TEMATY MUZYCZNE

GRA MULTIMEDIALNA

Temat wokół muzyki Witolda Lutosławskiego. Zajęcia wykorzystujące wielkoformatową grę multimedialną powstałą w ramach projektu Z szalikiem do filharmonii przy wsparciu Akademii Orange. Gra jest zainspirowana muzyka Witolda Lutosławskiego i poezją Roberta Desnosa.

INSTRUMENTY MUZYCZNE DLA ZAAWANSOWANYCH

Szczegółowy przegląd instrumentów muzycznych zainspiruje do wybudowania własnych, mechanicznych instrumentów z klocków K’NEX. Praca w programach multimedialnych. Tworzenie mini-kompozycji w programie montażowym Cubase.

LUTOSŁAWSKI DZIECIOM

Kim był Witold Lutosławski? Poznanie piosenek dla dzieci autorstwa kompozytora. Budowanie i rysowanie postaci, zwierząt i przedmiotów ze świata Pana Tralalińskiego (na podstawie wiersza Juliana Tuwima), które wyglądają jak instrumenty/są kolażem z instrumentów.

PTAKI MESSIAENA

Przedstawienie „ptasich” kompozycji kompozytora Oliviera Messiaena oraz tworzenia własnych za pomocą programu Cubase. W ramach zajęć przewidziane jest również wykonanie pracy plastycznej z wykorzystaniem komputerowych narzędzi dostępnych w MultiCentrum.

PORY ROKU W MUZYCE

Pory roku wielokrotnie inspirowały kompozytorów do tworzenia ich dźwiękowych opisów. Z pewnością najbardziej znanym przykładem są 4 pory roku Antonio Vivaldiego. Od twórczości tego włoskiego kompozytora zaczniemy, a następnie zapoznamy się z innymi muzycznymi cyklami pór roku, od baroku, poprzez romantyzm, XX wiek aż do współczesności.

POSŁUCHAJ, NASZE MIASTO ŚPIEWA

W ramach kontynuacji projektu „20 282 Pomarańcze” proponujemy zajęcia mające na celu uwrażliwienie na otaczające nas dźwięki, czyli fonosferę. Działalność włoskiego futurysty Luigiego Russolo staje się inspiracją do tworzenia własnej kompozycji z nagranych wcześniej dźwięków miasta.

ROBOTODŹWIĘKI

Wybudujmy pożytecznego robota, który będzie nam pomagał na co dzień, lub będzie zmieniał świat na lepsze. Stwórzmy dźwiękowe „obrazki” i „historyjki” świata robotów korzystając z programu Cubase.

KTÓRE DŹWIĘKI SŁYSZYMY?

Naprawdę tylko niektóre? A co to takiego dźwięk? Wiedza podana w przystępnej formie eksperymentów fizycznych oraz z wykorzystaniem komputerowego przetwarzania dźwięku. Zmienimy wysokość głosu uzyskując interesujące i często zabawne efekty. Z klocków K’nex wybudujemy filharmonię marzeń.

CHOPIN – KOLOROWE KLAWISZE

Spotkanie z twórczością Fryderyka Chopina. Praca plastyczna oraz praca w programie montażowym Cubase mająca na celu stworzenie kolażu z fragmentów kompozycji Fryderyka Chopina.

PTASIE PLOTKI I KŁOPOTKI

Poznanie utworów, do których Witold Lutosławski skomponował muzykę: „Ptasie plotki”, „Spóźniony słowik”, „Pióreczko”. Praca w programie plastycznym oraz budowanie konstrukcji z klocków K’nex. Temat wokół muzyki Witolda Lutosławskiego opracowany w ramach projektu Z szalikiem do filharmonii przy wsparciu Akademii Orange.  


TEMATY WROCŁAWSKIE

ARTYSTYCZNY WROCŁAW

Zajęcia inspirowane pomysłem Anny Gawlikowskiej – „intuicyjnie WROCŁAW”. Nowe spojrzenie na architekturę miasta i zabawę formą. Dzieci będą miły okazje poznać: Psa Grunwalda, Ślimaka Tumskiego, Stado Wędrownych Biedronek i nie tylko. W programie graficznym zaprezentują swoje intuicyjne wrażenia.

GDYBYM MIESZKAŁ W ZAMKU...

Podczas zajęć poznamy historię niektórych zamków Dolnego Śląska i poszukamy odpowiedzi na pytanie, kim była Księżniczka Daisy. W programie konstruowanie zamków i twierdz z klocków K'nex, zadania edukacyjne na stronach WWW.

MOSTY I KŁADKI WROCŁAWIA

Który z wrocławskich mostów nosił nazwę Mostu Cesarskiego? Gdzie we Wrocławiu mieści się najwyżej położony most… Zdefiniujemy pojęcia: most i kładka. Zbudujemy z ażurowych klocków K'nex mostki i kładki nad różnymi przeszkodami, (rozwiązanie inżynierskiego problemu uzyskania wytrzymałości poprzez zastosowanie wsporników), a w programach logicznych na wybranych stronach WWW przetestujemy „bezpieczeństwo konstrukcji”.

MOSTEK CZAROWNIC

„Mostek Pokutnic” w legendach wrocławskich i jako element działania plastycznego w programach graficznych. Temat informuje o projekcie MOSTY realizowanym z okazji Europejskiej Stolicy Kultury WROCŁAW 2016. Dla najodważniejszych wirtualny spacerek po mostku łączącym dwie wieże katedry Marii Magdaleny.

PANORAMA RACŁAWICKA

Jeśli dzieci i młodzież widziały Panoramę Racławicką we Wrocławiu, a chciałyby „przeżyć to jeszcze raz” ale w wirtualnej przestrzeni – to zapraszamy do naszego MultiCentrum2. Zabawy konstrukcyjne z ażurowych klocków K`nex umożliwiają wykonanie obiektu przypominającego architekturę oddziału Muzeum Narodowego we Wrocławiu. W czasie zajęć każdy będzie mógł namalować swoją panoramę w Corel Painter Classic. A na stronie www.kula.gov.pl – ułożyć największy obraz w Polsce z najmniejszych elektronicznych puzzli.

WROCŁAW W CHMURACH

Zajęcia poświęcone najwyższym budynkom Wrocławia. Zastanowimy się, jak to jest mieszkać w chmurach, mając u stóp panoramę miasta. Z klocków dzieci zbudują wieżowce na miarę Sky Tower, a w programie graficznym stworzą wizerunki własnych, najwyższych budowli.


ARCHITEKTURA I SZTUKA

ARCHITEKTONICZNE SAFARI

Która budowla zagrała w filmie „Indiana Jones i ostatnia krucjata”? W jakim celu zbudowano Wielki Mur Chiński? Pytania, zagadki i poszukiwanie odpowiedzi – to główny cel zajęć. Praca z wykorzystaniem programów graficznych. Zabawy architektoniczne z wykorzystaniem ażurowych klocków K'nex.

„D.O.M.E.K. Doskonałe okazy małych i efektownych konstrukcji” – zajęcia konstruktorskie

to publikacja inspirująca do zajęć twórczych i kreatywnych. Zajęcia konstruktorskie, podczas których uczestnicy, w oparciu o własne pomysły, zbudują najbardziej śmiałe projekty domków.

EKO-SZTUKA

Nieumiałek – bohater powieści dla dzieci – widział w „Słonecznym Mieście” dom obracający się w kierunku Słońca. Czy budynki, które powstały w wyobraźni Nikołaja Nosowa – autora książki - są możliwe do zbudowania dzisiaj? Jak „postawić” ekologiczny dom, który obraca się wokół osi? Zapraszamy do zabaw konstruktorskich i tworzenia ażurowych domów, którym dzięki bateriom słonecznym można nadać nazwę „dynamiczna architektura”.

HISTORIA W KLASERZE ZAMKNIĘTA – ZNACZKI POCZTOWE

Kto wymyślił pierwszy znaczek pocztowy? Jak zmieniały się znaczki na przestrzeni dziejów? Czy skrzynki na listy zawsze wyglądały tak jak dziś? Projektowanie znaczka pocztowego w programie graficznym, z klocków K’nex budowanie m.in. skrzynek na listy.


KSIĄŻKA OBRAZOWA, nie obrazkowa

„Cztery miski” Iwony Chmielewskiej, to pretekst do rozmowy na tematy poważne i zabawy graficzne inspirowane książką o b r a z o w ą. Rozważania dziecięce, o tym, że jedni mają „za dużo”, a drudzy mają „za mało”. Ciekawy temat do realizacji w okresie Świąt Bożego Narodzenia.

MANDALE, ŁUKI, ROZETY

Zapraszamy na zajęcia, w trakcie których uczestnicy – z wykorzystaniem konkretnych programów graficznych – układają, rysują i malują swoje mandale…

MOZAIKOWE CZARY-MARY

Zapraszamy na spotkanie z wielobarwnym światem mozaiki, tej dawnej i tej współczesnej. Zaprezentujemy mozaikowego smoka i miasto, a w nim mozaikowe schody… do nieba. Wykonamy własne mozaiki w programach graficznych, ozdobimy je dźwiękiem, a z klocków K'nex wykonamy ażurowe wzory Czary-mary!

ZA CHIŃSKIM MUREM

Sztuka i kultura Chin w prezentacji przedstawiającej bogactwo cesarstwa chińskiego. Zajęcia konstruktorskie.


NATURA I SZTUKA

GDZIE ROŚNIE CZEKOLADA?

Kto był twórcą pierwszej tabliczki czekolady? Jak wygląda proces „od ziarenka kakaowca do filiżanki z czekoladą”? Rzeźba z czekolady – czyli, co można, i w jaki sposób należy myśleć o sztuce traktowania czekolady jako materiału smacznego i artystycznego. Dlaczego czekolada poprawia nastrój i czy to prawda? Z klocków K'nex budowanie mieszadła do czekolady zasilanego baterią słoneczną.

HISTORIA RZECZY CODZIENNYCH

„Czy myśleliście o tym, jak powstały rzeczy, które mamy wokół siebie? Kto zdecydował, jak mają działać, z czego mają być zrobione i jak mają wyglądać? Kto je zaprojektował?” – cytat z książki „Historia rzeczy codziennych” posłuży za motto do zajęć poświęconych przedmiotom codziennego użytku w… kuchni. Wprowadzimy pojecie: design, a dzieci opracują własne pomysły na przedmioty zarazem piękne jak i użytkowe.

W CZASACH, GDY ŻYŁY DINOZAURY

Zajęcia poświęcone prehistorycznym gadom, żyjącym dawniej na Ziemi. Spróbujemy odpowiedzieć na pytania, dlaczego paleontolog jest jak detektyw, jak wydobywa się szkielety dinozaurów i poznamy kilka najważniejszych gatunków. Rozwiązywanie zagadek i zadań na stronach WWW oraz budowanie modeli z klocków K’nex.


SZTUKA I SZTUKA ANIMACJI

ANIMOWANE OPOWIEŚCI

To spotkanie z filmem, z literaturą – „Sztuka animacji: od ołówka do piksela: historia filmu animowanego”. Z wykorzystaniem zasobów MultiCentrum i dostępu do Internetu proponujemy zabawy związane z historią ruchomego obrazu. Uczestnicy dowiedzą się, w której wytwórni powstał najsłynniejszy polski film animowany „Miś Uszatek”. Polecamy stronę WWW Galerii Entropia, która zamieszcza filmy wykonane w Dziecięcej Wytwórni Filmowej we Wrocławiu.

SPOTKANIE Z VINCENTEM

Vincent van Gogh jest bohaterem zajęć. Spotkanie w cyberprzestrzeni z jego twórczością na stronach muzeów w Europie i na świecie. Malowanie kreską impresjonistów w programie Corel Painter Classic. Kreska van Gogha w elektronicznym wydaniu pozwala uczestnikom zajęć poznać zasady optyki, o których wiedział artysta. Fragment prozy Waldemara Łysiaka nada zajęciom szczególny charakter.

ŚWIAT KROPKAMI MALOWANY

Zapraszamy na zajęcia, w trakcie których uczestnicy poznają obrazy Georgesa Seurata – malarza, który zamiast kresek stawiał kropki. Malowanie obrazów metodą artysty w programie Corel Painter Classic pozwoli dzieciom na zapamiętanie pojęcia „puentylizm”.


ZAJĘCIA KONSTRUKTORSKIE

(tworzenie konstrukcji ażurowych z klocków Kne'x z instrukcji lub wyobraźni)

 

KARUZELE I DIABELSKIE MŁYNY

Budowanie konstrukcji obrotowych – karuzeli w oparciu o instrukcję – zasilanych bateriami słonecznymi. W czasie zajęć dzieci uczą się „czytać” instrukcję ze zrozumieniem.

KOŁO – wynalazek, który zmienił świat

Wynalezienie koła było przełomem w dziejach ludzkości, z którego efektów czerpiemy korzyści po dziś dzień. Porozmawiamy o tym, kto pierwszy  użył koła i do jakich celów. Tworzenie konstrukcji przestrzennych w oparciu o tzw. „motyw koła” z użyciem klocków Kne'x.

LEONARDO DA VINCI – nie tylko inżynier

Realizacja tematu opiera się na budowaniu konstrukcji inspirowanych wynalazkami Leonarda. Od wynalazku – poprzez konstrukcji – do formy artystycznej. Zapraszamy. Pierwszego robota – zabawkę stworzył właśnie Leonardo. Spotkanie zakończymy pytaniem – jakie cechy powinien człowiek w sobie pielęgnować, by wielkim być… Prezentacja książki „Myśleć jak Leonardo”.

Łódki, stateczki, statki. Od dłubanki do pływających hoteli

W trakcie zajęć przedstawimy krótką historię statków, opowiemy o łodziach papirusowych i trzcinowych, łodziach Wikingów, statkach wielkich podróżników, najsłynniejszych transatlantykach oraz o następcach Titanica. Uczestnicy z klocków K’nex mogą zbudować modele pojazdów tj. statki, łodzie, katamarany.


SEKRETY WIATRU

Zajęcia konstruktorskie, podczas których uczestnicy dowiedzą się, do czego można wykorzystać wiatr i zbudują kolorowe modele wiatraczków. W czasie zajęć dzieci uczą się „czytać” instrukcję ze zrozumieniem.


Wieże – strzeliste konstrukcje

Lekcja o najwyższych konstrukcjach świata, najbardziej znanym obiekcie architektonicznym Paryża i o tym, czego symbolem jest wieża. Uczestnicy zajęć budują modele z klocków K’nex  w oparciu o instrukcje lub własne pomysły.


WROCŁAWSKIE ZABYTKI TECHNIKI

W trakcie zajęć uczestnicy będą mieli okazję zobaczyć ciekawe obiekty z terenu całego Wrocławia, które są zabytkami, a których my tak nie postrzegamy. Pokażemy obiekty mające wkład w rozwój miasta i w jego stałe unowocześnianie. Po prezentacji uczniowie będą mogli zbudować modele z klocków wg własnych pomysłów.

 


ZAJĘCIA MIĘDZYKULTUROWE

AUSTRALIA

Zajęcia, podczas których dzieci wybiorą się w podróż do Australii, gdzie malarskimi kropkami opowiada się historie swojej rodziny i klanu. Dowiedzą się, co to jest didgeridoo i posłuchają muzyki Aborygenów. Podczas zajęć tworzenie prac plastycznych „metodą kropkową”, rozwiązywanie zadań multimedialnych, budowanie australijskie zwierząt i cudów architektury z klocków K’nex.

FRANCJA

Stolica mody, sztuki i monumentalnych budowli. Przyjrzymy się bliżej najsłynniejszej wieży na świecie, bajecznym zamkom nad Loarą, pobawimy się w projektantów mody i spróbujemy namalować obraz kreską Vincenta van Gogha.

Początek strony