Głównym celem działań w ramach projektu „Na dobry początek” jest promowanie czytelnictwa od najmłodszych lat. Jest to projekt pilotażowy, który Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu rozpoczęła w 2010 r. Projekt adresowany jest  do rodziców i dzieci w wieku od 0 do 5 lat, a także do rodziców spodziewających się potomstwa. W czerwcu 2016 r. rozpoczęła się szósta edycja rozdawania czytelniczych wyprawek, realizowana m.in. ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura Dostępna. Partnerami projektu są: Wrocławski Teatr Lalek, Narodowe Forum Muzyki oraz Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej we Wrocławiu.

Nowatorskim w Polsce przedsięwzięciem jest przygotowywanie tzw. starterów, czyli zestawów książek i materiałów edukacyjnych dla rodziców noworodków (od 0 do 2 lat) pod hasłem „Na dobry początek”, które Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu rozdaje jako pierwszą czytelniczą wyprawkę dla dzieci. W zestawach tych, zapakowanych w specjalnie oznaczone torby płócienne, znajduje się broszura m.in. z propozycjami literatury dla tej grupy wiekowej oraz wskazówki w jaki sposób na bazie książek organizować wspólne zabawy z dzieckiem. Do zestawu dołączona jest pierwsza karta biblioteczna.

O dostępności nowych zestawów każdorazowo informujemy czytelników na naszej stronie głównej oraz newsletterem.

Kolejnym blokiem działań w ramach projektu są propozycje zajęć dla rodziców i dzieci w wieku od 0 do 3 roku życia (Biblioteka Malucha) organizowane w kilku filiach MBP na terenie Wrocławia, przystosowanych do działań z najmłodszym czytelnikiem (odpowiednio duże pomieszczenia, kojce, maty, przewijaki dla niemowląt, specjalne meble dla dzieci, etc.). Zajęcia te to głośne czytanie i zabawy muzyczno-ruchowe. Na każdym z tych spotkań dostępna jest specjalnie wybrana literatura dla rodziców, którą mogą wypożyczyć lub też zapoznać się na miejscu.

Dla rodziców z dziećmi w wieku 4-5 lat przygotowano sobotnie artystyczno-literackie warsztaty rodzinne „Zróbmy to razem. Pracownie autorskie”, polegające na wspólnym twórczym działaniu zainspirowanym książkami. Zajęcia te prowadzą bibliotekarze oraz zaproszeni goście, reprezentujący różne dziedziny aktywności kulturalnej: ilustrator, aktorzy, pracownik muzeum. Specjalnie dla rodziców zorganizowane zostanie kilka spotkań ze specjalistami: psychologiem, pediatrą, ratownikiem medycznym, alergologiem lub dietetykiem.

Częścią projektu „Na dobry początek” była akcja „Kup dziecku książkę” – od 15 listopada do 20 grudnia 2010 r. we wszystkich salonach Empik we Wrocławiu oraz w księgarni Falanster w ramach akcji „Kup dziecku książkę” klienci byli zachęcani do kupowania książek dla dzieci i wrzucania ich do specjalnych pojemników ustawionych w sklepie. Zebrane w ten sposób książeczki trafiły do dzieci z rodzin zagrożonych wykluczeniem społecznym (za pośrednictwem MOPS). Oprócz tego specjalny pojemnik stanął w Muzeum Architektury podczas Wrocławskich Promocji Dobrych Książek, które odbyły się na początku grudnia. Zarówno odwiedzający Targi, jak i Wydawcy mieli możliwość włączenia się do akcji.