki Lutosławskiego” to zajęcia warsztatowe dla dzieci, w ramach których uczestnicy poznają muzykę Witolda Lutosławskiego i niektóre środki techniczne charakterystyczne dla jego języka muzycznego. Podczas twórczej zabawy dzieci (bez przygotowania muzycznego), dzięki specjalnie napisanemu programowi DJ_LUTOS, jest w stanie zrozumieć i doświadczalnie odkryć takie elementy języka muzycznego Lutosławskiego, jak aleatoryzm czy podział faktury na trzy pasma wysokościowe.

Działania warsztatowe są inspirowane nagraniem „Chantefleurs et chantefables” Witolda Lutosławskiego i wykorzystaną w nim poezją Roberta Desnosa.

Temat wokół muzyki Witolda Lutosławskiego opracowany w ramach projektu Z szalikiem do filharmonii przy wsparciu Akademii Orange.

LUTOSŁAWSKI DZIECIOM (KLASY  I-III)

Kim był Witold Lutosławski? Poznanie piosenek dla dzieci autorstwa kompozytora. Budowanie i rysowanie postaci, zwierząt i przedmiotów ze świata Pana Tralalińskiego (na podstawie wiersza Juliana Tuwima), które wyglądają jak instrumenty/są kolażem z instrumentów.

PTASIE PLOTKI I KŁOPOTKI (KLASY I-II)

Poznanie utworów, do których Witold Lutosławski skomponował muzykę: „Ptasie plotki”, „Spóźniony słowik”, „Pióreczko”. Temat wokół muzyki Witolda Lutosławskiego opracowany w ramach projektu Z szalikiem do filharmonii przy wsparciu Akademii Orange. Praca w programie plastycznym oraz budowanie konstrukcji z klocków K’nex.


14 lutego - Walentynki

AMPLITUDA UCZUĆ (GIMNAZJUM)

Szczegóły na stronie www.biblioteka.wroc.pl zakładka: Multicentrum – z początkiem lutego 2017 roku.

KORESPONDENCYJA KWIATOWA (KLASY III – VI)

Zajęcia nawiązujące do obchodzonego 14 lutego – dnia św. Walentego – Święta Zakochanych. Działanie inspirowane publikacją „Posłaniec uczuć. Prywatna historia pocztówki” Małgorzaty Baranowskiej. Połączenie wiedzy przyrodniczej z pracą graficzną, której celem jest poznanie historii sztuki i kultury „okazywania sympatii”.

MAGICZNY MOST TUMSKI vel MOST MIŁOŚCI  (KLASY III-VI)

„Ostrów Tumski – miejsce pełne miłości”. Zajęcia inspirowane historią Mostu Tumskiego i zaślubinami Dobrawy z Mieszkiem I. Wykonanie w programie graficznym oryginalnego projektu „kłódki zakochanych”.

PUSZCZAJĄCY STATECZKI (KLASA IV)

Puszczający Stateczki był statecznym krasnalem. Lubił spokój. I właśnie spokój został mu zabrany. Wszystko dlatego, że Puszczający Stateczki się zakochał -  początek jednego z opowiadań z publikacji „Sekretne życie Krasnali w Wielkich Kapeluszach” Wojciecha Widłaka z ilustracjami Pawła Pawlaka – jest inspiracją do zadań graficznych i konstrukcyjnych. Jest także pretekstem, by z okazji Walentynek porozmawiać z dziećmi o „sposobach” przekazywania uczuć.  

 

1 marca – Urodziny Fryderyka Chopina

CHOPIN – KOLOROWE KLAWISZE II (KLASA II  – GIMNAZJUM)

Spotkanie z twórczością Fryderyka Chopina. Praca plastyczna oraz praca w programie montażowym Cubase mająca na celu stworzenie kolażu z fragmentów kompozycji Fryderyka Chopina.
1 kwietnia - Międzynarodowy Dzień Ptaków

PORY ROKU Z… lotu ptaka (KLASY I-II)

Zima: jakie ptaki do nas przylatują, a jakie odlatują w sezonie zimowym? Poszukamy odpowiedzi na stronie www.otopjunior.org.pl. Uczestnicy zajęć poznają podstawowe zasady dokarmiania ptaków oraz zimowy zwyczaj serbołużycki, który ma związek z ptakami.

PTAKI MESSIAENA (KLASY III-GIMNAZJUM)

Przedstawienie „ptasich” kompozycji kompozytora Oliviera Messiaena oraz tworzenia własnych za pomocą programu Cubase. W ramach zajęć przewidziane jest również wykonanie pracy plastycznej z wykorzystaniem komputerowych narzędzi dostępnych w MultiCentrum.

PTASIE PLOTKI I KŁOPOTKI (KLASY I- II)

Poznanie utworów, do których Witold Lutosławski skomponował muzykę: „Ptasie plotki”, „Spóźniony słowik”, „Pióreczko”. Temat wokół muzyki Witolda Lutosławskiego opracowany w ramach projektu Z szalikiem do filharmonii przy wsparciu Akademii Orange. Praca w programie plastycznym oraz budowanie konstrukcji z klocków K’nex.

 

12 kwietnia - Światowy Dzień Czekolady

GDZIE ROŚNIE CZEKOLADA? (KLASY III-VI)

Kto był twórcą pierwszej tabliczki czekolady? Jak wygląda proces „od ziarenka kakaowca do filiżanki z czekoladą”? Rzeźba z czekolady – czyli, co można, i w jaki sposób należy myśleć o sztuce traktowania czekolady jako materiału smacznego i artystycznego. Dlaczego czekolada poprawia nastrój i czy to prawda? Z klocków K'nex budowanie mieszadła do czekolady zasilanego baterią słoneczną.3 maja - Dzień Słońca

EKO-SZTUKA (KLASA III)

Nieumiałek – bohater powieści dla dzieci – widział w „Słonecznym Mieście” dom obracający się w kierunku Słońca. Czy budynki, które powstały w wyobraźni Nikołaja Nosowa – autora książki - są możliwe do zbudowania dzisiaj? Jak „postawić” ekologiczny dom, który obraca się wokół osi? Zapraszamy do zabaw konstruktorskich i tworzenia ażurowych domów, którym dzięki bateriom słonecznym można nadać nazwę „dynamiczna architektura”.

EKO-SZTUKA I DYNAMICZNA ARCHITEKTURA (KLASY IV-VI)

Propozycja zajęć, w których poruszamy zagadnienia nowoczesnej architektury. Jak „postawić” ekologiczny dom, który obraca się wokół osi? Zapraszamy do zabaw konstruktorskich i tworzenia ażurowych domów, którym dzięki bateriom słonecznym można nadać nazwę „dynamiczna architektura”.

PLAC ZABAW DLA MALUCHA (KLASA I)

W trakcie warsztatów dzieci zaprojektują „Zimowy plac zabaw dla malucha”. Huśtawki, karuzele i inne „atrakcje” zostaną wykonane z klocków K'nex na bazie instrukcji z wykorzystaniem baterii solarnych. Zajęcia twórcze, w trakcie których dzieci rozwijają wyobraźnię techniczną. Praca na wybranych stronach WWW.

ROWER SOLARNY… ZIMĄ (KLASY II-III)

„Rower solarny zimą” – to propozycja zbudowania jednej z wielu konstrukcji z klocków K'nexzasilanych zieloną energią. Warsztaty twórcze polegające na wymyślaniu przedmiotów i urządzeń zasilanych na baterie solarne, które zdaniem dzieci i młodzieży byłyby przydatne w życiu… szkolnym, tuż po zakończeniu ferii zimowych. Praca na wybranych stronach WWW. 
21 maja – Światowy Dzień Kosmosu

DLACZEGO GWIAZDY MIGOCZĄ? (KLASY I-II)

Jak się myje ręce w kosmosie? Jak zachowa się mokry ręcznik wykręcony w stanie nieważkości? Co jedzą kosmonauci, jak się ubierają i poruszają w ciasnych pomieszczeniach stacji kosmicznej? Ciekawe spojrzenie na daleki nam świat, tworzenie prac graficznych, rozwiązywanie zadań na stronach WWW i konstruowanie pojazdów do eksploracji Kosmosu

 

HARMONIA MUNDI, CZYLI DŹWIĘKI KOSMOSU  (KLASY IV-GIMNAZJUM)

Podczas zajęć postaramy się odpowiedzieć na pytanie, co „słychać”' w Kosmosie? Co mają wspólnego pulsary i dyskoteka? Co na to francuski kompozytor Gerard Grisey? Omówiony zostanie również problem kosmicznego kontaktu. Czy wysyłanie kosmicznych sms-ów ma sens oraz jak długo należy czekać na ewentualną odpowiedź…

 

15 czerwca - Dzień Wiatru

POGODA NA LATAWCE (KLASY I-III)

Podczas zajęć poznamy historię latawców, kto pierwszy i w jakim celu zastosował latawiec. Z klocków K’nex dzieci zbudują modele, a w programie graficznym stworzą niepowtarzalne wzory latawców.

SEKRETY WIATRU (KLASY III-VI)

Zajęcia konstruktorskie, podczas których uczestnicy dowiedzą się, do czego można wykorzystać wiatr i zbudują kolorowe modele wiatraczków. W czasie zajęć dzieci uczą się „czytać” instrukcję ze zrozumieniem.

 

Początek strony