MULTIMUZYKA dla Przedszkolaków

POZNAJEMY INSTRUMENTY MUZYCZNE

Wprowadzenie do muzyki Co to jest muzyka, przegląd instrumentów muzycznych, praca w programach multimedialnych.

ROBOTODŹWIĘKI

Roboty są wśród nas – w naszej kuchni, łazience. Narysujmy robota, który ułatwi nam życie. Wybudujmy automat, który będzie nam pomagał. Jak one brzmią? Jak śpiewałby robot?

JESIEŃ W MUZYCE

Pory roku wielokrotnie inspirowały kompozytorów do tworzenia ich dźwiękowych opisów. Z pewnością najbardziej znanym przykładem są 4 pory roku Antonio Vivaldiego. Od twórczości tego włoskiego kompozytora zaczniemy, a nastepnie zapoznamy się z innymi muzycznymi cyklami pór roku, od baroku, poprzez romantyzm, XX wiek aż do współczesności.

LUTOSŁAWSKI DZIECIOM

Kim był Witold Lutosławski? Poznanie piosenek dla dzieci autorstwa kompozytora. Budowanie i rysowanie postaci, zwierząt i przedmiotów ze świata Pana Tralalińskiego (na podstawie wiersza Juliana Tuwima), które wyglądają jak instrumenty/są kolażem z instrumentów.

TEMATY WROCŁAWSKIE

SZLAKIEM WROCŁAWSKICH KRASNALI

To zaproszenie do spotkania z literaturą – „Wrocławskich krasnali historie prawdziwe” autorstwa M.Urbanka oraz zabaw multimedialnych dotyczących wrocławskich skrzatów. Próba odpowiedzi na pytanie: W jakich okolicznościach pojawiły się krasnale we Wrocławiu? Gdzie przesiaduje krasnal Bibliofil? Co trzyma w dłoni krasnoludek na wrocławskim Rynku tuż przy fontannie? W czasie zajęć tworzenie figur krasnalowych – przestrzennych z klocków K'nex oraz poznanie strony www.krasnale.pl

ARCHITEKTURA I SZTUKA

BAJKA PROSTOKĄTNA I KWADRATOWA

Temat dla grup przedszkolnych, realizowany w przestrzeni programów edukacyjnych i klocków K’nex. Podczas zajęć dzieci zbudują z klocków kwadratowe królestwo, a z wybranych stron WWW dowiedzą się, jak ułożyć parę królewską i Smoka Wawelskiego z figur geometrycznych.

TRÓJKĄTNA KAROLINA

Gry i zabawy logiczne z wykorzystaniem programu MultiKid, których celem jest powtórzenie wiadomości na temat poznanych figur geometrycznych. Świat trójkątów w literaturze (bajka o „Trójkątnej Karolinie”) i plastycznym opracowaniu ilustracji skierowanej do dzieci młodszych.

MOZAIKOWE CZARY-MARY

Zapraszamy na spotkanie z wielobarwnym światem mozaiki, tej dawnej i tej współczesnej. Zaprezentujemy mozaikowego smoka i miasto, a w nim mozaikowe schody… do nieba. Wykonamy własne mozaiki w programach graficznych, ozdobimy je dźwiękiem, a z klocków K’nex wykonamy ażurowe wzory Czary-mary!

MANDALE, ŁUKI, ROZETY

Zapraszamy na zajęcia, w trakcie których uczestnicy – z wykorzystaniem konkretnych programów graficznych – układają, rysują i malują swoje mandale. Wśród polecanych publikacji znajduje się książka pt. „Mandale: cztery pory roku”, Bemmerlein G. Nasza prezentacja przedstawia mandale w kulturze i sztuce Wschodu i Zachodu.

„D.O.M.E.K. Doskonałe okazy małych i efektownych konstrukcji”

to publikacja inspirująca do zajęć twórczych i kreatywnych. W przestrzeni multimediów proponujemy dzieciom zabawy architektoniczne i dekoratorskie. Zabawy w programie MultiKid pozwalają zaprojektować wnętrze kuchni, jadalni i własnego pokoju. W programach graficznych stwarzamy możliwości „namalowania” fototapety według własnego pomysłu.

NATURA I SZTUKA

GEOMETRIA GWIAZDEK ŚNIEGOWYCH

PIASKOWE FANTAZJE

AUTOPORTRET w pomarańczach

Zapraszamy na zajęcia, w których pojęcia „portret”, „autoportret” przeplatają się z owocami i warzywami. Arcimboldo – malarz, inżynier, architekt i scenograf – autor „Czterech pór roku” zainspiruje uczestników zajęć do wykonania własnego wizerunku. Proponujemy technikę collage z użyciem elektronicznych narzędzi czyli warzywnych i owocowych pieczątek.

MOTYLE

Najbarwniejsze owady naszej planety. Jak zaplanować wizytę we wrocławskiej Motylarni? Co mają wspólnego gąsienice z motylami i czym różni się ćma od motyla dziennego? A może zaplanujemy hodowlę Bielinka? Zapraszamy na zajęcia, w których nauka i sztuka przeplątają się wzajemnie.

ZWIERZĘTA NA POWAŻNIE I NA WESOŁO

Wrocławskie ZOO na ekranie komputera… Ciekawostki na temat egzotycznych zwierząt żyjących na wolności i w ogrodach zoologicznych. Wykonanie prac graficznych pt.: Środowisko, w jakim żyje dane zwierzę. Fotomontaż czy fotografia – przegląd zabawnych kadrów, w których bohaterami są zwierzęta domowe i nie tylko.

PORTRET CZASU

www.zegarkiclub.pl i www.bbc.co.uk to strony na które warto „rzucić okiem”, by przybliżyć pojęcie zegarka – w kontekście sztuki i nauki. W trakcie zajęć poszukamy odpowiedzi na pytanie: Kto był twórcą zegara kwiatowego i jak określano za jego pomocą czas? W programach graficznych stworzymy „Portret czasu”. Podejmiemy próbę umówienia się w czasie, w którym o zegarkach nie było mowy…

SZTUKA ANIMACJI

CZY POTRAFISZ zmrużyć oczy?

To okazja do zabawy w programie Kai's Super Goo. Sztuka animacji to prawdziwe zadanie dla twórców mini-komedii. Wśród naszych propozycji mamy następujące zadania: Mrugnięcie okiem prezydenta. Wydłużający się nos „prawdy” Pinokia. Uśmiech św. Mikołaja.

ZAJĘCIA KONSTRUKTORSKIE

Tworzenie konstrukcji ażurowych z klocków Kne'x z instrukcji lub wyobraźni.

MAGICZNA KARUZELA

Budowanie prostych konstrukcji obrotowych zasilanych bateriami słonecznymi.

ZOO 2D i 3D

Układanie prostych, płaskich form zwierzęcych na podstawie instrukcji z klocków Kne'x oraz form przestrzennych, którym dzieci nadały nazwę „3D”.

PODRÓŻE MAŁE I DUŻE

Tworzenie prostych konstrukcji przestrzennych w oparciu o tzw. „motyw koła” z użyciem klocków Kne'x.

TEMATY OKAZJONALNE

PLUSZOWY MIŚ

Skąd przybył pluszowy miś? Jaki był najsłynniejszy miś i kto był jego twórcą? Dzieciom przybliżymy stronę www.mis.edu.pl, na której znajdą ciekawe gry i zadania, których bohaterem będzie miś!

MIKOŁAJ I JEGO CUDOWNY WYNALAZEK

Dlaczego p r a w dz i w e g o Mikołaja tak trudno spotkać? Czy jesteś Mikołaju w Internecie? – na te i inne ważne pytania dzieci poszukamy wspólnie odpowiedzi. Następnie zaprojektujemy i zbudujemy z klocków Kne'x sanie i saneczki.