Miesiąc Spotkań Autorskich dobiegł już końca, ale twórczość pisarzy goszczących na festiwalu zostaje z nami. Dziś polecamy wybrane książki twórców, którzy pojawili się na spotkaniach z czytelnikami. Przeżyjmy to jeszcze raz!

 

Warto przeczytać pisarze goszczący na MSA

 

 

POEZJA

 

Przemysław Witkowski „Preparaty”

Wiersze zebrane w tomiku „Preparaty” to zapis fragmentów życia poddanych laboratoryjnej analizie, opisanych językiem znanym z pracowni fizyczno-chemicznej. W oszczędnym stylu, często posługując się enumeracją, autor buduje mozaikowy obraz codzienności. Sensy i znaczenia są tu ulotne, wyłaniają się z fragmentarycznych opisów miejsc, przedmiotów i uczuć, by zaraz rozwiać się i zniknąć.

Przemysław Witkowski, Preparaty. Wrocław : Biuro Literackie, 2010 - książkę można wypożyczyć w filiach MBP nr 1, 12, 23.

 


POWIEŚCI I OPOWIADANIA

 

Andrzej Muszyński „Miedza”

Zbiór opowiadań o różnych obliczach wsi i prowincji. Proza Muszyńskiego zachwyca językiem obficie czerpiącym z chłopskiej gwary oraz niezwykłą zdolnością do przedstawiania pospolitego świata tak, że staje się on baśniowy i zachwycający. Autor zwodzi czytelnika i pokazuje mu piękno tam, gdzie w rzeczywistości jest smutek, głupota i brutalność. Zawarte w „Miedzy” zwyczajne historie o zwykłych mieszkańcach polskiej prowincji składają się na obraz świata, który na naszych oczach odchodzi w przeszłość; są też opowieścią o losie i tożsamości, o tym, jak kształtuje nas miejsce pochodzenia i o tym, że warto do niego wracać lub choćby o nim pamiętać.

Andrzej Muszyński, Miedza. Wołowiec : Czarne, 2013 - książkę można wypożyczyć w filiach MBP nr 1, 23, 57.
Książka dostępna również jako e-book w serwisie Legimi.


Vladimir Balla „Niepokój”

Zbiór opowiadań charakteryzujących się niezwykłym klimatem. Proza Balli jest niepokojąca, groteskowa, miejscami mroczna i dziwaczna, niepozbawiona czarnego humoru i celnych obserwacji, a jej bohaterami są samotni, neurotyczni, wycofani mieszkańcy powiatowego słowackiego miasta.  Opowiadania zawarte w „Niepokoju” przywodzą na myśl twórczość Roberta Walsera i Franza Kafki. Przypadną do gustu miłośnikom literackich outsiderów snujących refleksje o (bez)sensie egzystencji.

Balla, Niepokój : wybór opowiadań. Sejny : Pogranicze, 2008 - książkę można wypożyczyć w filiach MBP nr 44, 58.


Elżbieta Cherezińska „Harda”

Elżbieta Cherezińska, przez niektórych nazywana współczesnym Sienkiewiczem, w swoich powieściach ożywia polską historię. Z dużym talentem eksploruje tematy nieobecne w literaturze popularnej, stanowiące dotąd jedynie przedmiot badań historyków. „Harda” opowiada o losach niezwykłej kobiety - Świętosławy, córki Mieszka I, która od najmłodszych lat, wraz z bratem Bolesławem Chrobrym, uczyła się niuansów politycznej gry. Choć przeznaczono jej jedynie rolę pionka w układzie politycznych sojuszy ojca, miała dużo większe ambicje - chciała zostać królową. Historia Świętosławy, piastowskiej księżniczki i skandynawskiej władczyni, to nowe spojrzenie na chrystianizującą się Europę, a przy tym doskonała powieść o wciągającej akcji.

Elżbieta Cherezińska, Harda. Poznań : Zysk, 2016 - książkę można wypożyczyć w filiach MBP nr 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 16, 17, 18, 22, 23, 26, 27, 29, 31, 32, 37, 40, 42, 44, 45, 46, 47, 54, 55, 57, 58, 63.
Książka dostępna jako audiobook w filiach MBP nr 1, 4, 11, 22, 29, 37, 58.
Książka dostępna również jako e-book w serwisie Legimi.


Natalia Fiedorczuk-Cieślak „Jak pokochać centra handlowe”

Powieść nagrodzona Paszportem Polityki, opowiadająca o młodych matkach doświadczających depresji poporodowej. Macierzyństwo jest tu przedstawione dość przygnębiająco, jako wyzwanie, do którego nie sposób się przygotować i które wydaje się ponad siły. Autorce udało się odmalować ponurą rzeczywistość współczesnych dwudziestoparolatków - brak stałego zatrudnienia, umowy śmieciowe, kłopoty mieszkaniowe, kredyty, wirtualna rzeczywistość rejestrująca i szpiegująca każdy krok, a w tym wszystkim - matka z malutkim dzieckiem, nieustannie krzątająca się, zajęta sprzątaniem, praniem, gotowaniem, zakupami. „Jak pokochać centra handlowe” to interesujący literacko obraz zwykłej, smutnej, szarej codzienności.

Natalia Fiedorczuk, Jak pokochać centra handlowe. Warszawa : Wielka Litera, 2016 - książkę można wypożyczyć w filiach MBP nr 1, 3, 4, 5, 6, 10, 12, 16, 17, 18, 22, 23, 26, 27, 29, 32, 40, 42, 44, 45, 47, 54, 57, 58.


Zośka Papużanka „Szopka”

Doskonały debiut autorki chwalonej za wyrazisty styl i świetny słuch do języka. „Szopka” to przejmujący obraz przeciętnej rodziny, na pierwszy rzut oka modelowej: ojciec, matka, dwoje dzieci, wspólne celebrowanie obiadów, prezenty na imieniny, coniedzielne wizyty w kościele. Zwyczajny dom, w którym nie ma śladu patologii, po dokładniejszym badaniu okazuje się jednak piekłem - zimnym, zakłamanym, w którym brakuje bezwarunkowej miłości, dużo jest za to toksycznych relacji. Matka jest wiecznie niezadowolona, zrzędzi i tyranizuje męża i dzieci; ojciec unika konfrontacji, jest wycofany i nieobecny; dzieci - starają się przetrwać.

Zośka Papużanka, Szopka. Warszawa : Świat Książki, 2014 - książkę można wypożyczyć w filiach MBP nr 1, 3, 6, 11, 17, 18, 22, 26, 29, 31, 40, 54, 57.
Książka dostępna również jako e-book w serwisie Legimi.


Michał Witkowski „Fynf und cfancyś”

Gorzka i wzruszająca historia męskich prostytutek, które w latach 90. ruszają na podbój zachodniej Europy. Witkowski mistrzowsko opisuje odstręczający świat publicznych szaletów, dworców, przydrożnych barów, gdzie biedni i bogaci, prości i wykształceni, brudni i czyści kupują seks od młodych chłopców, próbujących zarobić na lepsze życie. Brutalna rzeczywistość opisana jest równie brutalnym językiem, a mimo to w historii Dianki i Fynfundcfancysia obecny jest liryzm i zaduma.

Michał Witkowski, Fynf und cfancyś. Kraków : Znak, 2015 - książkę można wypożyczyć w filiach MBP nr 1, 4, 5, 6, 7, 18, 22, 23, 26, 29, 32, 37, 42, 54, 55, 57, 58.


Nadia Szagdaj „Sprawa pechowca”

Kryminał retro. Akcja powieści rozgrywa się w Breslau w 1910 roku. Główna bohaterka, początkująca prywatna detektyw Klara Schulz, prowadzi śledztwo w sprawie tajemniczej śmierci śpiewaka, który ginie podczas spektaklu w operze. Atutem książki są dokładne opisy dawnego miasta, jego topografii i architektury. Słabą stroną jest brak realiów epoki w sferze obyczajowości - zachowanie bohaterów, ich mentalność i sposób mówienia są zdecydowanie współczesne, co odrobinę psuje klimat.

Nadia Szagdaj, Sprawa pechowca. Wrocław : Bukowy Las, 2013 - książkę można wypożyczyć w filiach MBP nr 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8, 9, 10, 11, 16, 18, 22, 23, 26, 27, 29, 32, 37, 40, 42, 44, 45, 46, 53, 55, 57, 58.
Książka dostępna również jako e-book w serwisie Legimi.

 


REPORTAŻE I ESEJE

 

Ewa Winnicka „Angole”

Zbiór świetnie napisanych, wciągających reportaży o Polakach mieszkających i pracujących w Anglii. Bohaterowie tekstów Winnickiej wywodzą się z różnych grup społecznych i reprezentują różne zawody - są wśród nich inteligenci, robotnicy, artyści, drobni przedsiębiorcy, pielęgniarki, urzędnicy. Każdy z nich ma za sobą różne doświadczenia - niektórzy odnieśli na emigracji sukces, innym się nie udało, wszyscy jednak zgodnie twierdzą, że życie na obczyźnie jest trudnym wyzwaniem. Nikogo nie omijają kłopoty z asymilacją, a zderzenie z inną kulturą - bardziej obcą, niż mogłoby się wydawać - staje się źródłem wielu trudności. Przedstawione w „Angolach” historie ludzi, którzy opuścili ojczyznę w poszukiwaniu lepszego życia, składają się na dość pesymistyczny obraz emigracji, stanowiąc smutną ilustrację przysłowia „wszędzie dobrze, gdzie nas nie ma”.

Ewa Winnicka, Angole. Wołowiec : Czarne, 2014 - książkę można wypożyczyć w filiach MBP nr 1, 3, 4, 5, 6, 8, 10, 18, 23, 26, 27, 29, 32, 37, 42, 45, 54, 57, 58, 63.
Książka dostępna również jako e-book w serwisie Legimi.

 

Wojciech Jagielski „Modlitwa o deszcz”

Książka stanowi pokłosie wielokrotnych podróży do Afganistanu, jakie autor odbył w latach 1992-2001. Był to niezwykle burzliwy okres w historii tego kraju - rewolucja mudżahedinów, obalenie proradzieckiego rządu, wojna domowa między różnymi ugrupowaniami tradycjonalistów, wreszcie triumf talibów i ich brutalne rządy. Jagielski fascynująco pisze o Afgańczykach, którzy nade wszystko miłują wolność i nigdy nie podporządkowali się obcym siłom - ani Mongołom przed wiekami, ani Anglikom w czasach kolonialnych, ani Rosjanom współcześnie. Ich historia to nieustanne pasmo rewolucji i kontrrewolucji, buntu, idealizmu oraz ciągłych poszukiwań sposobu życia, które zwykle kończyły się tragicznie i doprowadziły kraj do ruiny.

Wojciech Jagielski, Modlitwa o deszcz. Kraków : Znak, 2016 - książkę można wypożyczyć w filiach MBP nr 1, 3, 5, 7, 8, 10, 11, 12, 17, 22, 23, 26, 27, 29, 32, 40, 42, 44, 46, 47, 55, 57.
Książka dostępna jako audiobook w filiach MBP nr 1, 5, 29, 57.


Paweł Smoleński „Izrael już nie frunie”

Zbiór reportaży o współczesnym Izraelu, oglądanym nie przez pryzmat medialnych doniesień o terroryzmie i okupacji Palestyny, lecz z perspektywy ulicznych straganów, przystanków autobusowych, codziennych rozmów zwykłych ludzi. Autor oddaje głos mieszkańcom Izraela w różnym wieku, wykonującym różne zawody, należącym do różnych warstw społecznych, reprezentujących różne narody. Odwiedza miasta, miasteczka i kibuce, zagląda na plaże i bazary, do knajp i świątyń, gdzie spotyka swoich rozmówców. Ich wielogłos składa się na interesujący obraz codziennego życia w tyglu kultur, religii i obyczajów.

Paweł Smoleński, Izrael już nie frunie. Wołowiec : Czarne, 2015 - książkę można wypożyczyć w filiach MBP nr 1, 5, 11, 12, 22, 26, 29, 37, 44, 54, 55, 57, 58.
Książka dostępna również jako e-book w serwisie Legimi.


Małgorzata Rejmer „Bukareszt”

Książka Małgorzaty Rejmer to jeden z najważniejszych i najlepiej napisanych reportaży ostatnich lat. Autorka stworzyła wciągającą opowieść o Bukareszcie – brudnym i rozpadającym się mieście, w którym jak w soczewce skupia się zawikłana i burzliwa historia Rumunii. Pięknym, literackim stylem opisała utrwalone w tkance miasta i mentalności jego mieszkańców mroczne ślady komunistycznej dyktatury, terroru tajnych służb, biedy, głodu, strachu przed donosami, więzieniem i torturami. Doskonale oddała charakterystyczne dla Rumunów wisielcze poczucie humoru i przedstawiła tragizm losów zwykłych ludzi, którzy nie mogą odciąć się od historii.

Małgorzata Rejmer, Bukareszt : kurz i krew. Wołowiec : Czarne, 2013 - książkę można wypożyczyć w filiach MBP nr 1, 3, 6, 9, 10, 18, 23, 26, 27, 29, 44, 57, 58.
Książka dostępna również jako e-book w serwisie Legimi.


Ziemowit Szczerek „Tatuaż z tryzubem”

Reportaż o współczesnej Ukrainie - tym, co w niej fascynuje, bawi i przeraża. Autor podróżuje po ukraińskiej prowincji, przygląda się miejscom, które nie budzą niczyjego zainteresowania. Zachwyca się i krytykuje, próbuje uchwycić istotę ukraińskości, choć nie jest to zadanie łatwe - kwestie państwowości, tożsamości i języka wymykają się i jemu, i samym Ukraińcom. Wiąże się to ze specyfiką kraju, który nie został wywalczony i stworzony, ale „wydarzył się” jako skutek zbiegu politycznych okoliczności. Szczerek unika łatwych i jednoznacznych diagnoz, stawia raczej na opis pozbawiony zarówno uprzedzeń, jak i wywyższania się.

Ziemowit Szczerek, Tatuaż z tryzubem. Wołowiec : Czarne, 2016 - książkę można wypożyczyć w filiach MBP nr 1, 3, 4, 5, 6, 10, 17, 18, 22, 23, 26, 27, 29, 37, 42, 44, 47, 54, 55, 57, 58.
Książka dostępna również jako e-book w serwisie Legimi.


Maciej Jastrzębski „Klątwa gruzińskiego tortu”

Reportaż Macieja Jastrzębskiego, dziennikarza i korespondenta radiowego, poświęcony jest Gruzji - fascynującemu krajowi na pograniczu Azji i Europy. Autor przybliża czytelnikom długą historię państwa, odwołując się między innymi do barwnych legend o jego początkach; opisuje mieszkańców Gruzji, znanych z otwartości, gościnności, talentów kulinarnych i zamiłowania do biesiad. Najwięcej uwagi poświęca współczesnej sytuacji społeczno-politycznej w Gruzji, między innymi kulisom wyborów parlamentarnych czy szczegółom związanym z przebiegiem wojny rosyjsko-gruzińskiej.

Maciej Jastrzębski, Klątwa gruzińskiego tortu. Gliwice : Helion, cop. 2014 - książkę można wypożyczyć w filiach MBP nr 1, 5, 22, 26, 57, 58.


Stanisław Łubieński „Dwanaście srok za ogon”

Zbiór krótkich felietonów o pasji obserwowania ptaków. Autor, zapalony ptasiarz, opowiada o własnych doświadczeniach - dziecięcej fascynacji ptakami, lekturach ornitologicznych, wyjazdach na obserwacje, udziale w akcjach liczenia i obrączkowania ptaków. Kreśli sylwetki ornitologów i ptasiarzy, przytaczając anegdoty o ludziach różnych charakterów, żyjących w różnych miejscach i czasach, których łączy jedno - miłość do ptasiego świata. Opowiada też o samych ptakach, ich zwyczajach, środowiskach, które zamieszkują, a ornitologiczne rozważania łączy z refleksjami o malarstwie, literaturze i filmie. Książka napisana jest pięknym stylem, a treść przeniknięta jest szacunkiem dla przyrody i jej głębokim zrozumieniem.

Stanisław Łubieński, Dwanaście srok za ogon. Wołowiec : Czarne, 2016 - książkę można wypożyczyć w filiach MBP nr 1, 5, 18, 20, 57, 58.
Książka dostępna również jako e-book w serwisie Legimi.


Wojciech Górecki „Toast za przodków”

Doskonała książka na temat Zakaukazia: Gruzji, Armenii i Azerbejdżanu, łącząca w sobie bogactwo wiedzy z lekkością stylu. Autor - znawca regionu, ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich i pracownik ambasady w Baku, a przy tym utalentowany reportażysta - barwnie opisuje świat na styku Europy i Azji, gdzie mieszają się różne kultury i tradycje. Przedstawia długą i złożoną historię Kaukazu, pomaga zrozumieć skomplikowaną sytuację polityczną regionu i plastycznie oddaje specyfikę tworzących go państw. Autor patrzy na Gruzję, Armenię i Azebejdżan zarówno z dystansu, jak i z bliska, w udany sposób łącząc syntetyczne analizy kaukaskich społeczności ze szczegółowym przedstawieniem codziennego życia zwykłych ludzi. Gruzja została tu ukazana jako kraj dobrej kuchni i sztuki biesiadowania, w którym ceniona jest gościnność, tradycja i rodzina.  

Wojciech Górecki, Toast za przodków. Wołowiec : Czarne, 2017 - książkę można wypożyczyć w filiach MBP nr 1, 4, 5, 11, 18, 23, 26, 42, 44, 57, 58.
Książka dostępna również jako e-book w serwisie Legimi.


Mariusz Szczygieł „Niedziela, która zdarzyła się w środę”

Zbiór reportaży Mariusza Szczygła to świetny dokument o czasach transformacji. Autor oddaje w nich głos przeciętnym ludziom, przed którymi nowa Polska postawiła nieprzeciętne zadanie - utrzymać się na powierzchni. W starciu z kapitalizmem jedni odnosili sukcesy, inni ponosili porażki. W książce znajdziemy obraz ówczesnej codzienności: masowe zwolnienia, euforia odpraw, beznadzieja zasiłków, rosnąca popularność disco polo, zalew anglicyzmów w języku polskim, pojawienie sią Amwaya, traktowanie obiadu w pizzerii jak wielkiego święta. „Niedziela która zdarzyła się w środę” to migawki z lat 90., które wnikliwie i z empatią dla bohaterów ukazują różne aspekty życia i przemiany, jakie wówczas nastąpiły.

Mariusz Szczygieł, Niedziela, która zdarzyła się w środę. Wołowiec : Czarne, 2011 - książkę można wypożyczyć w filiach MBP nr 1, 3, 4, 5, 6, 7, 16, 18, 22, 23, 26, 27, 29, 32, 42, 44, 45, 46, 53, 54, 57, 58.
Książka dostępna także jako audiobook w filiach nr 1, 4, 23.
Książka dostępna również jako e-book w serwisie Legimi.

 

Adresy filii, w których można wypożyczyć wymienione wyżej tytuły, są dostępne na naszej stronie internetowej w zakładce FILIE.

 

Spot promocyjny MBP we Wrocławiu – karta biblioteczna przyszłości

Początek strony