Zbliżają się święta Bożego Narodzenia. Z tej okazji polecamy wam dziesięć książek przepełnionych świąteczną atmosferą, idealnych do czytania w długie, grudniowe wieczory!Warto przeczytać 19 10 książek do czytania przy choince

Levi Henriksen „W drodze do domu”

Zbiór 25 nastrojowych opowiadań o ludziach, dla których okres Bożego Narodzenia jest wyjątkowo trudny do przetrwania. Rozwiedziony ojciec tęskni za dziećmi; mały chłopiec chce, by jego samotna matka znalazła miłość; pastor podczas wigilijnego nabożeństwa traci wiarę. Autor ciepło i z empatią pisze o bohaterach, którzy doświadczają smutku i melancholii na przemian ze szczęściem i beztoską. Każda z historii zawartych w książce mówi o rzeczach najprostszych, które są też najważniejsze: o miłości, nadziei, potrzebie bliskości drugiego człowieka, ale też o kruchości życia i nieuchronności śmierci. „W drodze do domu” to spokojna i pełna mądrości lektura, która realistycznie i bez lukru ukazuje magię świąt - czasu, który skłania do refleksji i który sprzyja małym, codziennym cudom.

Levi Henriksen, W drodze do domu. Poznań : Zysk i S-ka, cop. 2014 - książkę można wypożyczyć w filiach MBP nr 1, 3, 4, 5, 8, 16, 18, 22, 31, 44, 54, 57.


Jostein Gaarder „Tajemnica Bożego Narodzenia”

Książka podzielona jest na 24 rozdziały - można potraktować ją jak kalendarz adwentowy i codziennie czytać jeden fragment, zamiast czekoladki otrzymując wyjątkową opowieść o chłopcu, który zapuszcza się w baśniowy, bożonarodzeniowy świat. Czytelnik wraz z nim dołącza do niezwykłego orszaku zdążającego do Betlejem, a jego przygody łączą w sobie poetycka fikcję z lekcją historii i refleksją o życiu.
Polecamy do czytania wspólnie z dziećmi.

Jostein Gaarder, Tajemnica Bożego Narodzenia. Warszawa : Jacek Santorski & CO, 1997 - książkę można wypożyczyć w filiach MBP nr 1, 3, 4, 5, 6, 7, 16, 17, 23, 27, 29, 32, 37, 42, 44, 45, 57.


John Grisham „Darujmy sobie te święta”

Wyjątkowo zabawna, przewrotna historia świąteczna. Bohaterowie wpadają na genialny pomysł, by tego roku nie urządzać świąt, a tym samym uniknąć szaleństwa w sklepach, bezsensownych prezentów i kłopotliwych gości. Nie wiedzą jednak, co czeka tych, którzy ośmielają się zignorować Boże Narodzenie...
Książka bawi błyskotliwym humorem, świetnie przedstawia atmosferę przedświątecznej gorączki i huśtawki nastrojów, która jej towarzyszy, a także skłania do zastanowienia się nad presją tradycji i istotą Bożego Narodzenia. Polecamy wszystkim, którzy mają ochotę na lekką, rozśmieszającą lekturę.

John Grisham, Darujmy sobie te święta. Warszawa : Albatros - Andrzej Kuryłowicz, 2013 - książkę można wypożyczyć w filiach MBP nr 1, 2, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 16, 17, 18, 20, 22, 23, 26, 27, 31, 32, 37, 40, 44, 45, 46, 53, 54, 55, 57, 63.
(inne wersje tytułu: Ominąć święta, Uciec przed Świętami)
Książka dostępna także jako audiobook w filii MBP nr 1.


Glenn Beck „Świąteczny sweter”

Wzruszająca opowieść o rodzinie, dorastaniu i buncie. Dwunastoletni bohater marzy o tym, by na święta dostać w prezencie rower, jednak jego matka, ledwo wiążąca koniec z końcem wdowa, daje mu sweter. Rozżalony chłopiec ciska niechciany prezent w kąt. Wkrótce jednak poniesie konsekwencje swojego niezadowolenia i zrozumie prawdziwe znaczenie skromnego upominku, jaki matka własnoręcznie dla niego wydziergała.
Książka silnie odwołuje się do wartości chrześcijańskich. Czytelników sceptycznie nastawionych do kwestii wiary może razić moralizatorstwem i dydaktyzmem.

Glenn Beck, Świąteczny sweter. Warszawa : Nowa Proza, 2009 - książkę można wypożyczyć w filii MBP nr 16.


Lois Battle „Pensjonat”

Świąteczna historia o trudnych relacjach między kobietami w rodzinie. Bohaterki, matka i trzy dorosłe córki, spotykają się w tytułowym pensjonacie na Wigilii. Łączące ich więzi są pełne skrajnych emocji, pretensji, urazów i niedomówień, więc spotkanie kończy się katastrofą, festiwalem wzajemnych oskażeń i rozstaniem w gniewie. Mija rok, zbliża się kolejna Wigilia - jak przebiegnie tym razem? Co wydarzyło się w życiu bohaterek i jak się zmieniły? Autorka analizuje przyczyny zachowania kobiet, wracając w retrospekcjach do ich dzieciństwa. Z psychologicznym realizmem pokazuje, jak najbliższe osoby oddalają się od siebie. „Pensjonat” to prawdziwa i refleksyjna książka o wartości rodziny i przestroga przed tym, jak łatwo zniszczyć więzy łączące najbliższych.

Lois Battle, Pensjonat. Warszawa : Wydawnictwo Literackie, 2011 - książkę można wypożyczyć w filiach MBP nr 3, 17, 26, 37, 46.


Sheila Roberts „Strajk na Boże Narodzenie”

Lekka, komediowa opowieść o gospodyniach domowych przytłoczonych nadmiarem obowiązków. Kilka kobiet w różnym wieku, przyjaciółek z klubu robótek ręcznych, ma dość tego, że mężowie nie pomagają im w przygotowaniach do świąt i nie doceniają efektów ich pracy. Ogłaszają strajk - w tym roku świąt nie będzie. Początkowo mężowie traktują ich bunt z pobłażaniem, wkrótce jednak, gdy do Bożego Narodzenia zostaje coraz mniej czasu, a żony pozostają niewzruszone, muszą sami wziąć się do pracy. Ich próby sprostania przedświątecznym obowiązkom stają się źródłem licznych zabawnych sytuacji.

Sheila Roberts, Strajk na Boże Narodzenie. Warszawa : Świat Książki - Weltbild, 2011 - książkę można wypożyczyć w filiach MBP nr 5, 6, 8, 10, 29, 42, 57.


Kristin Hannah „Wyśnione szczęście”

Główna bohaterka, głęboko zraniona po tym, jak mąż zdradził ją z jej własną siostrą, w przeddzień Bożego Narodzenia kupuje bilet lotniczy i wybiera się w podróż w nieznane. Dramatyczne wydarzenia podczas lotu zapoczątkują niezwykłe zmiany w jej życiu, dzięki którym przekona się, że warto wierzyć w swoje możliwości i dążyć do realizacji marzeń.
Polecamy wszystkim, któzy mają ochotę na lekkie, wciągające czytadło z pozytywnym przesłaniem.

Kristin Hannah, Wyśnione szczęście. Warszawa : Świat Książki - Bertelsmann Media, 2007 - książkę można wypożyczyć w filiach MBP nr 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 9, 10, 11, 16, 18, 20, 22, 23, 26, 29, 31, 32, 37, 40, 42, 44, 45, 55, 57, 63.


Magdalena Kordel „Sezon na cuda”

Pełne humoru i ciepła czytadło. Bohaterka, kobieta po przejściach, prowadzi pensjonat w prowincjonalnym miasteczku. W związku ze zbliżającymi się świętami podejmuje się zorganizowania Wigilii dla samotnych mieszkańców. Przedsięwzięcie okazuje się dość karkołomne i ściąga na głowę bohaterki masę kłopotów, które jednak udaje jej się pokonać dzięki pomocy przyjaciół.
Książka stanowi drugą część cyklu. Część pierwsza, w której opisano wcześniejsze losy bohaterki, nosi tytuł „Uroczysko”.
„Sezon na cuda” spodoba się wszystkim, którzy lubią powieści Katarzyny Grocholi i Moniki Szwai.

Magdalena Kordel, Sezon na cuda. Warszawa : Prószyński Media, 2010 - książkę można wypożyczyć w filiach MBP nr 1, 3, 5, 6, 7, 9, 11, 16, 22, 26, 29, 40, 46, 55, 57.


Agata Christie „Morderstwo w Boże Narodzenie”

Simeon Lee, senior rodu, który dotąd nie utrzymywał z rodziną zbyt serdecznych stosunków, zaprasza krewnych na święta. Wśród gości panuje pełna nieufności, ciężka atmosfera. Wszyscy patrzą na siebie wilkiem i podejrzewają gospodarza o nieprzyjemną intrygę. W Wigilię dochodzi do strasznej zbrodni - ktoś podrzyna Simeonowi gardło. Zagadkę jego śmierci stara się rozwikłać genialny Hercules Poirot. Wnioski, do jakich dojdzie, okażą się zaskakujące...
Polecamy wszystkim miłośnikom dobrej literatury, nie tylko wielbicielom kryminałów.

Agata Christie, Morderstwo w Boże Narodzenie. Wrocław : Wydawnictwo Dolnośląskie, 2011 - książkę można wypożyczyć w filiach MBP nr 1, 3, 4, 5, 7, 8, 11, 20, 22, 23, 26, 27, 31, 32, 37, 44, 46, 53, 57, 63.


Fannie Flagg „Boże Narodzenie w Lost River”

Głównym bohaterem książki jest samotny, śmiertelnie chory mężczyzna. Ostatnie miesiące życia – w tym nadchodzące święta – postanawia spędzić w prowincjonalnym miasteczku w Alabamie. Społeczność mieszkańców, bardzo zżyta i złożona tyleż z oryginałów, co z ludzi wyjątkowo sympatycznych, ciepło i życzliwie przyjmuje gościa. Bliski kontakt z ludźmi sprawia, że zaczyna się on troszczyć o innych i znajduje cel w swoim kończącym się życiu.
Książka, choć nieco przesłodzona i mało realistyczna, jest idealna na poprawę nastroju.

Fannie Flagg, Boże Narodzenie w Lost River. Kraków : Wydawnictwo Literackie, 2008 - książkę można wypożyczyć w filiach MBP nr 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 15, 16, 18, 22, 23, 26, 27, 29, 32, 37, 40, 42, 44, 45, 47, 55, 57.
(inna wersja tytułu: Święta z kardynałem)
Adresy filii, w których można wypożyczyć wymienione wyżej tytuły, są dostępne na naszej stronie internetowej w zakładce FILIE.Początek strony