Lubicie merdające ogony, mokre nosy i nie wyobrażacie sobie życia bez psa? Sięgnijcie po książki opisujące niezliczone zalety psiej duszy. Wybraliśmy dla Was 10 tytułów, wśród których są psie książeczki dla dzieci, psie powieści, biografie i autobiografie oraz publikacje o charakterze poradnikowym.

 

warto przeczytać 10 książek dla miłośników psów


Barbara Gawryluk „Baltic”

Przeznaczona dla najmłodszych czytelników opowieść o psie, który - spłoszony wybuchem fajerwerków - wbiegł na zamarzniętą rzekę i utknął na krze. Ta historia wydarzyła się naprawdę. Losy psa dryfującego na Wiśle w 2010 roku śledził cały świat, szczególnie, że próby jego uratowania kończyły się niepowodzeniem. Zaufanie psa udało się zdobyć dopiero oficerowi statku badawczego R/V Baltica, Adamowi Buczyńskiemu, który uratował czworonoga przed śmiercią na otwartym morzu. Historia opowiedziana przez Barbarę Gawryluk i zilustrowana przez Iwonę Cały uwrażliwia na los zwierząt i wzruszająco przedstawia narodziny miłości między człowiekiem a psem.

Barbara Gawryluk, Baltic - pies, który płynął na krze. Łódź : Literatura, 2013 - książkę można wypożyczyć w filiach MBP nr 1, 3, 4, 5, 8, 9, 11, 12, 17, 18, 23, 29, 31, 40, 42, 44, 45.


Eva Ibbotson „Pies i jego chłopiec”

Książka dla młodzieży i starszych dzieci, która może spodobać się też dorosłym psiarzom. Główny bohater, dziesięcioletni Hal, marzy o psie. Rodzice, choć nie wyobrażają sobie zwierzaka w swoim eleganckim mieszkaniu, obiecują synowi czworonoga na urodziny. Radość Hala jest ogromna, lecz szybko okazuje się nieuzasadniona - pies jest tylko wypożyczony na weekend! Rozczarowany i oszukany chłopiec bierze czworonoga ze sobą i ucieka do dziadków. W książce Evy Ibbotson nie brakuje humoru, zwariowanych przygód, ale i też mądrego przesłania - historia Hala uczy, jak ważna w przyjaźni jest odpowiedzialność i uzmysławia, że bliskie relacje i uczucia są ważniejsze od dóbr materialnych.

Eva Ibbotson, Pies i jego chłopiec. Warszawa : Egmont Polska, 2011 - książkę można wypożyczyć w filiach MBP nr 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8, 9, 10, 12, 44.


John Grogan „Marley i ja”

Tytułowy Marley to mały labrador, który wyleciał ze szkoły tresury za brak postępów. Jest nieznośny i rozbrykany, demoluje dom, niszczy ogród i pije wodę z toalety, a przy tym jest wiernym i niezawodnym przyjacielem. Przewraca życie swoich opiekunów do góry nogami, ucząc ich przy okazji tego, co naprawdę ważne w życiu. John Grogan stworzył zabawną i wzruszającą opowieść o psiej przyjaźni, o miłości i wierności, o przemijaniu i śmierci. Opisał trzynaście lat życia swojej rodziny z ukochanym labradorem, podczas których nie brakowało ani chwil szczęścia, ani momentów smutku. Sięgnijcie po historię Marleya, jeśli macie ochotę na książkę, przy której można śmiać się i płakać.

John Grogan, Marley i ja : życie, miłość i najgorszy pies świata. Lasek : Wydawnictwo Pierwsze, 2009 - książkę można wypożyczyć w filiach MBP nr 1, 2, 3, 4, 5, 8, 9, 10, 11, 12, 15, 16, 17, 18, 22, 23, 26, 27, 29, 37, 40, 41, 42, 44, 45, 46, 54, 55.
Książka dostępna także jako audiobook w filii MBP nr 1.


Garth Stein „Sztuka ścigania się w deszczu”

Głównym bohaterem i narratorem powieści jest Enzo - pies, który towarzyszy swojemu panu w zmaganiach z nieprzyjaznym losem. Denny, opiekun Enzo, stracił żonę, która zmarła po ciężkiej chorobie. Teraz teściowie chcą odebrać mu córkę, jego kariera zawodowa wisi na włosku, a finanse są w opłakanym stanie. Enzo wspiera go jak umie - inteligentny i współczujący, z empatią przeżywa wszystkie kłopoty Denny'ego. Słodko-gorzka powieść Steina napisana jest z dużą znajomością ludzkiej i psiej duszy i pokazuje, jak - być może - psy widzą świat i ludzi.

Garth Stein, Sztuka ścigania się w deszczu. Łódź : Galaktyka, cop. 2009 - książkę można wypożyczyć w filiach MBP nr 4, 5, 6, 16, 23, 45, 46.
Książka dostępna także jako audiobook w filiach MBP nr 1, 3, 4, 12, 23.


Jon Katz „Psi rok”

Autobiograficzna powieść opisująca codzienne życie w towarzystwie czterech psów. Autor, który bardzo poważnie traktuje decyzję o posiadaniu psa, kładzie nacisk na znaczenie odpowiedzialności i gotowości do podejmowania trudnych decyzji w sytuacjach, kiedy żadne wyjście nie jest dobre. Jego życie z psami nie było usłane różami - oprócz posłusznych i przyjaznych labradorów opiekował się także nieprzewidywalnym i agresywnym border collie, musiał też stawić czoła nieuleczalnym chorobom psów. Książka, opisując radości i smutki życia ze zwierzętami, uzmysławia jak wielką rolę odgrywają czworonogi w naszym życiu i jak wpływają na kształtowanie się naszego systemu wartości.

Jon Katz, Psi rok : dwanaście miesięcy - cztery psy - i ja. Łódź : Galaktyka, cop. 2008 - książkę można wypożyczyć w filiach MBP nr 3, 4, 5, 26, 44, 46, 55.


Sumińska Dorota „Świat według psa”

Bohaterem książki jest Bolek, uroczy jamnik ze skłonnością do filozofowania. Śledzimy jego losy od najwcześniejszych, szczenięcych dni, kiedy to trafia do pewnej rodziny, która niestety nie umie się nim zaopiekować. Jesteśmy świadkami porzucenia, która łamie Bolkowi serce, a wkrótce potem - odnalezienia kochającego domu u staruszki Irminy. Autorka, lekarz weterynarii i psycholog zwierzęcy, opisując perypetie Bolka przedstawia blaski i cienie wspólnego życia ludzi i zwierząt. Polecamy wszystkim, którzy chcą lepiej poznać i zrozumieć zachowania psów oraz zanurzyć się w świecie psiej mądrości.

Sumińska Dorota, Świat według psa : opowieść jamnika Bolka. Kraków : Wydawnictwo Literackie, 2011 - książkę można wypożyczyć w filiach MBP nr 1, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 16, 18, 22, 26, 27, 29, 37, 42, 45, 46, 47, 57, 58.
Książka dostępna także jako e-book w serwisie Legimi.


Dean Koontz „Wielkie małe życie”

Dean Koontz, autor popularnych na całym świecie thrillerów i horrorów, w „Wielkim małym życiu” ukazuje czytelnikom inne oblicze. W sposób niezwykle osobisty, ciepło i subtelnie wspomina swoją golden retrieverkę Trixie - psa, który wiedział wszystko o radości życia, cierpliwości, sile uczuć i spokoju ducha. Książka jest swoistym autoportetem pisarza z psem - można w niej przeczytać o tajnikach twórczości Koontza, jego małżeństwie oraz o tym, jak pojawienie się wyjątkowego czworonoga wpłynęło na jego charakter, koleje losu i warsztat pracy. Polecamy nie tylko wielbicielom pisarza, ale też wszystkim, którzy mają ochotę na na mądrą, refleksyjną książkę o zwierzętach.

Dean Koontz, Wielkie małe życie : wspomnienia o radosnym psie. Warszawa : W.A.B., 2010 - książkę można wypożyczyć w filiach MBP nr 1, 3, 6, 7, 8, 9, 11, 37, 40, 42, 55, 57.


Danielle Steel „Czysta radość”

Danielle Steel jest autorką bestsellerowych romansów i powieści obyczajowych, znanych czytelnikom na całym świecie. Psy towarzyszyły jej przez całe życie: od dzieciństwa, poprzez trudne początki pisarskiej kariery, aż po chwile triumfu i międzynarodowego sukcesu. W swojej książce przytacza liczne anegdoty, z humorem pisząc o życiu z gromadką dziewięciorga dzieci i psów, których w pewnych momentach miała aż jedenaście. We wspomnienia pisarki wplecione są porady dotyczące opieki nad psem.

Danielle Steel, Czysta radość. Warszawa : Amber, 2016 - książkę można wypożyczyć w filiach MBP nr 1, 2, 4, 5, 6, 8, 9, 10, 11, 12, 15, 16, 18, 20, 22, 23, 26, 27, 29, 31, 32, 40, 42, 44, 45, 46, 54, 55, 57.
Książka dostępna także jako e-book w serwisie Legimi.


Agata Tuszyńska „Jamnikarium”

Agata Tuszyńska zebrała w swojej książce opowieści o sławnych ludziach, którzy uwielbiali jamniki. Słabość do „czworonożnych parówek” łączy Napoleona, Johna Kennedy'ego, Andy'ego Warhola, Prousta, Czechowa, Marilyn Monroe, Adele i wielu innych. Historie dotyczące ich relacji z pupilami przeplatane są zabawnymi przerywnikami, których autorką jest... Lonia, jamniczka Agaty Tuszyńskiej. Tekst wzbogacony jest licznymi ilustracjami, fotografiami i kolażami, a książka urzeka starannością opracowania edytorskiego - piękna okładka i przejrzysty układ typograficzny sprawiają, że czyta się ją z ogromną przyjemnością.

Agata Tuszyńska, Jamnikarium. Warszawa : MG, cop. 2016 - książkę można wypożyczyć w filiach MBP nr 1, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 10, 16, 18, 22, 26, 37, 42, 44, 45, 54, 55, 57.


Jan Fennell „Zapomniany język psów”

Autorka jest znanym hodowcą psów i ma na koncie wiele sukcesów na prestiżowych wystawach. W oparciu o wieloletnie doświadczenia opracowała oryginalną i skuteczną metodę podejścia do psów, nazwaną „amichien bonding”. Metoda ta oparta jest na zrozumieniu języka, jakim posługują się psy i wilki w stadzie. W książce czytelnik znajdzie praktyczne wskazówki i wiele przykładów, jak nawiązywać kontakt z psem i jak rozwiązywać konflikty, pojawiające się między czworonogiem a jego opiekunem. „Zapomniany język psów" to świetny przewodnik po psim świecie, doskonały dla początkujących psiarzy.

Jan Fennell, Zapomniany język psów. Łódź : Galaktyka, 2000 - książkę można wypożyczyć w filiach MBP nr 4, 5, 10, 12, 23, 27, 29, 45, 57, 58.

Początek strony