Seria wydawnicza Spectrum to ponad 100 książek, które pozwalają lepiej zrozumieć współczesny świat i cywilizację, w której żyjemy. W ramach serii prezentowane są prace wybitnych myślicieli, m.in. Ruth Benedict, Alvina Tofflera, Richarda Sennetta, Georga Ritzera i Samuela P. Huntingtona. Ich dzieła na stałe wpisały się w krajobraz intelektualny i zawierają najważniejsze idee politologii, socjologii i antropologii, które trzeba znać. Wybraliśmy dla was pięć książek z serii Spectrum – niekoniecznie najważniejszych, ale takich, które są przystępnie napisane i dotyczą ciekawych, bliskich każdemu z nas zagadnień.

warto 5 książek z serii Spectrum

Alberto Manguel „Moja historia czytania”

Alberto Manguel stworzył pełną pasji do książek opowieść o czytaniu i o tym, jak wpływa ono na nas i na nasze życie. W „Mojej historii czytania” opowiada on o czytaniu na głos i po cichu, o wróżeniu z książek, o lekturach zakazanych i złodziejach bibliotecznych. Autor zabiera czytelnika w podróż od tabliczek klinowych i zwojów papirusowych do ekranów czytników i komputerów, a w podróży tej towarzyszą mu zarówno sławni, jak i anonimowi czytelnicy z różnych krajów i epok. Lektura obowiązkowa dla wszystkich moli książkowych!

Alberto Manguel, Moja historia czytania. Warszawa : Muza, 2003 - książkę można wypożyczyć w filiach MBP nr 5, 12, 26, 57.

Benjamin R. Barber „Skonsumowani”

Książka Benjamina Barbera to błyskotliwa i przystępna analiza zjawiska konsumpcjonizmu oraz jego społecznych i politycznych skutków. Współczesne gospodarki, nastawione na osiąganie jak największych zysków, koncentrują się nie tyle na zaspokajaniu potrzeb, co na ich kreowaniu. Stąd bierze się wszechobecność reklamy, a nachalny marketing sprawia, że ludzie z aktywnych obywateli przekształcają się w biernych konsumentów. Wczesnokapitalistyczny etos ciężkiej pracy, oszczędzania i inwestowania został zastąpiony etosem infantylnego konsumpcjonizmu, nakazującego kupować bez opamiętania. Każdy aspekt życia jest skolonizowany przez rynek, produkty i marki, każda wartość inna niż finansowy zysk ulega erozji. Korporacje rosną w siłę i mogą dużo więcej niż państwo i jego obywatele. Konsumpcjonizm w ujęciu Barbera to kluczowy problem w rozumieniu współczesnych społeczeństw krajów rozwiniętych.

Benjamin R. Barber, Skonsumowani : jak rynek psuje dzieci, infantylizuje dorosłych i połyka obywateli. Warszawa : Warszawskie Wydawnictwo Literackie Muza, 2008 - książkę można wypożyczyć w filiach MBP nr 4, 6, 27, 29, 44, 57, 58.

Mildred Reed Hall, Edward T. Hall „Czwarty wymiar w architekturze”

Książka Mildred i Edwarda Hallów, po raz pierwszy opublikowana w latach 70. XX wieku, stała się przełomem w myśleniu o architekturze. Autorzy, analizując jeden z najciekawszych budynków biurowych na świecie, badają związki między zachowaniem człowieka a otaczającą go przestrzenią. Dowodzą, że fizyczne otoczenie człowieka modeluje większość jego zachowań, a od jakości architektury zależy jakość życia, wygoda, nastrój, potencjał twórczy i zdolność tworzenia więzi społecznych. Po lekturze „Czwartego wymiaru w architekturze” zupełnie inaczej spojrzycie na swój dom, ulicę, przy której mieszkacie, sklep w którym robicie zakupy i miasto, w którym żyjecie. Przeczytajcie, nawet jeśli nigdy nie interesowaliście się architekturą!

Mildred Reed Hall, Edward T. Hall, Czwarty wymiar w architekturze : studium o wpływie budynku na zachowanie człowieka. Warszawa : Warszawskie Wydawnictwo Literackie Muza, 2001 - książkę można wypożyczyć w filiach MBP nr 18, 23, 44, 57.

Ulrich Schnabel „Sztuka leniuchowania”

Współczesny ideał człowieka to ktoś, kto nie marnuje ani chwili - jest non stop dyspozycyjny, cały czas w kontakcie z innymi, każdą minutę wykorzystuje na pracę, rozwijanie się i osiąganie celów. Pośpiech stał się pozytywną wartością, a leniuchowanie budzi poczucie winy. Tymczasem „nicnierobienie” jest bardzo ważne - ciało, umysł i dusza potrzebują jałowego biegu. O tym, jak ważna jest bezczynność wiedzieli już starożytni, a współczesna nauka coraz częściej o tym przypomina. Ulrich Schnabel przystępnie wyjaśnia, dlaczego od umiejętności leniuchowania zależy nasza kreatywność, zdolność poznania samego siebie i odczuwania szczęścia na co dzień. Podpowiada, jak zatrzymać się w pędzie i odizolować od nadmiaru bodźców, by skutecznie radzić sobie z konsekwencjami stresu informacyjnego i życia w nieustannym napięciu.

Ulrich Schnabel, Sztuka leniuchowania : o szczęściu nicnierobienia. Warszawa : Warszawskie Wydawnictwo Literackie Muza, 2014 - książkę można wypożyczyć w filiach MBP nr 8, 22, 57, 58.

Henry Hobhouse „Ziarna zmian”

Książka Henry'ego Hobhouse'a, po raz pierwszy wydana w 1985 roku i od tego czasu wielokrotnie wznawiana, opowiada o sześciu roślinach, które zmieniły oblicze świata. Bez chininy, trzciny cukrowej, herbaty, bawełny, ziemniaka i koki historia cywilizacji byłaby zupełnie inna. Ich upowszechnienie się zapoczątkowało wielkie przemiany kulturowe, wpłynęło na demografię, gospodarkę i naukę na całym świecie. Rośliny okazały się nie mniej istotne niż wojny, bitwy i rewolucje. Książkę polecamy wielbicielom historii, zwłaszcza opowiedzianej z niecodziennej perspektywy.

Henry Hobhouse, Ziarna zmian : sześć roślin, które zmieniły oblicze świata. Warszawa : Warszawskie Wydawnictwo Literackie Muza, 2010 - książkę można wypożyczyć w filiach MBP nr 1, 3, 4, 6, 11, 23, 29, 44, 57.

Adresy filii, w których można wypożyczyć wymienione wyżej tytuły, są dostępne na naszej stronie internetowej w zakładce FILIE.