Bezludne wyspy inspirują pisarzy i rozpalają wyobraźnię czytelników od czasu ukazania się „Przypadków Robinsona Crusoe”, czyli od niemal trzech wieków. Wybraliśmy dla was pięć książek, dzięki którym można zobaczyć, jak motyw odciętej od świata wyspy został wykorzystany w różnych typach powieści, m.in. przygodowej dla młodzieży, sensacyjnej czy psychologicznej.

warto 41 5 książek z bezludnych wysp

Juliusz Verne „Dwa lata wakacji”

Klasyczna powieść przygodowa dla młodzieży. Bohaterami książki są nastoletni chłopcy, którzy po zakończeniu roku szkolnego mają wypłynąć w rejs dookoła Nowej Zelandii. Nieoczekiwanie znajdują się na statku na pełnym morzu sami, bez opieki dorosłych. Podczas burzy rozbijają się na bezludnej wyspie na Pacyfiku i stają wobec trudnego zadania - muszą przeżyć. Ich pobyt na wyspie trwa dwa lata i wypełniony jest walką z przeciwnościami losu, siłami przyrody i własnymi słabościami.
Książka jest niezwykle wciągająca, a wartka akcja to nie jedyna jej zaleta. Jak zwykle u Verne'a mamy tu mnóstwo wiedzy przyrodniczej przekazywanej między wierszami oraz nienachalne przesłanie, mówiące o wartości przyjaźni.

Juliusz Verne, Dwa lata wakacji. Kraków : Zielona Sowa, 2005 - książkę można wypożyczyć w filiach MBP nr 1, 2, 3, 4, 5, 16, 17, 22, 23, 27, 32, 45.

Robert Ludlum, James Cobb „Piekło Arktyki”

Powieść sensacyjna, która przypadnie do gustu miłośnikom dynamicznej, trzymającej w napięciu akcji.
Na jednej z wysp na Morzu Arktycznym zostaje odnaleziony wrak radzieckiego bombowca, który rozbił się tam przed pięćdziesięciu laty. Na pokładzie samolotu znajduje się dwutonowy ładunek broni biologicznej, więc na wyspę wyrusza tajna komórka wywiadowcza, by zabezpieczyć znalezisko. Wkrótce okazuje się, że w szeregach ekipy jest zdrajca, we wraku jest coś więcej niż wąglik, a na bezludnej wyspie czai się nieznany wróg.

Robert Ludlum, James Cobb, Piekło Arktyki. Warszawa : Albatros - Andrzej Kuryłowicz, 2012 - książkę można wypożyczyć w filiach MBP nr 2, 3, 4, 5, 11, 27, 32, 42, 57, 63.

Tracey Garvis Graves „Na wyspie”

Powieść obyczajowa, której tematem jest kontrowersyjne i społecznie nieakceptowane uczucie. Główna bohaterka, trzydziestoletnia Anna, jest nauczycielką. Otrzymuje propozycję przygotowania do egzaminów nastoletniego TJ-a, który z powodu choroby ma poważne zaległości w nauce. Ma uczyć go podczas wakacji w letniej rezydencji jego rodziców, jednak podczas lotu na miejsce dochodzi do awarii. Samolot wpada do wody, kobiecie i chłopcu udaje się przeżyć i dotrzeć na ląd. Trafiają na bezludną wyspę i czekają na pomoc, która nie nadchodzi przez kolejne tygodnie, miesiące i lata. Anna i TJ wspólnie walczą o przetrwanie.
Książkę polecamy wszystkim, którzy mają ochotę na dobrze napisaną opowieść o miłości - wciągającą, niejednoznaczną, napisaną bez zbędnej ckliwości.

Tracey Garvis Graves, Na wyspie. Warszawa : Albatros - Andrzej Kuryłowicz, 2015 - książkę można wypożyczyć w filiach MBP nr 1, 2, 8, 16, 18, 42, 57.
Książka dostępna jako e-book w serwisie Legimi.

Natsuo Kirino „Wyspa Tokio”

Mroczna powieść psychologiczna, pełna niepokojących i przygnębiających refleksji nad ludzką naturą i cywilizacją. Para głównych bohaterów, Takashi i Kiyoko, wybierają się w podróż jachtem dookoła świata. Wycieczkę przerywa tajfun. Małżonkowie lądują na tropikalnej wyspie jako rozbitkowie. Po trzech miesiącach na bezludnym dotąd lądzie pojawia się grupa robotników sezonowych, którzy zbiegli z sąsiedniej wyspy oraz grupa nielegalnych emigrantów z Chin. W tajemniczych okolicznościach umiera Takashi, z dnia na dzień Kiyoko zostaje sama w otoczeniu kilkudziesięciu obcych mężczyzn. Atmosfera w dziwacznej, zamkniętej społeczności staje się coraz bardziej ponura i toksyczna.
Polecamy czytelnikom, którzy mają ochotę na mocną lekturę. W książce Kirino nie ma pozytywnych bohaterów, sporo jest za to obnażania najniższych instynktów. Autorka każe zastanowić się nad tym, które oblicze człowieka jest prawdziwe - czy to uładzone przez cywilizację, czy też to, które ukazuje się, gdy egzystencja zostaje zredukowana do walki o przetrwanie.

Natsuo Kirino, Wyspa Tokio. Katowice : Sonia Draga, 2012 - książkę można wypożyczyć w filiach MBP nr 6, 18, 23, 29, 42, 57.

Michel Tournier „Piętaszek czyli Otchłanie Pacyfiku”

Nowa wersja przygód Robinsona Crusoe. Autor, wykorzystując motywy utworu Daniela Defoe, stworzył historię o samotności i jej wpływie na ludzki umysł, emocje i zachowanie. Opisał także przemiany, jakie wywołuje kontakt z drugim człowiekiem. W książce Tourniera warstwa fabularna jest na drugim planie; bardziej niż o akcję chodzi w niej o refleksję nad kulturą i naturą, cywilizacją i dzikością, porządkiem i chaosem, władzą i anarchią.
Polecamy czytelnikom, którzy lubią lektury skłaniające do filozofowania.

Michel Tournier, Piętaszek czyli Otchłanie Pacyfiku. Warszawa : Państwowy Instytut Wydawniczy, 1996 - książkę można wypożyczyć w filiach MBP nr 8, 16.

Adresy filii, w których można wypożyczyć wymienione wyżej tytuły, są dostępne na naszej stronie internetowej w zakładce FILIE.