TEMATY MUZYCZNE

GRA MULTIMEDIALNA

Temat wokół muzyki Witolda Lutosławskiego. Zajęcia wykorzystujące wielkoformatową grę multimedialną powstałą w ramach projektu Z szalikiem do filharmonii przy wsparciu Akademii Orange. Gra jest zainspirowana muzyką Witolda Lutosławskiego i poezją Roberta Desnosa.

INSTRUMENTY MUZYCZNE

Wprowadzenie do świata muzyki. Poznajemy podstawowe terminy z zakresu muzyki. Przegląd instrumentów muzycznych zainspiruje do wybudowania własnych instrumentów z klocków K’NEX. Praca w programach multimedialnych. Tworzenie mini-kompozycji w programie montażowym Cubase (praca w programie od II klasy).

LUTOSŁAWSKI DZIECIOM

Kim był Witold Lutosławski? Poznanie piosenek dla dzieci autorstwa kompozytora. Budowanie i rysowanie postaci, zwierząt i przedmiotów ze świata Pana Tralalińskiego (na podstawie wiersza Juliana Tuwima), które wyglądają jak instrumenty/są kolażem z instrumentów.

PORY ROKU W MUZYCE

Pory roku wielokrotnie inspirowały kompozytorów do tworzenia ich dźwiękowych opisów. Z pewnością najbardziej znanym przykładem są 4 pory roku Antonio Vivaldiego. Od twórczości tego włoskiego kompozytora zaczniemy, a następnie zapoznamy się z innymi muzycznymi cyklami pór roku, od baroku, poprzez romantyzm, XX wiek aż do współczesności.

ROBOTODŹWIĘKI

Wybudujmy pożytecznego robota, który będzie nam pomagał na co dzień, lub będzie zmieniał świat na lepsze. Stwórzmy dźwiękowe „obrazki” i „historyjki” świata robotów korzystając z programu Cubase (praca w programie od II klasy).

KTÓRE DŹWIĘKI SŁYSZYMY?

Naprawdę tylko niektóre? A co to takiego dźwięk? Wiedza podana w przystępnej formie eksperymentów fizycznych oraz z wykorzystaniem komputerowego przetwarzania dźwięku. Zmienimy wysokość głosu uzyskując interesujące i często zabawne efekty. Z klocków K’NEX wybudujemy filharmonię marzeń.

CHOPIN – KOLOROWE KLAWISZE

Spotkanie z twórczością Fryderyka Chopina. Praca plastyczna oraz praca w programie montażowym Cubase (dla uczniów II klasy) mająca na celu stworzenie kolażu z fragmentów kompozycji Fryderyka Chopina.

O CZYM KOTY ŚNIĄ?

Temat wokół muzyki Witolda Lutosławskiego (utwór Kotek) opracowany w ramach projektu Z szalikiem do filharmonii przy wsparciu Akademii Orange. Praca w programie plastycznym oraz budowanie konstrukcji z klocków K’nex.

PTASIE PLOTKI I KŁOPOTKI

Poznanie utworów, do których Witold Lutosławski skomponował muzykę: „Ptasie plotki”, „Spóźniony słowik”, „Pióreczko”. Temat wokół muzyki Witolda Lutosławskiego opracowany w ramach projektu Z szalikiem do filharmonii przy wsparciu Akademii Orange. Praca w programie plastycznym oraz budowanie konstrukcji z klocków K’nex.


TEMATY WROCŁAWSKIE

ARTYSTYCZNY WROCŁAW

Zapraszamy na rozmowę artystyczną inspirowaną  Zoovenirami wrocławskiej artystki Anny Gawlikowskiej. To nowatorskie i dowcipne spojrzenie na architekturę miasta pozwala dzieciom stworzyć wizerunki własnych budowli - wykonanie prac plastycznych w programach graficznych. Konstruowanie „pamiątki z Wrocławia” z ażurowych klocków K’nex (Budowanie z wyobraźni, tworzenie budowli wg własnego pomysłu).

GDYBYM MIESZKAŁ W ZAMKU... – zajęcia konstruktorskie

Podczas zajęć poznamy historię niektórych zamków Dolnego Śląska i poszukamy odpowiedzi na pytanie, kim była Księżniczka Daisy. W programie konstruowanie zamków i twierdz z klocków K'nex.

KOLOROWE KAMIENICZKI WROCŁAWIA

Poznamy najciekawsze i najpiękniejsze wrocławskie kamienice i posłuchamy związanych z nimi legend  i anegdot.  Każdy uczestnik zajęć będzie miał możliwość wykonania swojej własnej, autorskiej kamieniczki.

MOSTEK CZAROWNIC

„Mostek Pokutnic” w legendach wrocławskich i jako element działania plastycznego w programach graficznych. Temat informuje o projekcie MOSTY realizowanym z okazji Europejskiej Stolicy Kultury WROCŁAW 2016. Dla najodważniejszych wirtualny spacerek po mostku łączącym dwie wieże katedry Marii Magdaleny. Budowanie płaskorzeźby w trójwymiarze.

MOSTY I KŁADKI WROCŁAWIA– zajęcia konstruktorskie

Który z wrocławskich mostów nosił nazwę Mostu Cesarskiego? Gdzie we Wrocławiu mieści się najwyżej położony most… Zdefiniujemy pojęcia: most i kładka. Zbudujemy z ażurowych klocków K'nex mostki i kładki nad różnymi przeszkodami. Inżynierski problem wytrzymałości konstrukcji dzięki zastosowaniu wsporników.

WROCŁAW W CHMURACH

Zajęcia poświęcone najwyższym budynkom Wrocławia. Zastanowimy się, jak to jest mieszkać w chmurach, mając u stóp panoramę miasta. Z klocków dzieci zbudują wieżowce na miarę Sky Tower, a w programie graficznym stworzą wizerunki własnych, najwyższych budowli.

 


ARCHITEKTURA I SZTUKA

BAJKA PROSTOKĄTNA I KWADRATOWA

Temat realizowany w przestrzeni programów edukacyjnych i klocków K’nex. Podczas zajęć dzieci twórczo przekształcają figury geometryczne zbudowane z klocków, a następnie w ciekawy sposób poznają elementy sztuki współczesnej z Muzeum Ms2 w Łodzi. Temat dla dzieci początkujących.

„D.O.M.E.K. Doskonałe okazy małych i efektownych konstrukcji” – zajęcia konstruktorskie

to publikacja inspirująca do zajęć twórczych i kreatywnych. Zajęcia konstruktorskie, podczas których uczestnicy, w oparciu o własne pomysły, zbudują najbardziej śmiałe projekty domków. Propozycja dla klas drugich, które nabyły umiejętności konstruktorskie w czasie wcześniejszych zajęć.

 

KLOCKI prawdziwe a elektroniczne

Zajęcia kierowane do dzieci z klas pierwszych, które po raz pierwszy przychodzą na zajęcia do MultiCentrum. Wprowadzenie do rozmowy o przestrzeni realnej i cyberprzestrzeni poprzez rzeczywistą zabawę z użyciem kolcków K'nex  oraz zabawy w programie graficznym z wykorzystaniem klocków „cyfrowych”.

MOZAIKOWE CZARY-MARY

Zapraszamy na spotkanie z wielobarwnym światem mozaiki, tej dawnej i tej współczesnej. Zaprezentujemy mozaikowego smoka i miasto, a w nim mozaikowe schody… do nieba. Wykonamy własne mozaiki w programach graficznych, a z klocków K’nex wykonamy ażurowe wzory Czary-mary!

NIEWAŻNE CZYM, BYLE JECHAĆ – zajęcia konstruktorskie

Krótki przegląd najciekawszych i najdziwniejszych pojazdów, które można spotkać w różnych zakątkach świata. Zajęcia polegają na skonstruowaniu pojazdów z instrukcji bądź z wyobraźni.

TAJEMNICZE KOŁA – MANDALE

Zapraszamy na zajęcia, w trakcie których uczestnicy – z wykorzystaniem konkretnych programów graficznych i klocków K’nex – układają, rysują i malują swoje mandale. W czasie realizacji zajęć informujemy uczestników o przygotowanej MANDALI w ramach BRAVE FESTIVAL.

ZA CHIŃSKIM MUREM

Sztuka i kultura Chin w prezentacji przedstawiającej bogactwo cesarstwa chińskiego. Poszukiwanie odpowiedzi na pytania: Skąd wzięła się tradycja wywieszania lampionów? Zabawa muzyczna w przestrzeni światła lampionów/papierowych latarni. CHIŃSKI MUR – jako obiekt architektoniczny widziany z… księżyca.

Z KUFRA PRABABCI

Jak wyglądały zabawki naszych dziadków? Podczas zajęć uczestnicy poznają zabawy i zabawki naszych dziadków, zbudują modele z klocków K’nex, a na stronach WWW ubiorą lalki z różnych stron świata.


NATURA I SZTUKA

AUTOPORTRET w pomarańczach

Zapraszamy na zajęcia, w których pojęcia „portret”, „autoportret” przeplatają się z owocami i warzywami. Arcimboldo – malarz, inżynier, architekt i scenograf – autor „Czterech pór roku” zainspiruje uczestników zajęć do wykonania własnego wizerunku. Proponujemy technikę collage z użyciem elektronicznych narzędzi czyli warzywnych i owocowych pieczątek.

 

CO W TRAWIE BRZĘCZY

Zajęcia pokazujące bogactwo świata owadów. Ile owadów żyje na Ziemi? Które z nich są groźne dla człowieka, a które pożyteczne? Zajęcia polegające na rozwiązywaniu zadań multimedialnych na stronach WWW oraz budowaniu modeli owadów z klocków K'nex.

CZAR DALEKIEGO WSCHODU, CZYLI JAPOŃSKIE LALECZKI KOKESHI

Zapraszamy do spotkania z laleczką Kokeshi – w świecie multimediów i papierowej książeczki. Poznamy historię lalki oraz poszukamy odpowiedzi na pytanie: Czy nasze bohaterki służą tylko do zabawy? W jak sposób poruszać się po stronie www.yummy.pl, by zagrać w grę, która nauczy nas rozpoznawać laleczki Kokeshi.

CZY POTRAFISZ zmrużyć oczy?

To okazja do zabawy w programie Kai`s Super Goo. Sztuka animacji to prawdziwe zadanie dla twórców mini-komedii. Wśród naszych propozycji mamy następujące zadania: Wydłużający się nos „prawdy” Pinokia. Uśmiech św. Mikołaja.

DLACZEGO GWIAZDY MIGOCZĄ?

Jak się myje ręce w kosmosie? Jak zachowa się mokry ręcznik wykręcony w stanie nieważkości? Co jedzą kosmonauci, jak się ubierają i poruszają w ciasnych pomieszczeniach stacji kosmicznej? Ciekawe spojrzenie na daleki nam świat, tworzenie prac graficznych, rozwiązywanie zadań na stronach WWW i konstruowanie pojazdów do eksploracji Kosmosu.

GEOMETRIA GWIAZDEK ŚNIEGOWYCH

Podczas zajęć poszukamy odpowiedzi na pytania: Czy śnieg to tylko gwiazdki? Dlaczego płatki śniegu są symetryczne? Co można zrobić ze śniegu? Uczestnicy stworzą swoje własne, niepowtarzalne wzory gwiazdek w przestrzeni wirtualnej i z klocków K’nex.

HISTORIA Groszka

Wiosenny temat dla klasy pierwszej opowiedziany w formie teatrzyku kamishibai. Połączenie wiedzy przyrodniczej na temat cyklu życia rośliny z „wyrażaniem uczuć”, które odmalowane są na „twarzyczce” Groszka. Zajęcia graficzne i konstruktorskie.

JEŻE – KOLCZASTE SSAKI

Czy to prawda, że jeże noszą na swych grzbietach jabłka? Co jedzą te kolczaste ssaki? I co łączy jeża z niedźwiedziem? Zadania plastyczne związane z jeżem, budowanie modeli z klocków K’nex.

KOŁO – wynalazek, który zmienił świat – zajęcia konstruktorskie

Wynalazek i wynalazca – te ważne pojęcia poznamy na podstawie publikacji „Ale patent” Wydawnictwa Dwie Siostry. Kreatywne zajęcia tworzenie prostych konstrukcji przestrzennych w oparciu o tzw. „motyw koła” z użyciem klocków Kne'x.

KSIĄŻKA OBRAZOWA, nie obrazkowa

„Cztery miski” Iwony Chmielewskiej, to pretekst do rozmowy na tematy poważne i zabawy graficzne inspirowane książką o b r a z o w ą. Rozważania dziecięce, o tym, że jedni mają „za dużo”, a drudzy mają „za mało”. Ciekawy temat do realizacji w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Temat realizowany od II klasy szkoły podstawowej.

LIŚCIE, LATAWCE LISTOPADA

Jesienne liście, a przede wszystkim koszyczki „na jesienne skarby” będą inspiracją do działań konstruktorskich i plastycznych w programie graficznym.

MOTYLE

Najbarwniejsze owady naszej planety. Jak zaplanować wizytę we wrocławskiej Motylarni? Co mają wspólnego gąsienice z motylami i czym różni się ćma od motyla dziennego? A może zaplanujemy hodowlę Bielinka? Zapraszamy na zajęcia, w których nauka i sztuka przeplatają się wzajemnie.

PIASKOWE FANTAZJE

Co można zbudować z piasku? Czy piaskiem można malować? Na te i inne pytania poszukamy odpowiedzi podczas zajęć. Dzieci stworzą „piaskowe” prace plastyczne w programach graficznych.

Plac zabaw dla malucha

W trakcie warsztatów dzieci zaprojektują „Zimowy plac zabaw dla malucha”. Huśtawki, karuzele i inne „atrakcje” zostaną wykonane z klocków K'nex na bazie instrukcji z wykorzystaniem baterii solarnych. Zajęcia twórcze, w trakcie których dzieci rozwijają wyobraźnię techniczną. Praca na wybranych stronach WWW.

PODBIEGUNOWE OPOWIEŚCI

Śladami pierwszych odkrywców najzimniejszego kontynentu na świecie. Uczestnicy zajęć poznają różnice pomiędzy Arktyką i Antarktydą, dowiedzą się, gdzie mieszkają Eskimosi i jak dzisiaj wygląda ich życie. Propozycja zajęć dla nauczycieli, którzy przerabiają z dziećmi na lekcji lekturę „Zaczarowana zagroda” i „Anaruk, chłopiec z Grenlandii”.

POGODA NA LATAWCE

Podczas zajęć poznamy historię latawców, kto pierwszy i w jakim celu zastosował latawiec. Z klocków K’nex dzieci zbudują modele, a w programie graficznym stworzą niepowtarzalne wzory latawców.

PORY ROKU Z… lotu ptaka

Zima: jakie ptaki do nas przylatują, a jakie odlatują w sezonie zimowym? Poszukamy odpowiedzi na stronie www.otopjunior.org.pl. Uczestnicy zajęć poznają pokarm tych ptaków i podstawowe zasady ich żywienia, a także jaki zimowy zwyczaj ma związek z ptakami.

PRADZIADKOWIE ZEGARA – zajęcia konstruktorskie

W trakcie zajęć podejmiemy próbę umówienia się w czasie, w którym o zegarkach nie było mowy. Zaprezentujemy dawne sposoby mierzenia czasu i zegary przyszłości. Uczestnicy zajęć zaprojektują swoje własne tarcze zegara z klocków K’nex.

ROWER SOLARNY… ZIMĄ

„Rower solarny zimą” – to propozycja zbudowania jednej z wielu konstrukcji z klocków K'nex zasilanych zieloną energią. Warsztaty twórcze polegające na wymyślaniu przedmiotów i urządzeń zasilanych na baterie solarne, które zdaniem dzieci i młodzieży byłyby przydatne w życiu… szkolnym, tuż po zakończeniu ferii zimowych. Praca na wybranych stronach WWW. Temat dla grup od II klasy SP.

 

ZOO 3D – zajęcia konstruktorskie

Układanie bardziej złożonych form zwierzęcych na podstawie instrukcji z klocków Kne'x oraz form przestrzennych, którym dzieci nadały nazwę „3D”. W czasie zajęć dzieci uczą się „czytać” instrukcję ze zrozumieniem.


TEMATY OKAZJONALNE

 

LODOWY ZAWRÓT GŁOWY

Czyli krótka historia tego zimnego przysmaku. Czy wiesz, kto go wynalazł? Jakie lody lubią Eskimosi? Temat idealny na letnie dni, kiedy wakacje za progiem…

MIKOŁAJ I JEGO CUDOWNY WYNALAZEK

Dlaczego p r a w dz i w e g o Mikołaja tak trudno spotkać? Czy jesteś Mikołaju w Internecie? – na te i inne ważne pytania dzieci poszukamy wspólnie odpowiedzi. Następnie zaprojektujemy i zbudujemy z klocków Kne'x sanie i saneczki.

 

Początek strony