Rok 2018 został ogłoszony rokiem Ireny Sendlerowej. 12 maja przypada dziesiąta rocznica jej śmierci. To dobra okazja, by sięgnąć po książki o tej niezwykłej, odważnej kobiecie, która uratowała 2,5 tysiąca dzieci z warszawskiego getta.

  

warto przeczytać książki o Irenie Sendlerowej

 

 

Irena Sendlerowa w czasie drugiej wojny światowej angażowała się w działalność konspiracyjną. Jako pracownik socjalny miała przepustkę do getta, dzięki czemu wraz ze współpracownikami mogła przemycać leki, żywność, odzież i pieniądze. Przeprowadzała także żydowskie dzieci na aryjską stronę, umieszczając je później w przybranych rodzinach, sierocińcach lub klasztorach. W 1943 roku została aresztowana przez Niemców i skazana na śmierć. Z więzienia na Pawiaku uratowali ją działacze Żegoty. Po wojnie Irena Sendlerowa wiodła zwyczajne, skromne życie, pracowała w opiece społecznej i szkolnictwie. Zmarła w 2008 roku, w wieku 98 lat. Do samego końca twierdziła, że mogła zrobić więcej.

 

Renata Piątkowska „Wszystkie moje mamy”

Książka, wydana w serii „Wojny dorosłych – historie dzieci”, przeznaczona jest dla najmłodszych czytelników. Opowiada o wojennych losach żydowskiego chłopca w sposób dostosowany do potrzeb i możliwości poznawczych dzieci.
Bohaterem książki jest Szymon, który ma kilka lat, gdy wybucha wojna. Niemcy podczas ulicznej łapanki łapią jego tatę i wywożą go do obozu. Bomba zrzucona na Warszawę niszczy dom Szymka. Chłopiec wraz z mamą i siostrą tuła się po mieście, potem trafia do getta. Razem z rodziną cierpi z powodu braku jedzenia i opału. Pewnego dnia zostaje wyprowadzony z getta przez pielęgniarkę - siostrę Jolantę, czyli Irenę Sendlerową. Szymek staje się Stasiem, potem Maćkiem; mieszka u kolejnych, przybranych mam by w końcu, po wojnie, trafić do cioci, siostry swojego ojca.

Renata Piątkowska, Wszystkie moje mamy. Łódź : Literatura, 2017 - książkę można wypożyczyć w filiach MBP nr 1, 4, 5, 7, 8, 10, 11, 17, 18, 22, 29, 42, 44.

 

Jean-David Morvan, Séverine Tréfouël, David Evrard „Irena”

Komiks dla dzieci opowiadający historię Ireny Sendlerowej. Nie jest to wierna biografia, przedstawia jednak najważniejsze fakty, oddaje charakter postaci i realia wojennej rzeczywistości. Irena Sendlerowa, bohaterka komiksu, to młoda pracownica Wydziału Opieki Społecznej, która pomaga mieszkańcom getta, dostarczając im żywność i leki. Pewnego dnia umierająca kobieta powierza Irenie życie swojego syna. Od tego momentu Sendlerowa angażuje się w ratowanie dzieci z getta, codziennie narażając siebie i swoich współpracowników na śmierć.

Jean-David Morvan, Séverine Tréfouël, David Evrard, Irena. 1/3,Getto. Warszawa : Timof i Cisi Wspólnicy, 2017 - książkę można wypożyczyć w filii MBP nr 1.

 

Jack Mayer „Życie w słoiku”

Przez sześćdziesiąt lat po wojnie Irena Sendlerowa była niemal zupełnie zapomnianą postacią. O jej odwadze i deteminacji przypomniały światu uczennice z USA - temu, jak to zrobiły, poświęcona jest książka Jacka Mayera. Bohaterki książki, przygotowując szkolny projekt z historii, natknęły się na gazetową wzmiankę o Polce, Irenie Sendler, która uratowała 2,5 tysiąca żydowskich dzieci z getta w okupowanej Warszawie. Dziewczęta zdziwiły się, że ta bohaterska kobieta jest zupełnie nieznana i postanowiły przygotwać spektakl teatralny opowiadający jej historię. Przedstawienie ze szkoły w Kansas uruchamiło lawinę - o Irenie Sendlerowej zrobiło się głośno w Stanach Zjednoczonych, a wkrótce i w Europie, pojawiły się publikacje i filmy jej poświęcone, a żyjąca jeszcze wówczas Sendlerowa otrzymała nagrody i odznaczenia, została także przedstawiona jako kandydatka do pokojowej nagrody Nobla.

Jack Mayer, Życie w słoiku : ocalenie Ireny Sendler. Warszawa : AMF, cop. 2013 - książkę można wypożyczyć w filiach MBP nr 1, 5, 22, 26, 57.

 

Anna Mieszkowska „Prawdziwa historia Ireny Sendlerowej”

Książka Anny Mieszkowskiej to ciekawa i rzetelna biografia, przedstawiająca życie Ireny Sendlerowej od narodzin po śmierć. Jest to trzecie już wydanie, znacząco w stosunku do poprzednich edycji rozszerzone - między innymi o wątki rodzinne i obszerny wywiad z Janiną Zgrzembską, córką Sendlerowej. Autorka wykorzystała bogaty materiał źródłowy - wspomnienia, notatki i zapiski, archiwalne dokumenty, zdjęcia, listy i materiały prasowe. Udało jej się przedstawić nie tylko lata wojny i działalności konspiracyjnej Ireny Sendlerowej, ale również jej dzieciństwo i ciekawe losy powojenne. Nie brakło tu też informacji o osobach, które współpracowały z Sendlerową oraz o dzieciach - tych, które udało się uratować i tych, które nie przeżyły wojny.

Anna Mieszkowska, Prawdziwa historia Ireny Sendlerowej. Warszawa : Marginesy, 2014 - książkę można wypożyczyć w filiach MBP nr 10, 47.
Wcześniejsze wydania:
Anna Mieszkowska, Matka dzieci Holocaustu : historia Ireny Sendlerowej. Warszawa : Muza, 2004 - książkę można wypożyczyć w filiach MBP nr 5, 9, 18, 22, 26, 29, 32, 47, 55, 57.
Anna Mieszkowska, Dzieci Ireny Sendlerowej. Warszawa : Warszawskie Wydawnictwo Literackie Muza, 2009 - książkę można wypożyczyć w filiach MBP nr 1, 2, 6, 12, 23, 27, 42, 44, 45, 54, 57, 58.


Anna Bikont „Sendlerowa”

Książka Anny Bikont to opowieść o ludziach, których losy splotły się w czasie II wojny światowej - tych, którzy mieli odwagę sprzeciwić się złu i tych, którzy dzięki ich odwadze przeżyli. Spośród grupy osób, głównie kobiet, które pomagały Żydom w getcie i wyprowadzały z niego dzieci, Irena Sendlerowa wyróżniała się energią i talentem organizacyjnym. Oprócz utrzymywania sieci zaufanych kontaktów i pozyskiwania pieniędzy musiała radzić sobie z tymi, którzy stali po drugiej stronie moralnej barykady - ludźmi, którzy donosili, zdradzali kryjówki żydowskich dzieci i ich polskich opiekunów, skazywali na śmierć za pieniądze. O nich także jest ta książka.

Anna Bikont, Sendlerowa : w ukryciu. Wołowiec : Czarne, 2017 - książkę można wypożyczyć w filiach MBP nr 1, 4, 5, 6, 7, 11, 12, 15, 16, 17, 18, 22, 23, 26, 27, 29, 31, 37, 42, 44, 45, 54, 57, 58.

 

 

Adresy filii, w których można wypożyczyć wymienione wyżej tytuły, są dostępne na naszej stronie internetowej w zakładce FILIE.

 

 

Początek strony