Zachęcamy do sięgnięcia po powieści pisarzy węgierskich – zarówno tych bardzo znanych, jak i mniej popularnych. Posilcie się gulaszem, usiądźcie w wygodnym fotelu, nalejcie sobie kieliszek tokaju i zanurzcie się w świecie węgierskiej literatury!Warto przeczytać 18 10 węgierskich powieści

Mór Jókai „Węgierski magnat”

„Węgierski magnat” to klasyczna powieść realistyczna, która została napisana w połowie XIX wieku. Interesująco przedstawia węgierską arystokrację oraz panujące wśród niej mody i obyczaje. Wielowątkowa fabuła, w której nie brakuje zarówno wzruszających, jak i zabawnych momentów, doskonale oddaje nastrój epoki, a przedstawione przez autora losy bohaterów składają się na wciągający obraz dziewiętnastowiecznych Węgier, ich historii i kultury.

Mór Jókai, Węgierski magnat. Katowice : Edytor, 1995 - książkę można wypożyczyć w filiach MBP nr 3, 57.


Magda Szabó „Tajemnica Abigél”

„Tajemnica Abigél” jest jedną z najpopularniejszych węgierskich powieści młodzieżowych, która spodoba się także czytelnikom dorosłym. Akcja książki rozgrywa się w latach 40. XX wieku. Główna bohaterka, Gina, mimo trwającej wojny korzysta z uroków życia. Jak każda nastolatka uczy się, spotyka z koleżankami, flirtuje. Pewnego dnia jej ojciec wysyła ją na odciętą od świata, wyjątkowo surową pensję. Gina początkowo buntuje się i czuje się pokrzywdzona, wkrótce jednak poznaje przyczyny swojego „uwięzienia”. W zetknięciu z brutalną wojenną rzeczywistością musi szybko dorosnąć. Z beztroskiej, nieco rozpieszczonej nastolatki zmienia się w młodą, dojrzałą kobietę, która coraz lepiej rozumie siebie, swoich bliskich i świat, w którym żyje.

Magda Szabó, Tajemnica Abigél. Kraków : Bona, cop. 2012 - książkę można wypożyczyć w filiach MBP nr 1, 3, 5, 6, 17, 22, 29, 37, 46, 47.


Dezsö Kosztolányi „Ptaszyna”

Akcja powieści rozgrywa się na przełomie XIX i XX wieku w niewielkim, sennym miasteczku na węgierskiej prowincji. Bohaterowie, Akacjusz i Antonina, są rodzicami tytułowej Ptaszyny - przywiędłej starej panny, która z powodu swojej niesamodzielności jest ogromnym obciążeniem dla matki i ojca. Stłamszeni przez jej gorzkie usposobienie i przyzwyczajenia żyją na uboczu, wyrzekając się wszelkich przyjemności. Gdy Ptaszyna wyjeżdża na krótkie wakacje, jej rodzice odżywają - idą do teatru, restauracji, spotykają się z przyjaciółmi i po raz pierwszy od bardzo dawna korzystają z uroków życia. Autorowi udało się stworzyć realistyczny portret szczęśliwej z pozoru rodziny, którą od wewnątrz niszczą toksyczne relacje. Lekko, elegancko i z subtelnym humorem opisał trudne emocje i skrywającą się w codzienności pustkę.

Dezsö Kosztolányi, Ptaszyna. Warszawa : W.A.B., 2011 - książkę można wypożyczyć w filiach MBP nr 1, 3, 5, 8, 23, 29, 42, 44, 45, 57.


Sándor Márai „Żar”

„Żar” to jedna z najlepszych opowieści o mężczyznach, przyjaźni i zazdrości. Choć niewielka objętościowo i oszczędna w słowach, jest niezwykle bogata w znaczenia i emocje. Dwaj bohaterowie, mężczyźni u schyłku życia, spotykają się po latach. W młodości łączyła ich wyjątkowa przyjaźń, gwałtownie i zagadkowo zerwana z powodu kobiety. Podczas pełnej chłodu i dystansu rozmowy odżywają emocje tlące się w nich przez lata. Próbując wyjaśnić zdarzenie, które zmieniło ich życie, odtwarzają historię trudnej relacji i analizują zagmatwane emocje. Marai opisując spotkanie bohaterów stawia pytania o istotę lojalności, wdzięczności, przyjaźni i miłości, a czyni to w wyjątkowo kunsztownym stylu, który doceni każdy koneser literatury.

Sándor Márai, Żar. Warszawa : Czytelnik, 2015 - książkę można wypożyczyć w filiach MBP nr 1, 5, 23, 26, 27, 37, 44, 57.


Imre Kertész „Los utracony”

Najsłynniejsza powieść węgierskiego noblisty to historia nastoletniego Żyda z Budapesztu, który spędził rok w niemieckich obozach koncentracyjnych. Relacja piętnastolatka jest pozbawiona patosu, chłopiec z prostotą i naiwnością opowiada, jak próbował przetrwać i dostosować się do wymagań swoich oprawców. Jego historia odsłania mechanizmy jednej z najokrutniejszych zbrodni XX wieku i w przekonujący sposób przedstawia psychikę ofiary. W powieści Kertesza ogrom zła zestawiony został z dziecięca naiwnością i nieświadomością bohatera, który nie do końca rozumie to, co się dzieje i przyjmuje rzeczywistość obozu koncentracyjnego oraz rządzące w nim prawa za naturalny stan rzeczy.
„Los utracony” rozpoczyna tak zwaną „Trylogię ludzi bez losu”, kolejne części to „Fiasko” i „Kadysz za nienarodzone dziecko”.

Imre Kertész, Los utracony. Warszawa : TMM Polska/Planeta Marketing, cop. 2007 - książkę można wypożyczyć w filiach MBP nr 1, 2, 4, 5, 6, 7, 8, 10, 17, 18, 20, 22, 26, 27, 29, 31, 32, 40, 41, 42, 44, 45, 46, 47, 55, 57, 58.


György Spiró „Iksowie”

Akcja powieści rozgrywa się w Warszawie na początku XIX wieku. Główny bohater, słynny aktor i reżyser Wojciech Bogusławski po półrocznej nieobecności powraca do stolicy Królestwa Kongresowego. Ma pięćdziesiąt osiem lat, ogromne długi i ambicję objęcia stanowiska kierownika Teatru Narodowego. Odnawia stare znajomości, knuje intrygi, wreszcie - wraca na scenę. Po spektaklu w prasie zaczynają ukazywać się zjadliwe recenzje podpisane tajemniczym X - ktoś chce zaszkodzić Bogusławskiemu.
W "Iksach" czytelnik znajdzie barwnie przedstawiony świat dawnej Warszawy oraz wnikliwy opis teatralnego światka od kulis. Przyjemność lektury gwarantuje wartka akcja, plastyczny język i żywe dialogi. Interesująca i złożona jest także postać głównego bohatera - podstarzałego egoisty, narcyza, ale też geniusza i mistrza, wybitnego aktora, dla którego wszystko jest grą, od życia prywatnego i relacji z rodziną po stosunki z władzą.

György Spiró, Iksowie. Warszawa : W.A.B. - Grupa Wydawnicza Foksal, cop. 2013 - książkę można wypożyczyć w filiach MBP nr 1, 5, 23, 26, 29, 42, 57.


Noémi Szécsi „Ugrofińska wampirzyca”

Inteligentna i dowcipna powieść o wampirzycy - bez obaw mogą po nią sięgnąć ci, którzy nie lubią historii o wampirach i omijają je szerokim łukiem. Bohaterka książki mieszka w Budapeszcie, ma trudności z przystosowaniem się do wampirzych obyczajów i stara się podążać własną drogą, czym doprowadza do rozpaczy swoją apodyktyczną, sypiającą w trumnie i kąpiącą się we krwi babkę. Najchętniej zajmuje się pisaniem bajek i marzy o wydaniu własnej książki, w międzyczasie snując ciekawe, błyskotliwe refleksje o współczesnym świecie, mentalności Węgrów i ich codziennym życiu.

Noémi Szécsi, Ugrofińska wampirzyca. Wołowiec : Czarne, 2005 - książkę można wypożyczyć w filiach MBP nr 16, 22, 57.


Viktor Horváth „Tureckie lustro”

„Tureckie lustro” spodoba się wszystkim, którzy lubią powieści historyczne i przygodowe. Akcja książki rozgrywa się w XVI wieku na południowych Węgrzech, będących wówczas pod panowaniem sułtana Sulejmana II Wspaniałego. Głównym bohaterem jest młody, zamożny i nieco zepsuty turecki szlachcic. Czytelnik śledzi jego perypetie, szalone wybryki, romanse i kłopoty, jakie na siebie ściąga. Wartka akcja rozgrywa się na tle panoramy Węgier oraz okupującego je Imperium Osmańskiego i interesująco ukazuje realia życia w podbitym mieście, w którym kościoły zamieniono na meczety.

Viktor Horváth, Tureckie lustro. Kraków : Wydaw. Uniwersytetu Jagiellońskiego, cop. 2014 - książkę można wypożyczyć w filii MBP nr 57.


Attila Bartis „Spokój”

Ciężka i wyrazista opowieść o przedstawicielu pokolenia trzydziestolatków - tchórzliwym człowieku bez poglądów, celu i miejsca w życiu, który zdaje sobie sprawę ze swojej nędzy moralnej, ale nie potrafi przełamać niemocy i czegokolwiek zmienić. Głównym wątkiem powieści są chore, toksyczne relacje głównego bohatera z matką oraz innymi kobietami w jego życiu - siostrą, dziewczyną, kochanką. Łączące ich więzi są przesycone przemocą fizyczną i psychiczną, stanowią źródło bólu i frustracji.
Książka spodoba się wielbicielom twórczości Michela Houellebecqa i Elfriede Jelinek.

Attila Bartis, Spokój. Warszawa : W.A.B., 2005 - książkę można wypożyczyć w filiach MBP nr 1, 2, 5, 10, 22, 23, 29, 44, 57.


Miklós Vámos „Księga ojców”

Oryginalna saga rodzinna, której akcja rozpoczyna się na początku XVIII wieku, a kończy współcześnie. Przedstawia dzieje dwunastu pokoleń i skupia się na losach mężczyzn - pierworodnych z rodu. Przedstawiając historie bohaterów autor stworzył jednocześnie barwną i pasjonującą panoramę trzystu lat węgierskiej historii. Powieść odznacza się przemyślaną konstrukcją i narracją, która przywodzi skojarzenia z twórczością Gabriela Garcii Marqueza.

Miklós Vámos, Księga ojców. Warszawa : Albatros - Andrzej Kuryłowicz, 2008 - książkę można wypożyczyć w filiach MBP nr 1, 2, 22, 23, 26, 29, 45, 46, 47.
Adresy filii, w których można wypożyczyć wymienione wyżej tytuły, są dostępne na naszej stronie internetowej w zakładce FILIE.Początek strony