AMPLITUDA UCZUĆ (GIMNAZJUM)

Akcja związana z obchodzonym 14 lutego – dniu św. Walentego – Święta Zakochanych. Szczegóły na stronie www.biblioteka.wroc.pl zakładka: MultiCentrum – z początkiem lutego 2017 roku.

BAJKA PROSTOKĄTNA I KWADRATOWA (KLASA I SP)

Temat realizowany w przestrzeni programów edukacyjnych i klocków K’nex. Podczas zajęć dzieci twórczo przekształcają figury geometryczne zbudowane z klocków, a następnie w ciekawy sposób poznają elementy sztuki współczesnej z Muzeum Ms2 w Łodzi. Temat inspirowany wierszem Danuty Wawiłow.

BAŚNIOWA AFRYKA (KLASY I-II SP)

Wysłuchane „Baśnie afrykańskie” to inspiracja do rozmowy na temat zwierząt żyjących w Afryce. Na stronie National Gallery of Art uczestnicy stworzą wirtualną dżunglę, a z klocków K’nex zbudują różne modele zwierząt.

„D.O.M.E.K. Doskonałe okazy małych i efektownych konstrukcji” – zajęcia konstruktorskie (KLASY II – VI SP)

to publikacja inspirująca do zajęć twórczych i kreatywnych. Zajęcia konstruktorskie, podczas których uczestnicy, w oparciu o własne pomysły, zbudują najbardziej śmiałe projekty domków. Propozycja dla klas drugich, które nabyły umiejętności konstruktorskie w czasie wcześniejszych zajęć.

DOTKNIJ WROCŁAW (KLASY I-II SP)

Zapraszamy do zbudowania Niewidzialnej wystawy i zapoznania się z publikacją Marka Kalbarczyka. Połączenie wiedzy na temat, jak widzą Wrocław osoby słaboowidzące i niewidome. Wspólne czytanie książki obrazowej „Oczy” Iwony Chmielewskiej.

DŹWIĘKOWE LEKTURY (Gimnazjum)

Tworzenie mini słuchowiska radiowego na podstawie wybranej lektury z wykorzystaniem przetwarzania dźwięku w programie Cubase (np. możliwość tworzenia wielu postaci z jednego głosu) oraz efektów dźwiękowych budujących tło i przestrzeń sceny. Wybór lektury do opracowania – po stronie Nauczyciela i Gimnazjalistów.

HISTORIA RZECZY CODZIENNYCH (KLASA III SP)

„Czy myśleliście o tym, jak powstały rzeczy, które mamy wokół siebie? Kto zdecydował, jak mają działać, z czego mają być zrobione i jak mają wyglądać? Kto je zaprojektował?” – cytat z książki „Historia rzeczy codziennych” posłuży za motto do zajęć poświęconych przedmiotom codziennego użytku w… kuchni. Wprowadzimy pojęcie: design, a dzieci opracują własne pomysły na przedmioty zarazem piękne jak i użytkowe.

JAK KOT CZARNY Z BIAŁYM KOTEM UMÓWIŁY SIĘ POD PŁOTEM (KLASA I SP)

Tytuł spotkania został zaczerpnięty z wiersza Marcina Brykczyńskiego. W trakcie zajęć zaproponujemy dzieciom zabawy graficzne w programie Tux Paint inspirowane poezją dziecięcą z tomiku pt. „Czarno na białym” Marcina Brykczyńskiego oraz budowanie prostych płaskich konstrukcji z klocków K'nex.

KORESPONDENCYJA KWIATOWA (KLSY III – VI SP)

Zajęcia nawiązujące do obchodzonego 14 lutego – dnia św. Walentego – Święta Zakochanych. Działanie inspirowane publikacją „Posłaniec uczuć. Prywatna historia pocztówki” Małgorzaty Baranowskiej. Połączenie wiedzy przyrodniczej z pracą graficzną, której celem jest poznanie historii sztuki i kultury „okazywania sympatii”.

KSIĄŻKA OBRAZOWA, nie obrazkowa (KLASY II – III SP)

„Cztery miski” Iwony Chmielewskiej, to pretekst do rozmowy na tematy poważne i zabawy graficzne inspirowane książką o b r a z o w ą. Rozważania dziecięce, o tym, że jedni mają „za dużo”, a drudzy mają „za mało”. Ciekawy temat do realizacji w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Temat realizowany od II klasy szkoły podstawowej.

MOSTEK CZAROWNIC (KLASY I – III SP)

„Mostek Pokutnic” w legendach wrocławskich i jako element działania plastycznego w programach graficznych, opowiadany za pomocą teatrzyku Kamishibai. Temat informuje o projekcie MOSTY realizowanym z okazji Europejskiej Stolicy Kultury WROCŁAW 2016. Dla najodważniejszych wirtualny spacerek po mostku łączącym dwie wieże katedry Marii Magdaleny. Budowanie płaskorzeźby w trójwymiarze.

MÓJ PRZYJACIEL… (KLASY I SP)

W teatrzyku Kamishibai opowiemy o przeobrażeniu barwnej gąsienicy w pięknego motyla na podstawie „Mój przyjaciel Kemushi” Nathalie Dargent i Mandona Sadat. Zapraszamy na zajęcia, w których nauka i sztuka przeplatają się wzajemnie. Zajęcia literacko-graficzne.

LUTOSŁAWSKI DZIECIOM (KLASY I – III SP)

Kim był Witold Lutosławski? Poznanie piosenek dla dzieci autorstwa kompozytora. Budowanie i rysowanie postaci, zwierząt i przedmiotów ze świata Pana Tralalińskiego (na podstawie wiersza Juliana Tuwima), które wyglądają jak instrumenty/są kolażem z instrumentów.

PODBIEGUNOWE OPOWIEŚCI (KLASY I-II SP)

Śladami pierwszych odkrywców najzimniejszego kontynentu na świecie. Uczestnicy zajęć poznają różnice pomiędzy Arktyką i Antarktydą, dowiedzą się, gdzie mieszkają Eskimosi i jak dzisiaj wygląda ich życie. Propozycja zajęć dla nauczycieli, którzy przerabiają z dziećmi na lekcji lekturę „Zaczarowana zagroda” i „Anaruk, chłopiec z Grenlandii”.

PARASOLNIK (KLASY IV-V SP)

Kto i dlaczego trzyma parasol nad żabką? Kto i gdzie łapie wodę do fartucha? – na te i inne pytania znajdziemy odpowiedź w trakcie spotkania inspirowanego książką „Sekretne życie Krasnali w Wielkich Kapeluszach” Wojciecha Widłaka z ilustracjami Pawła Pawlaka.  Zapraszamy na kreatywne zabawy inspirowane Fontanną Krasnali: o czym marzy, myśli i śni Parasolnik, Spragniony i Karmiący Ptaki?

PSZCZOŁY (KLASY II-III SP)

„Pszczoły” w  ilustracji Piotra Sochy i tekstach Wojciecha Grajkowskiego – to spotkanie z artystyczną ilustracją, rzetelną wiedzą przyrodniczą i refleksją: Co się stanie ze światem, gdy zabraknie w nim pszczół? Zajęcia literacko-konstruktorskie – w opracowaniu /marzec 2017/

PTASIE PLOTKI I KŁOPOTKI (KLASY I – III SP)

Poznanie utworów, do których Witold Lutosławski skomponował muzykę: „Ptasie plotki”, „Spóźniony słowik”, „Pióreczko”. Temat wokół muzyki Witolda Lutosławskiego opracowany w ramach projektu Z szalikiem do filharmonii przy wsparciu Akademii Orange. Praca w programie plastycznym oraz budowanie konstrukcji z klocków K’nex.

SZUKAJĄC MARUDKA – SPOTKANIE Z  JAPOŃSKIM TEATRZYKIEM KAMISHIBAI (KLASY I-III SP)

Podczas zajęć wykorzystamy teatrzyk KAMISHIBAI. Jest to technika opowiadania, czytania wywodząca się z Japonii, wykorzystująca kartonowe plansze z obrazkami i tekstem oraz drewnianą lub kartonową skrzynkę, – na wzór parawanu z teatrzyków marionetkowych. W programach graficznych dzieci stworzą sceny zakończenia historii Marudka.

ŚPIEWOBAJKI LUTOSŁAWSKIEGO (KLASY IV – VI SP)

„Śpiewobajki Lutosławskiego” to zajęcia warsztatowe dla dzieci, w ramach których uczestnicy poznają muzykę Witolda Lutosławskiego i niektóre środki techniczne charakterystyczne dla jego języka muzycznego. Podczas twórczej zabawy dzieci (bez przygotowania muzycznego), dzięki specjalnie napisanemu programowi DJ_LUTOS, jest w stanie zrozumieć i doświadczalnie odkryć takie elementy języka muzycznego Lutosławskiego, jak aleatoryzm czy podział faktury na trzy pasma wysokościowe.

Działania warsztatowe są inspirowane nagraniem „Chantefleurs et chantefables” Witolda Lutosławskiego i wykorzystaną w nim poezją Roberta Desnosa.

Temat wokół muzyki Witolda Lutosławskiego opracowany w ramach projektu Z szalikiem do filharmonii przy wsparciu Akademii Orange.

WYOBRAŹNIA W DŻINSACH (KLASY III – IV SP)

Z publikacji „M.O.D.A. Metki Obcasy Dżinsy Adidasy” Katarzyny Świeżak i Katarzyny Boguckiej możemy się dowiedzieć, jak w różny sposób definiowane jest słowo „moda” i jaką rolę pełni projektant. Zapraszamy do naszej zabawy w projektowanie dżinsów dla ulubionego bohatera literackiego! I rozmowy o audiobookach.

ZAGRAJ MI, PINOKIO – OD KSIĄŻKI DO DŹWIĘKU (KLASY IV – VI SP)

Tworzenie muzycznych i graficznych ilustracji do fragmentów książki Carla Collodiego pt. „Pinokio”. Zajęcia inspirowane popularną lekturą szkolną.

„GRANATOWY ZESZYT” WITOLDA LUTOSŁAWSKIEGO (KLASY IV – VI SP)

„Granatowy zeszyt” Witolda Lutosławskiego – znajdujący się (jak cała spuścizna po kompozytorze) w zbiorach Fundacji Paula Sachera w Bazylei – stanowi pamiętnikarski zapis wrażeń i refleksji Lutosławskiego wobec współczesnych mu zjawisk i tendencji w kulturze; swoisty dialog artysty z współczesnymi mu twórcami, dziełami i ideami sztuki. To zapis poglądów dotyczących sztuki i roli artysty w otaczającym go świecie. „Granatowy zeszyt” z jednej strony stanowi „pretekst” do spotkania z twórczością wybitnego kompozytora, a z drugiej pozwala młodzieży postawić się w sytuacji aktualnego odbiorcy kultury – „tu i teraz” – jak to czynił Witold Lutosławski, prowadząc swoje zapiski.

Rozważania na temat „piękna” i „potrzeb kulturalnych”. Wykonanie autorskiego „Pamiętnika kulturalnego” pozwoli uczestnikom zajęć na utrwalenie swojej „obecności w kulturze” w dłuższej perspektywie czasowej – zarówno w roli odbiorcy, jak i twórcy.

Temat wokół muzyki Witolda Lutosławskiego opracowany w ramach projektu Z szalikiem do filharmonii przy wsparciu Akademii Orange.

 

 

Początek strony