17 lutego obchodzimy Światowy Dzień Kota. Z tej okazji wybraliśmy kilka książek, które powinien przeczytać każdy, kto nosi ubrania przyozdobione kocim futrem, popija herbatę z dodatkiem kocich kłaków, zasypia przy akompaniamencie mruczenia, w środku nocy budzi się na dźwięk szalonej gonitwy po pokojach, a każdego ranka wygrzebuje zawartość kociej kuwety. Drodzy kociarze, przybywajcie do bibliotek po kocie książki!

 

 

10 książek dla miłośników kotów

 

 

Käthe Recheis, Friedl Hofbauer „Tajemnica białego kota”

Zbiór dwunastu krótkich baśni z różnych stron świata, w których pierwsze skrzypce grają koty. Przedstawiono je tu jako zwierzęta tajemnicze, magiczne, czasem łagodne, czasem drapieżne, leniwe lub skore do zabawy. Za każdym razem ich pojawienie się przynosi pozytywną zmianę w życiu bohaterów i sprzyja szczęściu. Książka zawiera piękne ilustracje. Ich styl nawiązuje do sztuki regionów, z jakich wywodzą się baśnie, m.in. Anglii, Rosji, Chin, Japonii, Persji. „Tajemnica białego kota” jest książką dla dzieci, ale dorośli także przeczytają ją z przyjemnością.

Käthe Recheis, Friedl Hofbauer, Tajemnica białego kota : baśnie o kotach z całego świata. Warszawa : Alegoria, 2010 - książkę można wypożyczyć w filiach MBP nr 18, 31.


Luis Sepulveda „Historia o mewie i kocie, który uczył ją latać”

Wciągająca opowieść o perypetiach Zorbasa, portowego kota, który obiecał umierającej mewie, że zaopiekuje się jej jajkiem. Musi się pilnować, żeby go nie zjeść, a następnie wychować pisklę i nauczyć je latać. W dotrzymaniu słowa pomagają mu przyjaciele - wataha portowych kotów. Autorowi udało się stworzyć świetną galerię kocich typów i charakterów. Opisując zachowania i wzajemne relacje Zorbasa i jego towarzyszy z humorem przedstawił koci wdzięk, ale też słabości i śmiesznostki. Humor sytuacyjny i językowy równoważy powaga tematu - książka Sepulvedy opowiada o przyjaźni i zgodnej współpracy mimo różnic, jakie nas dzielą, o dotrzymywaniu obietnic, a także o tragicznych skutkach dewastacji środowiska. Tekst uzupełniają nastrojowe, czarno-białe ilustracje. Polecamy wszystkim, który lubią proste historie z przesłaniem.

Luis Sepulveda, Historia o mewie i kocie, który uczył ją latać : dla młodzieży od lat 8 do 88. Warszawa : Noir sur Blanc, 2002 - książkę można wypożyczyć w filiach MBP nr 5, 7, 12, 16.


Łukasz Orbitowski „Prezes i Kreska”

Kreska to gruba, przeczarna i prześliczna kotka. Boi się różnych rzeczy – na przykład śniegu padającego za oknem albo tego, że miseczka może zacząć uciekać. Dręczą ją różne sprawy, jak choćby taki drobiazg: otóż kiedy potrząsa głową, łapki rozjeżdżają się jej na boki. W łagodzeniu strachów i wewnętrznych niepokojów pomagają jej rozmowy z Prezesem, burym kocurem, który tłumaczy jej świat, opowiada baśnie o ptakach i o tym, co zdarzyło się dawno temu. Prezes jest doświadczony i opiekuńczy, często się zamyśla (czasem tak bardzo, że Kreska obawia się, że zacznie siwieć), a od czasu do czasu wywija fikołki z foliową reklamówką na głowie. Stworzone przez Łukasza Orbitowskiego krótkie historie o dwóch kotach, które żyją razem w jednym mieszkaniu i wspólnie zastanawiają się nad światem są pełne uroku, humoru i głębokiej mądrości. Opowiastki o nocnym wskakiwaniu na piecyk, nerwowym rozdrapywaniu karimaty czy szukaniu kłopotów w pralce są tak naprawdę historiami o akceptacji siebie takimi, jakimi jesteśmy i cieszeniu się tym, co mamy. Przede wszystkim zaś opowiadają o istocie przyjaźni, wartości rozmowy i spotkania z drugim kotem. Jeśli z niniejszej listy polecanych książek mielibyście wybrać tylko jedną, niech będzie nią „Prezes i Kreska”.

Łukasz Orbitowski, Prezes i Kreska : jak koty tłumaczą sobie świat. Warszawa : Powergraph, 2008 - książkę można wypożyczyć w filiach MBP nr 5, 40.


Przemysław Wechterowicz, Marta Ludwiszewska „Mały słownik wyrazów kocich i kociojęzycznych”

Niewielki słowniczek z dowcipnymi i nieoczekiwanymi definicjami wyrazów, które zawierają w sobie słowo "kot". Dowiemy się z niego, że „ćwierKOT” to „uporczywy, nierzadko maniakalny zachwyt nad kotem, zwłaszcza w początkowej fazie jego rozwoju” a „KOTlina” to „głęboka depresja spowodowana brakiem kociej sierści na twarzy, między zębami, w jelitach cienkim i grubym, na ubraniu, pościeli oraz talerzu”. Purnonsensowe, błyskotliwe teksty Wechterowicza świetnie korespondują z kocimi ilustracjami Marty Ludwiszewskiej.

Przemysław Wechterowicz, Mały słownik wyrazów kocich i kociojęzycznych. Poznań : Media Rodzina, 2014 - książkę można wypożyczyć w filii MBP nr 5.


Susan Herbert „Galeria kotów”

Niezwykły album dla miłośników sztuki kochających koty lub miłośników kotów kochających sztukę. Autorka, Susan Herbert, stworzyła kopie dzieł sztuki i kadrów ze słynnych filmów, w których wszystkie postacie zastąpiła kotami. Są tu koty renesansowe, impresjonistyczne i prerafaelickie, koty czarno-białe i w technikolorze, od czasów Tutenchamona po koniec XX wieku. Futerkowa uczta dla oczu!

Susan Herbert, Galeria kotów : historia sztuki z pazurem. Poznań : Media Rodzina, cop. 2016 - książkę można wypożyczyć w filiach MBP nr 5, 55.


James Herriot „Kocie opowieści”

James Herriot to weterynarz i autor niezwykle popularnych i lubianych na całym świecie książek o zwierzętach. W „Kocich opowieściach” zebrał teksty o kotach, które pojawiały się w jego życiu. Opisuje w nich różnorodność kocich charakterów i zachowań, przedstawia koty towarzyskie i chadzające własnymi drogami, oswojone i dzikie, zdrowe i chore. Przedstawia różne, niekiedy powikłane, zabawne lub wzruszające kocie losy. Książka emanuje życzliwością dla zwierząt i pozwala lepiej zrozumieć ich świat.

James Herriot, Kocie opowieści. Warszawa : Bellona, 2001 - książkę można wypożyczyć w filiach MBP nr 1, 3, 4, 5, 6, 17, 18, 22, 26, 29, 32, 37, 40, 45, 46, 47.


Vicki Myron, Bret Witter „Dewey”

Ciepła i krzepiąca opowieść o przyjaźni kota i człowieka. Tytułowy Dewey to kot, który pewnego mroźnego dnia został wrzucony do bibliotecznej skrzyni na zwroty książek w małym, amerykańskim miasteczku. Wycieńczonym zwierzęciem zaopiekowała się bibliotekarka, a pojawienie się kota sprawiło, że niepozorna biblioteka stała się centrum, wokół którego skupiło się życie mieszkańców. Książka opowiada o Dewey'u, który kochał gumki recepturki, skakał po świetlówkach i prowadził felinoterapię dla czytelników, ale nie tylko. Z autobiograficznej historii przedstawionej przez Vicky Myron można sporo się dowiedzieć o realiach życia na amerykańskiej prowincji oraz o samej autorce - jej pracy w bibliotece i walce z przeciwnościami losu. W jej życiu nie brakowało trudnych chwil, a w ich przetrwaniu bardzo pomogła jej obecność Dewey'a.

Vicki Myron, Bret Witter, Dewey : wielki kot w małym mieście. Kraków : Znak, 2008 - książkę można wypożyczyć w filiach MBP nr 1, 2, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 16, 17, 20, 22, 23, 26, 27, 29, 31, 37, 40, 42, 44, 45.


James Bowen „Kot Bob i ja”

Prawdziwa historia bezdomnego kota i człowieka, który dzięki temu, że zaopiekował się zwierzęciem, zdołał odbić się od dna. Kiedy James Bowen znalazł rudego kocura, akurat nie miał pracy i walczył z uzależnieniem od narkotyków. Dopiero co dostał mieszkanie socjalne i starał się utrzymać z grania na ulicy. Nie był osobą stworzoną do tego, żeby wziąć na siebie odpowiedzialność za żywe stworzenie. Mimo to jednak przygarnął kota i tym samym zyskał przyjaciela, który odmienił jego życie. Rudy Bob pomagał mu w walce z nałogiem, towarzyszył w pracy, a jego obecność sprzyjała nawiązywaniu kontaktów z ludźmi. Historia Jamesa i Boba to ciepła i prosto napisana opowieść o wsparciu, jakiego ludzie i zwierzęta udzielają sobie nawzajem oraz o przyjaźni łączącej koty i ludzi. Polecamy wszystkim, którzy mają ochotę na wzruszającą i krzepiącą lekturę.

James Bowen, Kot Bob i ja : jak kocur i człowiek znaleźli szczęście na ulicy. Warszawa : Nasza Księgarnia, 2017 - książkę można wypożyczyć w filiach MBP nr 1, 3, 4, 5, 6, 8, 11, 12, 18, 22, 23, 26, 27, 29, 32, 37, 40, 44, 45, 46, 47, 55, 57.
Książka dostępna w serwisie Legimi.
Ekranizacja: Kot Bob i ja, reż. Roger Spottiswoode - film można wypożyczyć w filiach MBP nr 18, 22, 29, 58.


Takashi Hiraide „Kot, który spadł z nieba”

Współczesna powieść japońska. Jej subtelny klimat i nastrój przypadnie do gustu miłośnikom anime i wszystkim tym, którzy cenią sobie stonowaną i wyciszoną prozę. Książka opowiada o pewnym małżeństwie, które wynajmuje niewielki domek w peryferyjnej dzielnicy Tokio. Ich spokojna, monotonna codzienność urozmaicana jest wizytami Chibi - kotki z sąsiedztwa. Powieść napisana jest oszczędnym stylem - nie ma tu zbędnych słów. Autor skupia się na detalu i pięknie codzienności, z wyczuciem opisując otoczenie bohaterów. Z talentem, choć bardzo powściągliwie przedstawia ich intymny, prywatny świat i odmalowuje ich emocje – rzadko wyrażane wprost, tlące się gdzieś pod powierzchnią, lecz mimo to bardzo silne. Polecamy czytelnikom, którzy lubią zadumać się nad książką.

Takashi Hiraide, Kot, który spadł z nieba. Kraków : Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2016 - książkę można wypożyczyć w filiach MBP nr 1, 8, 32, 55, 57.


Laurence Bobis „Kot. Historia i legendy”

Imponujący bogactwem faktograficznym opis miejsca, jakie w kulturze europejskiej zajmował kot. Autorka przeanalizowała niezliczone teksty historyczne i literackie, dzieła sztuki, bajki, kazania, przysłowia, ludowe podania i mity, wyłuskując z nich ludzkie wyobrażenia o kotach, które były obecne w kulturze starożytnej, średniowiecznej i nowożytnej. Zmieniały się one wraz z tym, jak zmieniały się warunki życia ludzi i ludzka wrażliwość. Kot, ze względu na egzotyczne pochodzenie, długo wzbudzał nieufność. Uznawano go za zwierzę leniwe, łakome i zdradzieckie, wiązano je z czarami i ciemnymi mocami. Kot nie był jednak całkiem bezużyteczny - jego futro chroniło przed chłodem, różne części jego ciała stanowiły niezbędny składnik leczniczych specyfików, a niektórzy chętnie zjadali jego mięso. Książka Laurence Bobis to niezwykle interesująca i poszerzająca horyzonty opowieść nie tylko o historii kotów, ale też o codziennym życiu dawnych ludzi i ich spojrzeniu na świat.

Laurence Bobis, Kot : historia i legendy. Kraków : Avalon, cop. 2008 - książkę można wypożyczyć w filiach MBP nr 1, 5, 16, 23, 27, 37, 45, 55, 58.

 

 

Adresy filii, w których można wypożyczyć wymienione wyżej tytuły, są dostępne na naszej stronie internetowej w zakładce FILIE.

 

 

Początek strony