TEMATY MUZYCZNE


INSTRUMENTY MUZYCZNE DLA ZAAWANSOWANYCH

Szczegółowy przegląd instrumentów muzycznych zainspiruje do wybudowania własnych, mechanicznych instrumentów z klocków K’NEX. Praca w programach multimedialnych. Tworzenie mini-kompozycji w programie montażowym Cubase.


LUTOSŁAWSKI DZIECIOM

Kim był Witold Lutosławski? Poznanie piosenek dla dzieci autorstwa kompozytora. Budowanie i rysowanie postaci, zwierząt i przedmiotów ze świata Pana Tralalińskiego (na podstawie wiersza Juliana Tuwima), które wyglądają jak instrumenty/ są kolażem z instrumentów.


PTAKI MESSIAENA

Przedstawienie „ptasich” kompozycji kompozytora Oliviera Messiaena oraz tworzenia własnych za pomocą programu Cubase. W ramach zajęć przewidziane jest również wykonanie pracy plastycznej z wykorzystaniem komputerowych narzędzi dostępnych w MultiCentrum.


PORY ROKU W MUZYCE

Pory roku wielokrotnie inspirowały kompozytorów do tworzenia ich dźwiękowych opisów. Z pewnością najbardziej znanym przykładem są 4 pory roku Antonio Vivaldiego. Od twórczości tego włoskiego kompozytora zaczniemy, a następnie zapoznamy się z innymi muzycznymi cyklami pór roku, od baroku, poprzez romantyzm, XX wiek aż do współczesności.


POSŁUCHAJ, NASZE MIASTO ŚPIEWA

W ramach kontynuacji projektu „20 282 Pomarańcze” proponujemy zajęcia mające na celu uwrażliwienie na otaczające nas dźwięki, czyli fonosferę. Działalność włoskiego futurysty Luigiego Russolo staje się inspiracją do tworzenia własnej kompozycji z nagranych wcześniej dźwięków miasta.


ROBOTODŹWIĘKI

Wybudujmy pożytecznego robota, który będzie nam pomagał na co dzień, lub będzie zmieniał świat na lepsze. Stwórzmy dźwiękowe „obrazki” i „historyjki” świata robotów korzystając z programu Cubase.


KTÓRE DŹWIĘKI SŁYSZYMY?

Naprawdę tylko niektóre? A co to takiego dźwięk? Wiedza podana w przystępnej formie eksperymentów fizycznych oraz z wykorzystaniem komputerowego przetwarzania dźwięku. Zmienimy wysokość głosu uzyskując interesujące i często zabawne efekty. Z klocków K’nex wybudujemy filharmonię marzeń.


CHOPIN – KOLOROWE KLAWISZE

Spotkanie z twórczością Fryderyka Chopina. Praca plastyczna oraz praca w programie montażowym Cubase mająca na celu stworzenie kolażu z fragmentów kompozycji Fryderyka Chopina.


PTASIE PLOTKI I KŁOPOTKI

Poznanie utworów, do których Witold Lutosławski skomponował muzykę: „Ptasie plotki”, „Spóźniony słowik”, „Pióreczko”. Praca w programie plastycznym oraz budowanie konstrukcji z klocków K’nex. Temat wokół muzyki Witolda Lutosławskiego opracowany w ramach projektu Z szalikiem do filharmonii przy wsparciu Akademii Orange.

TEMATY WROCŁAWSKIE


ARTYSTYCZNY WROCŁAW

Temat inspirowany Zoovenirami wrocławskiej artystki Anny Gawlikowskiej. To nowatorskie i dowcipne spojrzenie na architekturę miasta pozwala dzieciom stworzyć wizerunki własnych budowli - wykonanie prac plastycznych w programach graficznych. Konstruowanie „pamiątki z Wrocławia” z ażurowych klocków K’nex. (Budowanie z wyobraźni, tworzenie budowli wg własnego pomysłu).


GDYBYM MIESZKAŁ W ZAMKU... – zajęcia konstruktorskie

Podczas zajęć poznamy historię niektórych zamków Dolnego Śląska i poszukamy odpowiedzi na pytanie, kim była Księżniczka Daisy. W programie konstruowanie zamków i twierdz z klocków K'nex.


KOLOROWE KAMIENICZKI WROCŁAWIA

Poznamy historię wrocławskiego rynku i najpiękniejsze z wrocławskich kamienic. Każdy uczestnik zajęć będzie miał możliwość wykonania swojej własnej, autorskiej kamieniczki.


MOSTEK CZAROWNIC

„Mostek Pokutnic” w legendach wrocławskich i jako element działania plastycznego w programach graficznych. Temat informuje o projekcie MOSTY realizowanym z okazji Europejskiej Stolicy Kultury WROCŁAW 2016. Dla najodważniejszych wirtualny spacerek po mostku łączącym dwie wieże katedry Marii Magdaleny. Budowanie płaskorzeźby w trójwymiarze.


MOSTY I KŁADKI WROCŁAWIA – zajęcia konstruktorskie

Który z wrocławskich mostów nosił nazwę Mostu Cesarskiego? Gdzie we Wrocławiu mieści się najwyżej położony most… Zdefiniujemy pojęcia: most i kładka. Zbudujemy z ażurowych klocków K'nex mostki i kładki nad różnymi przeszkodami. Inżynierski problem wytrzymałości konstrukcji dzięki zastosowaniu wsporników.


WROCŁAW W CHMURACH

Zajęcia poświęcone najwyższym budynkom Wrocławia. Zastanowimy się, jak to jest mieszkać w chmurach, mając u stóp panoramę miasta. Z klocków dzieci zbudują wieżowce na miarę Sky Tower, a w programie graficznym stworzą wizerunki własnych, najwyższych budowli.


PANORAMA RACŁAWICKA (KLASY III-IV SP)

Jeśli dzieci i młodzież widziały Panoramę Racławicką we Wrocławiu, a chciałyby „przeżyć to jeszcze raz” ale w wirtualnej przestrzeni – to zapraszamy do naszego MultiCentrum. Zabawy konstrukcyjne z ażurowych klocków K`nex umożliwiają wykonanie obiektu przypominającego architekturę oddziału Muzeum Narodowego we Wrocławiu, a na stronie www.kula.gov.pl – ułożyć największy obraz w Polsce z najmniejszych elektronicznych puzzli.


WROCŁAWSKIE ZABYTKI TECHNIKI (KLASY III-VI SP)

W trakcie zajęć uczestnicy będą mieli okazję zobaczyć ciekawe obiekty z terenu całego Wrocławia, które są zabytkami, a których my tak nie postrzegamy. Pokażemy obiekty mające wkład w rozwój miasta i w jego stałe unowocześnianie. Po prezentacji uczniowie będą mogli zbudować modele z klocków wg własnych pomysłów.ARCHITEKTURA I SZTUKA


ARCHITEKTONICZNE SAFARI

Która budowla zagrała w filmie „Indiana Jones i ostatnia krucjata”? W jakim celu zbudowano Wielki Mur Chiński? Pytania, zagadki i poszukiwanie odpowiedzi – to główny cel zajęć. Praca z wykorzystaniem programów graficznych. Zabawy architektoniczne z wykorzystaniem ażurowych klocków K'nex.


„D.O.M.E.K. Doskonałe okazy małych i efektownych konstrukcji” – zajęcia konstruktorskie

Temat inspirowany książką D.O.M.E.K. Zajęcia konstruktorskie, podczas których uczestnicy, w oparciu o własne pomysły, zbudują najbardziej śmiałe projekty domków. Propozycja dla klas drugich, które nabyły umiejętności konstruktorskie w czasie wcześniejszych zajęć.


EKO-SZTUKA

Nieumiałek – bohater powieści dla dzieci – widział w „Słonecznym Mieście” dom obracający się w kierunku Słońca. Czy budynki, które powstały w wyobraźni Nikołaja Nosowa – autora książki - są możliwe do zbudowania dzisiaj? Jak „postawić” ekologiczny dom, który obraca się wokół osi? Zapraszamy do zabaw konstruktorskich i tworzenia ażurowych domów, którym dzięki bateriom słonecznym można nadać nazwę „dynamiczna architektura”.


HISTORIA W KLASERZE ZAMKNIĘTA – ZNACZKI POCZTOWE

Kto wymyślił pierwszy znaczek pocztowy? Jak zmieniały się znaczki na przestrzeni dziejów? Czy skrzynki na listy zawsze wyglądały tak jak dziś? Projektowanie znaczka pocztowego w programie graficznym, z klocków K’nex budowanie m.in. skrzynek na listy.


KSIĄŻKA OBRAZOWA, nie obrazkowa

„Cztery zwykłe miski” Iwony Chmielewskiej, to pretekst do rozmowy na tematy poważne i zabawy graficzne inspirowane książką o b r a z o w ą. Rozważania dziecięce, o tym, że jedni mają „za dużo”, a drudzy mają „za mało”. Ciekawy temat do realizacji w okresie Świąt Bożego Narodzenia.


ZA CHIŃSKIM MUREM

Sztuka i kultura Chin w prezentacji przedstawiającej bogactwo cesarstwa chińskiego. Zajęcia konstruktorskie.

NATURA I SZTUKA


GDZIE ROŚNIE CZEKOLADA?

Kto był twórcą pierwszej tabliczki czekolady? Jak wygląda proces „od ziarenka kakaowca do filiżanki z czekoladą”? Rzeźba z czekolady, – czyli co można, i w jaki sposób należy myśleć o sztuce traktowania czekolady jako materiału smacznego i artystycznego. Dlaczego czekolada poprawia nastrój i czy to prawda? Z klocków K'nex budowanie mieszadła do czekolady zasilanego baterią słoneczną.


HISTORIA RZECZY CODZIENNYCH

„Czy myśleliście o tym, jak powstały rzeczy, które mamy wokół siebie? Kto zdecydował, jak mają działać, z czego mają być zrobione i jak mają wyglądać? Kto je zaprojektował?” – cytat z książki „Historia rzeczy codziennych” posłuży za motto do zajęć poświęconych przedmiotom codziennego użytku w… kuchni. Wprowadzimy pojęcie: design, a dzieci opracują własne pomysły na przedmioty zarazem piękne jak i użytkowe.


W CZASACH, GDY ŻYŁY DINOZAURY

Zajęcia poświęcone prehistorycznym gadom, żyjącym dawniej na Ziemi. Spróbujemy odpowiedzieć na pytania, dlaczego paleontolog jest jak detektyw, jak wydobywa się szkielety dinozaurów i poznamy kilka najważniejszych gatunków. Rozwiązywanie zagadek i zadań na stronach WWW oraz budowanie modeli z klocków K’nex.


W MORSKICH GŁĘBINACH. Zajęcia z Ozobotem (KLASY II-III SP)

Razem z Ozobotem przemierzymy głębiny Bałtyku i zastanowimy się, jakie zwierzęta tam spotkamy. Czy tylko flądra i dorsz to mieszkańcy naszego morza? Propozycja zajęć dla tych, którzy chcieliby poznać fascynujący, podwodny świat Bałtyku. Podczas zajęć skorzystamy z Ozobotów, zadań na stronach WWW oraz klocków K’nex.


SZTUKA I SZTUKA ANIMACJI


ANIMOWANE OPOWIEŚCI

To spotkanie z filmem, z literaturą – „Sztuka animacji: od ołówka do piksela: historia filmu animowanego”. Z wykorzystaniem zasobów MultiCentrum i dostępu do Internetu proponujemy zabawy związane z historią ruchomego obrazu. Uczestnicy dowiedzą się, w której wytwórni powstał najsłynniejszy polski film animowany „Miś Uszatek”. Polecamy stronę WWW Galerii Entropia, która zamieszcza filmy wykonane w Dziecięcej Wytwórni Filmowej we Wrocławiu.


SZUKAJĄC MARUDKA – SPOTKANIE Z JAPOŃSKIM TEATRZYKIEM KAMISHIBAI (KLASY I-III SP)

Podczas zajęć wykorzystamy teatrzyk KAMISHIBAI. Jest to technika opowiadania, czytania wywodząca się z Japonii, wykorzystująca kartonowe plansze z obrazkami i tekstem oraz drewnianą lub kartonową skrzynkę, – na wzór parawanu z teatrzyków marionetkowych. W programach graficznych dzieci stworzą sceny zakończenia historii Marudka.


WYOBRAŹNIA W DŻINSACH (KLASY III-IV SP)

Z publikacji „M.O.D.A. Metki Obcasy Dżinsy Adidasy” Katarzyny Świeżak i Katarzyny Boguckiej możemy się dowiedzieć, jak w różny sposób definiowane jest słowo „moda” i jaką rolę pełni projektant. Zapraszamy do naszej zabawy w projektowanie dżinsów dla ulubionego bohatera literackiego! I rozmowy o audiobookach.

ZAJĘCIA KONSTRUKTORSKIE


(tworzenie konstrukcji ażurowych z klocków Kne'x z instrukcji lub wyobraźni)


KARUZELE I DIABELSKIE MŁYNY

Budowanie konstrukcji obrotowych – karuzeli w oparciu o instrukcję – zasilanych bateriami słonecznymi. W czasie zajęć dzieci uczą się „czytać” instrukcję ze zrozumieniem.


KOŁO – wynalazek, który zmienił świat

Wynalezienie koła było przełomem w dziejach ludzkości, z którego efektów czerpiemy korzyści po dziś dzień. Porozmawiamy o tym, kto pierwszy użył koła i do jakich celów. Tworzenie konstrukcji przestrzennych w oparciu o tzw. „motyw koła” z użyciem klocków Kne'x.


LEONARDO DA VINCI – nie tylko inżynier

Realizacja tematu opiera się na budowaniu konstrukcji inspirowanych wynalazkami Leonarda. Od wynalazku – poprzez konstrukcji – do formy artystycznej. Zapraszamy. Pierwszego robota – zabawkę stworzył właśnie Leonardo. Spotkanie zakończymy pytaniem – jakie cechy powinien człowiek w sobie pielęgnować, by wielkim być… Prezentacja książki „Myśleć jak Leonardo”.

 

ŁÓDLO, STATECZKI, STATKI. OD DŁUBANKI DO PŁYWAJĄCYCH HOTELI

W trakcie zajęć przedstawimy krótką historię statków, opowiemy o łodziach papirusowych i trzcinowych, łodziach Wikingów, statkach wielkich podróżników, najsłynniejszych transatlantykach oraz o następcach Titanica. Uczestnicy z klocków K’nex mogą zbudować modele pojazdów tj. statki, łodzie, katamarany.

 

SEKRETY WIATRU

Zajęcia konstruktorskie, podczas których uczestnicy dowiedzą się, do czego można wykorzystać wiatr i zbudują kolorowe modele wiatraczków. W czasie zajęć dzieci uczą się „czytać” instrukcję ze zrozumieniem.

 

WROCŁAWSKIE ZABYTKI TECHNIKI

W trakcie zajęć uczestnicy będą mieli okazję zobaczyć ciekawe obiekty z terenu całego Wrocławia, które są zabytkami, a których my tak nie postrzegamy. Pokażemy obiekty mające wkład w rozwój miasta i w jego stałe unowocześnianie. Po prezentacji uczniowie będą mogli zbudować modele z klocków wg własnych pomysłów.

Początek strony