Wielbicielom wszelakich podróży polecamy kilka książek podróżniczych wybranych z bogatej oferty bibliotek . Zapraszamy do buszowania w księgozbiorze i odkrywania coraz to innych fascynujących książek.

 

 Dubaj. Prawdziwe oblicze/ Jacek Pałkiewicz
Tak o Dubaju nie pisał jeszcze nikt!
Pełen sprzeczności Dubaj od lat intensywnie przykuwa uwagę świata. Dla jednych jest synonimem niewyobrażalnego bogactwa i rozmachu, obietnicą luksusowych wakacji w stylu „Baśni z tysiąca i jednej nocy”, dla innych pozbawionym charakteru miastem będącym wyrazem megalomańskich ambicji szejka Muhammada ibn Raszid Al Maktuma. Uważa się, że bogactwo Dubaju pochodzi ze złóż ropy naftowej, ale rzeczywistym jego źródłem są turystyka, finanse, transport lotniczy i przede wszystkim ogromne inwestycje w najszybciej rozwijający się rynek nieruchomości na świecie.
Jaki naprawdę jest Dubaj? Czego nie widzą turyści? Czy zadłużonemu na ponad 100 miliardów dolarów miastu nie należałoby się wreszcie krytycznie przyjrzeć? - z takimi pytaniami mierzy się Jacek Pałkiewicz w swojej najnowszej książce. Bo przecież to miasto, jak każda tego typu metropolia na świecie, ma drugą stronę medalu. Powiedzmy sobie szczerze – dość kłopotliwą dla władz. Wystarczy tylko dotrzeć na jego przedmieścia, żeby odkryć przerażające getta, zamieszkane przez setki tysięcy Hindusów i Pakistańczyków, których rękoma wybudowano na pustyni ten sięgający nieba arabski Manhattan. Pozbawieni paszportów i nędznie wynagradzani za swoją ciężką pracę każdego dnia walczą tu o przetrwanie, wierząc, że taki jest ich los. Poznawszy ich historie, trudniej zachwycić się dubajskim emiratem. Już nie da się swobodnie odpocząć wśród milionów ton betonu i szkła, przestają fascynować oferty najwspanialszych hoteli, sklepów i restauracji, nie budzi już podziwu wyścig w kierunku nieokiełznanego luksusu. Dubaj zaczyna po prostu uwierać.
źródło opisu; empik.com  Europa za pół ceny / Anna Kłossowska.
01 - Sztabowa;18 - Grabiszyńska; 22 - Chociebuska; 42 - Serbska; 57 - Szewska
Jak podróżować w kryzysie ogarniającym nasz kontynent? Czy można maksymalnie dużo zobaczyć i jednocześnie jak najmniej wydać? A przede wszystkim nie stracić energii jeszcze przed startem, gubiąc się w gąszczu internetowych informacji? Autorka przewodnika, która zna Europę jak własną kieszeń dostarcza w nim użytecznych narzędzi. To przede wszystkim wielka księga adresów-linków do najlepszych, stare aktualizowanych stron dotyczących transportu, noclegów, gastronomii i atrakcji poszczególnych krajów, opatrzona odpowiednim komentarzem. I mnóstwo podpowiedzi, jak można spać czy podróżować nawet zupełnie za jeden uśmiech.
źródło opisu: http://www.empik.com/europa-za-pol-ceny-klossowska...(?)
źródło okładki: empik.com

Gringo wśród dzikich plemion/ Wojciech Cejrowski
Seria: Biblioteka "Poznaj Świat"
Jest to książka przygodowa i podróżnicza. Mądra, a jednocześnie pełna humoru. Sprawia, że Czytelnik zaczyna się głośno śmiać. Jest to także album niezwykłych fotografii z wypraw w najdziksze rejony świata. Wojciech Cejrowski zabierze Państwa na wyprawę do ostatnich dzikich plemion.
Książka na liście bestsellerów od 2003 r.
źródło opisu: http://www.sklep.zysk.com.pl/
źródło okładki: http://www.sklep.zysk.com.pl/

Świat równoległy /Tomek Michniewicz
Książka nominowana w Plebiscycie Książka Roku 2015 lubimyczytać.pl w kategorii Literatura faktu.
Pakistan. Mówi się, że muzułmanie to terroryści. Jednocześnie 80% ofiar wszystkich zamachów terrorystycznych to wyznawcy islamu.
Polska. Żołnierze polskich sił specjalnych to światowa elita, ale gdy kończą czterdzieści lat, nasze społeczeństwo wyrzuca ich na śmietnik.
USA. Czujemy się bezpiecznie, gdy więzienia są pełne przestępców, bo żyjemy w nieświadomości, że najgroźniejsze gangi są kontrolowane zza krat.
Każda kolejna podróż utwierdza mnie w przekonaniu, że istnieją równoległe światy. Jeden – który wszyscy mamy w głowach, wdrukowany nam przez media. Drugi – ten rzeczywisty. Z ich zderzeń powstała niniejsza książka: zbiór ośmiu reportaży z różnych kontynentów. Wszystkie o ludziach i miejscach, które wydaje nam się, że znamy.
Wydaje nam się.  
źródło opisu: http://www.znak.com.pl
źródło okładki: http://www.znak.com.pl

Gorączka. W świecie poszukiwaczy skarbów/ Tomek Michniewicz
Poszukiwacze skarbów. Szaleni naukowcy i ekscentryczni milionerzy, ryzykanci, złodzieje i oszuści. Tomek Michniewicz wprowadza nas w ich świat – pełen zatopionych galeonów, hiszpańskiego złota, śmiertelnych pułapek, świszczących kul i zawiłych intryg. W zamknięty krąg najsłynniejszych łowców skarbów.
To opowieść o obsesji, która ogarnia ludzi szukających bogactwa. O tym, do czego są zdolni i jak daleko potrafią się posunąć, zaślepieni gorączką złota. Przejmująca, emocjonalna historia o ludzkich słabościach.
Ta książka to przygodowy reportaż z afrykańską sawanną i karaibskimi plażami w tle. Znajdziecie w niej skarby zakopane na tropikalnych wyspach i szmaragdy ukryte w starych hiszpańskich kopalniach. Strzelaniny, zdrady, więzienia... Możecie uznać, że to wymysł hollywoodzkich scenarzystów.
Nie. Ta historia jest prawdziwa w najdrobniejszych szczegółach.
źródło opisu: Wydawnictwo Otwarte, 2011
źródło okładki: http://otwarte.eu/books/goraczka/

Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd. Listy z podróży afrykańskiej z lat 1931-1936/ Kazimierz Nowak
Szlakiem wiodącym pośród fantastycznych krajobrazów, malowniczych wodospadów, dymiących wulkanów, nieprzeliczonych stad dzikich zwierząt królujących na bezkresnych przestrzeniach, poprzez piaski pustyń, bezdroża sawann i zarośnięte ścieżyny lasu równikowego podąża niestrudzenie samotny podróżnik. Gdzieniegdzie przystaje, ustawia aparat i robi zdjęcie, zapisuje coś w notatniku, po czym rusza dalej, pchając przed sobą swój objuczony skromnym dobytkiem, rozklekotany rower. To Kazimierz Nowak, autor niniejszej opowieści, która niczym bajka odsłania przed nami cudowną krainę odległą tak w przestrzeni, jak i w czasie - Afrykę lat trzydziestych XX wieku...  
źródło opisu: Sorus, 2013
źródło okładki: http://www.sorus.pl

Kobieta na krańcu świata 3/ Martyna Wojciechowska
Cykl: Kobieta na krańcu świata
Martyna Wojciechowska przemierzyła kulę ziemską w poszukiwaniu bohaterek do swojego o telewizyjnego programu  "Kobieta na krańcu świata". Odnalazła je między innymi w najbiedniejszej dzielnicy boliwijskiego La Paz, na argentyńskiej pampie, rajskiej plaży Zanzibaru i w pływającym domu na zatoce Ha Long. Książka składa się z reportaży pokazujących te fascynujące miejsca, i kulturę.
Martyna Wojciechowska podpatruje codzienne życie poznawanych, poznaje ich pasje i marzenia. Opisuje losy tych niezwykłych kobiet oraz szuka odpowiedzi, dlaczego tak, a nie inaczej się one potoczyły.
źródło okładki: http://www.empik.com/

Etiopia. Ale Czat!/ Martyna Wojciechowska
Nie bez powodu spośród ponad 100 krajów, które odwiedziłam, to właśnie Etiopię wybrałam na temat swojej kolejnej książki. Tam ponad 200 tys. lat temu – wśród krajobrazów przewyższających urodą Kanion Kolorado, soczyście zielonych lasów, dymiących wodospadów Nilu Błękitnego – narodził się człowiek. Gdy już nasycił się tymi wszystkimi wspaniałościami, wyruszył w drogę… Podróżowanie i ciekawość świata to nasza druga natura.„Etiopia. Ale czat!” to wartka i myślę że całkiem zabawna relacja z pobytu w Etiopii, przeplatana praktycznymi informacjami i spostrzeżeniami na temat realiów tego afrykańskiego kraju oraz jego historii i kultury. Od komicznych, nieustannych spotkań z „etiopską władzą”, przez doświadczenia z dzikimi plemionami, aż po przeżycia natury duchowej w Lalibeli. Zamiar był taki, żeby tę książkę czytało się jak powieść i oglądało jak album fotograficzny. Mam nadzieję, że się udało.
źródło opisu: http://martyna.pl/etiopia-ale-czat/

Blondynka w dżungli/ Beata Pawlikowska
Noc jaguara i wilgotna, gorąca amazońska dżungla. Czas stoi posłusznie, zaczepiony o gałęzie drzew. Szaman zaczyna śpiewać, ana jego wezwanie przychodzą demony "hekura". Są nieziemsko piękne i pożerają ludzkie dusze. Płynę czółnem po Amazonce, wędruję przez gęstwinę, mieszkam z Indianami i odkrywam odwieczne prawo dżungli.
źródło opisu: G+J RBA, 2012

Busem przez świat. Ameryka za 8 dolarów /Karol Lewandowski
Seria: Busem przez świat
Totalna jazda bez trzymanki!
USA, Kanada i Meksyk za osiem dolarów dziennie. Trzy miesiące, sześcioro przyjaciół i jeden rozklekotany samochód. Dla ekipy Busem Przez Świat nie ma rzeczy niemożliwych!
Starcie z gangiem, hamburgery z aligatora, indiańskie legendy, miasteczka widma przy Route 66. Magia Yellowstone, dzień w Dolinie Śmierci, miejskie wędrówki śladami filmów Tarantino. Awaria na spalonym słońcem pustkowiu i lekcje paddle boardingu. Przyjacielskie pogawędki z Tomaszem Adamkiem i Hardkorowym Koksem. I konfrontacja z tajemniczym stalkerem.
Karol, Ola, Wojtek, Paziu, Kuba i Piotrek przeżyli znacznie więcej. Zapnijcie pasy, bo będzie się działo!
źródło opisu: Wydawnictwo Sine Qua Non, 2014
źródło okładki: http://www.wsqn.pl/

Kurz, pot i łzy /Bear Grylls
Z
nany i uwielbiany przez miliony – czy to za sprawą ogromnie popularnych programów telewizyjnych, czy jako autor bestsellerów – Bear Grylls przetrwał w miejscach, w które mało kto odważyłby się zapuścić. Tym razem postanowił opowiedzieć historię swego wyjątkowo intensywnego życia.
Kurz, pot i łzy to fascynująca, poruszająca i wciągająca książka, obowiązkowa lektura dla każdego miłośnika przygód i mocnych wrażeń!
źródło opisu: Wydawnictwo Pascal, 2011
źródło okładki: http://ksiegarnia.pascal.pl

Everest. Na pewną śmierć/ Beck Weathers
Dziesiątego maja 1996 roku, wysoko w Strefie Śmierci na Mount Everest, w straszliwej burzy śnieżnej zginęło dziewięć osób. Następnego dnia jedna z nich dostała szansę na drugie życie. Kiedy ratownicy dotarli do Becka Weathersa uznali, że umiera i zostawili go bez pomocy.
12 godzin później ślepy, bez rękawic, okryty lodem, dotarł jednak do obozu. Przeżył mimo ciężkich odmrożeń i utraty nosa. Jego książka to wstrząsający pamiętnik ocalałego uczestnika najtragiczniejszej wyprawy na Mount Everest. To także poruszająca opowieść o tym, do czego może być zdolny człowiek, kiedy dostaje od życia drugą szansę.  
źródło opisu: Wydawnictwo Agora, 2015
źródło okładki: Wydawnictwo Agora, 2015

Z plecakiem przez świat. Vademecum podróżnika /Monika Witkowska

Jeśli marzysz o podróżach, ale boisz się wyruszyć w tę pierwszą i zupełnie samodzielną podróż, to koniecznie przeczytaj "Z plecakiem przez świat". To nie jest zwykły poradnik, ale zbiór ciekawych opowieści i anegdot, które pokazują jak różne sytuacje mogą zdarzyć się w podróży i jak sobie w nich poradzić. Nawet jeśli masz już jakieś podróżnicze doświadczenia, sięgnij do tej książki i poznaj sposoby innych na przetrwanie na drugim końcu świata!
Dowiedz się m.in.:
jakimi środkami transportu jeździ się w krajach egzotycznych, czyli co to jest np. bush taxi, fula fula i czerwony diabeł,
jak uniknąć popełnienia gafy, czyli dlaczego w Chinach zegarek nie jest dobrym prezentem,
czym mogą zaskoczyć chorwackie zakonnice, czyli trochę o pułapkach językowych,
jak ustrzec się chorób tropikalnych i odróżnić malarię od dengi,
na jak wymyślne metody kradzieży możesz być narażony i co się stało po uśpieniu autorki specjalną herbatką,
jak szukać tanich biletów lotniczych i radzić sobie bez bagażu, który zgubiły linie lotnicze,
co oznacza w Peru znak z literą S i co najlepiej zrobić w przypadku trzęsienia ziemi,
dlaczego warto mieć dolary z "dużymi głowami",
jak uniknąć "klątwy faraona" i czy warto spróbować żywych larw i smażonych tarantul,
co zrobić, gdy stracimy paszport, a w danym kraju nie ma polskiej ambasady,
jak wygląda biwakowanie na dziko i dlaczego kojoty kradną buty.
"Vademecum podróżnika" Moniki Witkowskiej dostarcza wielu cennych informacji, które pomogą lepiej przygotować się do każdej wyprawy. Autorka porusza tematy związane m.in. z bezpieczeństwem, ekwipunkiem, załatwianiem wiz, szukaniem noclegów oraz etyką podróżowania.
Korzystając z jej rad i doświadczeń, przekonasz się, że podróżowanie po świecie nie jest takie trudne!

Newsletter MBP

captcha 
Regulamin
Bądź na bieżąco: nowości na półkach MBP, organizowane imprezy, spotkania autorskie, warsztaty i konkursy.
Początek strony