18 czerwca obchodzimy Autystyczny Dzień Dumy. To dobra okazja, by sięgnąć po powieści, których bohaterami są osoby mające różne postacie autyzmu oraz ich najbliżsi. Wybraliśmy dla was pięć książek, które pozwolą wam spojrzeć na świat ich oczami.

 

warto 5 powieści z autystycznymi bohaterami

 

 

Per Nilsson „Inny niż wszyscy”

Dawid ma w klasie kolegę innego niż wszyscy. Oskar wydaje się niekoleżeński, woli spędzać czas sam niż z innymi, ma doskonałą pamięć i interesuje się trudnymi zagadnieniami naukowymi. Okazuje się, że ma zespół Aspergera. Dawid obserwuje różne reakcje kolegów na odmienność Oskara i zastanawia się, czym w ogóle jest inność i normalność. Przecież każdy z nas różni się od pozostałych! Czy to znaczy, że wszyscy jesteśmy nienormalni?
Polecamy dzieciom sześcioletnim i starszym oraz ich rodzicom.

Per Nilsson, Inny niż wszyscy : opowiadanie o chłopcu, który chce wiedzieć, czy jest normalny. Poznań : Zakamarki, 2017 - książkę można wypożyczyć w filiach MBP nr 1, 3, 4, 5, 6, 10, 22, 23, 29, 37, 44, 47.


Anton Marklund „Przyjaciele zwierząt”

Johannes, autystyczny siedemnastolatek, nieustannie pakuje się w kłopoty. Szkolni koledzy nakłaniają go do robienia złych i niebezpiecznych rzeczy, a on, nie rozumiejąc ludzi ani zasad rządzących życiem społecznym, robi wszystko, by zyskać ich akceptację. Wyobcowanie Johannesa i jego szczególny sposób myślenia w końcu prowadzą do tragedii. Powieść Marklunda to poruszająca historia o osamotnieniu. Samotny jest główny bohater, żyjący w świecie, którego nie rozumie i nieustannie stykający się z niechęcią otoczenia, samotni są też jego rodzice. Wychowywanie trudnego dziecka zmieniło łączącą ich relację, wypaliło, przekształciło czułość w przyzwyczajenie i sprawiło, że matka i ojciec oddalili się od siebie. Wyobcowanie rodziny Johannesa obnaża też przywary otaczającej ich społeczności, która okazuje się nieczuła, pozbawiona empatii i okrutna. Polecamy miłośnikom prozy psychologicznej i wielbicielom oszczędnego, chłodnego stylu.

Anton Marklund, Przyjaciele zwierząt. Poznań : Czwarta Strona - Grupa Wydawnictwa Poznańskiego, 2015 - książkę można wypożyczyć w filiach MBP nr 5, 18, 22, 26, 29, 57.


Mark Haddon „Dziwny przypadek psa nocną porą”

Bohaterem tej oryginalnej powieści detektywistycznej jest piętnastolatek z zespołem Aspergera. Pewnego dnia znajduje zabitego psa sąsiadki i – jako że ma wyjątkowo logiczny umysł i fenomenalną pamięć – postanawia rozwiązać zagadkę śmierci zwierzęcia. Czytelnik towarzysząc mu w śledztwie patrzy na świat oczami osoby z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Nie jest to świat ani lepszy, ani gorszy, po prostu zupełnie inny. Sam bohater nie myśli o sobie jak o kimś różniącym się od pozostałych i potrafi racjonalnie wytłumaczyć swoje zachowanie. Jego postępowanie wydaje się dziwaczne tylko tym, którzy nie rozumieją jego sposobu patrzenia na świat. Haddonowi udało się bezpretensjonalnie i szczerze opowiedzieć o rzeczach trudnych, jego książka tchnie autentyzmem, skłania do refleksji i przedefiniowania pojęcia normalności, a przy tym jest po prostu dobrą, wciągająca powieścią.
Polecamy każdemu!

Mark Haddon, Dziwny przypadek psa nocną porą. Warszawa : Świat Książki, 2010 - książkę można wypożyczyć w filiach MBP nr 6, 8, 10, 11, 12, 23, 26, 29, 37, 45, 54.


Jem Lester „Cisza”

„Cisza” to opowieść o tym, jak wygląda życie rodziców wychowujących dziecko z cięższą postacią autyzmu. Głównym bohaterem jest Ben – ojciec, który na co dzień opiekuje się chorym chłopcem, zmaga się z potwornym zmęczeniem, bez przerwy kłóci się z żoną, mierzy się z problemami w pracy, bezdusznością urzędników, wrogością otoczenia i nieustannym poczuciem winy. Jego dziesięcioletni syn nie mówi, nie potrafi korzystać z toalety, nie panuje nad emocjami, jest agresywny i się okalecza. Ojcostwo to dla Bena źródło raczej zmartwień niż radości, a walka o zapewnienie synowi odpowiednich warunków nie jest jego jedynym kłopotem.
Polecamy wszystkim, którzy nie obawiają się zmierzyć z przygnębiającą, poruszającą emocjonalnie książką.

Jem Lester, Cisza. Poznań : Zysk i S-ka, cop. 2017 - książkę można wypożyczyć w filiach MBP nr 1, 2, 4, 7, 12, 22, 23, 27, 42, 45, 58.


Jael McHenry „Kuchnia duchów”

Bohaterka „Kuchni duchów”, kobieta z zespołem Aspergera, nagle traci rodziców. Jej sposobem na radzenie sobie z żałobą po bliskich jest gotowanie. Gotując, uspokaja się, przywołuje duchy zmarłych członków rodziny, uczy się samodzielności i tego, co dla niej najtrudniejsze – nawiązywania i utrzymywania relacji z innymi ludźmi. Książka Jael McHenry to lekko napisana, ale przy tym refleksyjna historia o sile tkwiącej w słabości.
Polecamy wszystkim, którzy szukają niezobowiązującego, ciepłego czytadła.

Jael McHenry, Kuchnia duchów. Wrocław : Bukowy Las, cop. 2012 - książkę można wypożyczyć w filiach MBP nr 1, 4, 5, 6, 8, 29, 45, 54, 55, 57.

 

 

Adresy filii, w których można wypożyczyć wymienione wyżej tytuły, są dostępne na naszej stronie internetowej w zakładce FILIE.

 

 

Początek strony