Książki i seriale mają ze sobą wiele wspólnego. Jedne i drugie są powszechną, łatwo dostępną i szalenie przyjemną formą obcowania z kulturą i popkulturą. Jedne i drugie występują w takiej obfitości i różnorodności, że każdy znajdzie wśród nich coś dla siebie. Wiele seriali to ekranizacje książek, nie brakuje też książek, które powstały w oparciu o seriale.
Wybraliśmy dla Was pięć tytułów, które łączą świat książek ze światem seriali - każdy fan filmowych opowieści w odcinkach przeczyta je z przyjemnością!

warto 5 książek dla miłośników seriali 1

Mark Frost „Sekrety Twin Peaks”

Jeśli oglądaliście „Miasteczko Twin Peaks”, koniecznie sięgnijcie po książkę Marka Frosta. „Sekrety Twin Peaks” to swoiste dopełnienie pierwszych dwóch sezonów emitowanych w latach 90. oraz wprowadzenie do sezonu trzeciego, który miał premierę w 2017 roku. Książka ma interesującą, oryginalną formę - jest zbiorem notatek, listów, zdjęć, wycinków prasowych i dokumentów. Z tej osobliwej kroniki wyłania się opowieść o tajemniczych wydarzeniach składających się na mitologię Twin Peaks. Sięgające XIX wieku fakty z historii Stanów Zjednoczonych mieszają się tu z fikcją literacką i teoriami spiskowymi. Historia prowincjonalnego miasteczka i losy jego mieszkańców splątane są siecią powiązań z tajemniczymi zbrodniami z przeszłości i zjawiskami paranormalnymi. Całość tworzy wizję świata jak z horroru, gdzie spod powierzchni zdarzeń przeziera nadnaturalne zło.

Mark Frost, Sekrety Twin Peaks. Kraków : Znak Litera Nova, 2016 - książkę można wypożyczyć w filiach MBP nr 1, 5, 7, 18, 40, 57.

Jeff Lindsay „Demony Dextera”

Fanom serialu „Dexter” polecamy przewrotny thriller, który stał się kanwą scenariusza pierwszego sezonu. Tytułowy bohater książki, Dexter Morgan, za dnia jest wzorowym pracownikiem policyjnego laboratorium, sympatycznym i lubianym pzez wszystkich, nocami zaś przemienia się w bezwzględnego kata, który tropi i morduje złych ludzi. Dexter sprytnie ukrywa swoją mroczną stronę i to, że jest urodzonym zabójcą, osobnikiem niezdolnym do doznawania i przejawiania jakichkolwiek uczuć. Jego mordercze instynkty w porę dostrzegł jego przybrany ojciec i - nie mogąc ich wykorzenić - wpoił mu swoisty kodeks postępowania: wolno mu zabijać wyłącznie innych zabójców, socjopatów o podobnie spaczonej psychice.

Jeff Lindsay, Demony Dextera. Warszawa : Albatros - Andrzej Kuryłowicz, 2014 - książkę można wypożyczyć w filiach MBP nr 4, 6, 9, 11, 29, 40, 45, 57.

Roberto Saviano „Gomorra”

Wielbicielom „Gomorry”, włoskiego serialu o neapolitańskiej mafii, polecamy reportaż Roberta Saviano pod tym samym tytułem. Autor w swojej książce opisał jak działa kamorra - tajna organizacja przestępcza z Neapolu, która przez ostatnie trzydzieści lat zamordowała cztery tysiące ludzi. Powiązania ze światem biznesu i polityki, handel bronią i narkotykami, szantaże, wymuszenia i korupcja, wpływy i bogactwo bossów, zniewolenie szeregowych członków mafii - po szczegółowym opisaniu tego wszystkiego Saviano musiał zmienić miejsce zamieszkania i został objęty ochroną policji. „Gomorra” została okrzyknięta jedną z najlepszych książek non-fiction. W dwa lata po publikacji, w roku 2008, na jej podstawie nakręcono film, zaś w roku 2014 powstał serial, który ma już trzy sezony, a premierę czwartego zaplanowano na rok 2019.

Roberto Saviano, Gomorra : podróż po imperium kamorry. Warszawa : Czytelnik, 2009 - książkę można wypożyczyć w filiach MBP nr 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 16, 17, 18, 20, 22, 23, 27, 29, 32, 37, 40, 42, 44, 45, 46, 47, 54, 57, 58.

Piper Kerman „Dziewczyny z Danbury”

Książka Piper Kerman zainspirowała twórców serialu „Orange is the new black” i warto po nią sięgnąć jako uzupełnienie tego, co widzieliśmy w telewizji. Autobiograficzna opowieść Kerman o pobycie w więzieniu to historia naiwnej blondynki z dobrego domu, która po latach płaci za młodzieńczą przygodę ze światem narkotykowych dilerów. Zderzenie z realiami więzienia sprawia, że nieco rozpieszczona, egocentryczna, mająca organiczone pojęcie o świecie dziewczyna zmienia się w osobę otwartą, wyrozumiałą i o wiele dojrzalszą. W więzieniu spotyka wiele kobiet - z różnych środowisk, z różnymi doświadczeniami, o różnych charakterach. Łączy je swoista babska solidarność, więźniarki tworzą „rodziny” - grupy, w których traktują się jak matki, córki i siostry, wzajemnie się wspierają i dyscyplinują. „Dziewczyny z Danbury” to ciekawa opowieść o kobiecości w niecodziennych warunkach, a także interesujący obraz amerykańskiego systemu więziennictwa.

Piper Kerman, Dziewczyny z Danbury. Zakrzewo : Replika, cop. 2013 - książkę można wypożyczyć w filiach MBP nr 1, 4, 11, 18, 23, 29, 37, 55.

Caleb Carr „Alienista”

Caleb Carr napisał „Alienistę” w 1994 roku. Powieść szybko stała się bestsellerem, a gdy już nieco o niej zapomniano, po niemal ćwierćwieczu pojawiła się jej serialowa adaptacja. Książka Carra to wciągająca opowieść o początkach kryminalistyki i dziennikarstwa śledczego, osadzona w realiach Nowego Jorku końca XIX wieku. Osią fabuły jest śledztwo w sprawie makabrycznych morderstw. Ofiarami seryjnego zabójcy padają chłopcy-prostytutki, a zagadkę ich śmierci usiłuje rozwikłać grupa złożona z dziennikarza, pierwszej nowojorskiej policjantki i tytułowego alienisty, czyli psychologa i profilera. Muszą oni zmierzyć się nie tylko z groźnym mordercą, ale też ze skorumpowanymi policjantami prowadzącymi oficjalne śledztwo. „Alienista” to zręczne połączenie kryminału, thrillera psychologicznego i powieści historycznej, gdzie perypetie bohaterów są równie ważne jak nakreślony w tle obraz wielkiej metropolii, tętniącj życiem i pełnej mrocznych tajemnic.

Caleb Carr, Alienista. Poznań : Rebis, 2018 - książkę można wypożyczyć w filiach MBP nr 1, 4, 5, 7, 16, 23, 26, 32, 37, 41, 42, 47, 57.