Od 2017 r. czytelnicy Miejskiej Biblioteki Publicznej mają możliwość korzystania z nowej multiwyszukiwarki PRIMO. Ma ona za zadanie ułatwić dotarcie do wszystkich dokumentów będących w zasobach MBP oraz platform cyfrowych i baz bibliograficznych.

primo2

W zakładce Katalog Główny znajdują się wszystkie pozycje dostępne w Miejskiej Bibliotece Publicznej (książki, audiobooki, multimedia typu film, muzyka, pomoce dydaktyczne typu gry planszowe, dokumenty życia społecznego, itp.).

W zakładce E-zasoby znajdują się pełne teksty dokumentów z platform internetowych typu Legimi, IBUK Libra, Wolne Lektury, Biblioteka Cyfrowa itp. Pobieranie treści na komputer, tablet, czytnik, smartfon z baz Legimi i IBUK Libra dostępne po zalogowaniu się kodem dostępnym w wybranych filiach MBP.

W zakładce  Inne bazy znajdują się bazy bibliograficzne Bibliografii Regionalnej i Zagadnieniowej Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej.

Zakładka Wszystkie zasoby umożliwia przeszukiwanie wszystkich zasobów zdefiniowanych w pozostałych zakładkach.

Zakładka Zaloguj się umożliwia zalogowanie się na konto czytelnika.

PRIMO daje możliwości ograniczania dowolnie dużych wyników, za pomocą okienek (tzw. faset) po lewej stronie ekranu. Wyszukane wyniki można zawężać wg. wielu kryteriów np.: typu dokumentu, daty wydania, tematu, autora itp.

Nie zmieniając treści zapytania, można ograniczyć wynik do jednej z baz danych wybierając np. Katalog Główny, E-zasoby, itd.

W przypadku większości zakładek można również rozwinąć listę znajdująca się przed przyciskiem "szukaj" i wskazać lokalizację filii bibliotecznej, lub bazy, której zbiory mają być przeszukiwane.

Wyszukiwanie w PRIMO

Wystarczy wpisać jedno lub więcej wyszukiwanych słów i kliknąć przycisk Szukaj. System wyświetli nam wszystkie szukane słowa, niezależnie od tego czy występują/nie występują obok siebie.

By wyszukać całą frazę, należy zastosować cudzysłów np.: „gra słów”.
Jeżeli fraza nie zostanie wpisana w cudzysłów, PRIMO wyszuka pozycje zawierające pojedyncze słowa z frazy, niezależnie od tego czy słowa te sąsiadują ze sobą w podanej kolejności.

Można również użyć operatorów logicznych OR lub NOT pomiędzy słowami i frazami, by wykluczyć lub rozszerzyć nasze wyszukiwanie.

Można używać znaków maskujących, aby wyszukać różne warianty słów:

? — znak zapytania zastępuje pojedynczy znak w wyszukiwaniu np.: wpisanie Ka?per spowoduje wyszukanie Kacper, Kasper itp.

* — gwiazdka zastępuje dowolną liczbę znaków w wyszukiwaniu np.: wpisanie ekonom* spowoduje wyszukanie rekordów zawierających początkowy ciąg znaków, takich jak ekonomia, ekonomiczny, ekonomiczne itp.

Więcej podpowiedzi dotyczącej możliwości wyszukiwania jest dostępne w zakładce Pomoc po prawej stronie ekranu.

W PRIMO, tak jak w Katalogu Głównym logowanie otwiera możliwość zamawiania dokumentów aktualnie niedostępnych, drukowanie, zarządzanie e-półką, tworzenie list, wysyłanie zapytań o interesujących nas dokumentach z danej dziedziny, przesyłanie na wskazany adres e-mail zestawień bibliograficznych, a także przeglądanie konta czytelnika z historią zamówień i wypożyczeń oraz ewentualnych  zaległości. Przycisk do logowania znajduje się po prawej stronie ekranu.

Dotychczasowa wyszukiwarka zasobów MBP nadal będzie dostępna na stronie www.biblioteka.wroc.pl.

Mobilna gra miejska „Dziwoludy”

Newsletter MBP

Regulamin
Bądź na bieżąco: nowości na półkach MBP, organizowane imprezy, spotkania autorskie, warsztaty i konkursy.

Numery kont bankowych MBP

Rachunek ogólny (np. wpłaty wadium przetargowego, zabezpieczenia do umów):

Rachunek do wpłat kar bibliotecznych

Sprawy przekazane firmie windykacyjnej ALEKTUM:

Pozostałe kary:

Rachunek do wpłat na fundusz czytelniczy biblioteki:

Rachunek do wpłat za udział w zajęciach w CBK FAMA ul. Krzywoustego 286:

Rachunek do wpłat za udział w zajęciach w Centrum Innowacji ul. Świdnicka 19:

podaruj bibliotece2
Podaruj bibliotece: CZAS, PIENIĄDZE, POMYSŁY. Więcej informacji na stronie Zostań przyjacielem biblioteki – podaruj... Dziękujemy!